Warszawa jest stolicą Polski od roku 1596, kiedy to Zygmunt III Waza, król naszego kraju, podjął decyzję o jej przeniesieniu, wyjeżdżając do niej wraz ze swym dworem. Tak się przynajmniej przyjęło uważać, choć wówczas było to działanie umowne - a formalnie Warszawa stała się stolicą państwa dopiero w roku 1918, przy czym odpowiednie zapisy w Konstytucji o jej stołeczności przyniósł dopiero rok 1952 i już zupełnie inna, ludowa władza.
Mimo że wciąż trwają spory zwolenników Krakowa i fanów Warszawy, i że historia tak bardzo doświadczyła Warszawę, potrafiła ona odbudować się ze zniszczeń w niezwykle szybkim tempie. To nieprawda, że jest miastem brzydkim i pozbawionym magii - również i w Warszawie można znaleźć wiele miejsc wartych odwiedzenia!
Dlaczego warto tam pojechać? Dawne zabytki Warszawie nie można zarzucić, że mało jest tam historycznych miejsc, które warto by odwiedzić - wszak od XVI wieku to właśnie w niej decydowano o losach wielu pokoleń Polaków. To tam osiedlił się król ze swoją świtą, czyniąc z niej swoje miasto rezydencjonalne, tam budowano kolejne ważne budowle w różnych stylach różnych epok, tam wreszcie miało miejsce wiele ważnych dla historii wydarzeń, które odmieniły losy Polski i świata. Choć Warszawa została w czasie wojny w tak dużym stopniu zniszczona, odbudowała się z gruzów i zachowała dla naszych oczu między innymi Stare Miasto i Barbakan, Łazienki Królewskie, Dawny Ujazdów i Pałac w Wilanowie. Stare Miasto to najstarszy ośrodek miejski w Warszawie, którego zabudowa pochodzi głównie z XVII i XVIII wieku, jej układ jest średniowieczny, a rynek posiada kształt prostokąta.
Stare Miasto w Warszawie to jej najczęściej odwiedzany punkt, gdzie można odwiedzić Zamek Królewski. Stare Miasto w Warszawie było po wojnie bardzo zniszczone - jego odbudową zajął się Wydział Architektury Zabytkowej BOS-u, kierowany przez Jana Zachwatowicza. Co prawda po latach okazało się, że działalność ta była kontrowersyjna (bowiem w celu odbudowy miasta według planów wyburzano zachowane budynki z wieku XIX i początku XX), jednak nie można powiedzieć, że uczyniono to źle. Stare Miasto warte jest odwiedzenia, jako że to jedyne miejsce planowanej i dokończonej odbudowy po zniszczeniach wynoszących około 90%, prowadzonych w tak dużej skali! Przedbramiem Starego Miasta jest Barbakan, wzniesiony w pasie warszawskich murów obronnych w 1548 roku, jako przedbramie Bramy Nowowiejskiej. On również był zniszczony. Odbudowano go po wojnie na podstawie XVII-wiecznych rycin.
Zwiedzając Stare Miasto w Warszawie warto zbaczać co chwilę w głąb wąskich uliczek - nigdy nie wiadomo gdzie nas zaprowadzą. To miasto pełne tajemnic - czasem znajdziemy się niespodziewanie w tajemniczym, wewnętrznym ogrodzie, albo przy schodach prowadzących donikąd. Łazienki Królewskie - dawna letnia siedziba królów - jest miejscem nie tylko do zwiedzania, ale tętniącym sercem Warszawy, gdzie można karmić karpie, ćwiczyć jogę, słuchać koncertów chopinowskich i przede wszystkim zrelaksować się.
Pałac w Wilanowie również posiada swój ukryty skarb - przepiękny park, pełen nawiązań do antyku, renesansu i baroku. Miejsca pamięci W Warszawie są też miejsca, które może nie zachwycą swym pięknem, ale których nie można pominąć - miejsca pamięci, takie jak teren dawnego getta dla ludności żydowskiej. Utworzyli je naziści, a większa część mieszkającej tam ludności została przez nich zamordowana w obozie zagłady w Treblince, dokąd ich przewieziono. Getto zostało zlikwidowane w roku 1943, kiedy stłumiono żydowskie powstanie.
Dziś jest w Warszawie takie miejsce, gdzie czas zatrzymuje się na chwilę, a wraz z nim ludzie - zastygli w zadumie. To dawny teren getta, gdzie obecnie można odwiedzić Muzeum Historii Żydów Polskich, ośrodki kultury żydowskiej i miejsca pamięci. Stadion, Wisła, Saska Kępa... W Warszawie jest więcej miejsc, które warto znać - i mowa tu nie tylko o licznych muzeach, popularnych kafejkach i dyskotekach, albo fotoplastikonie warszawskim - urządzeniu, będącym swoistym protoplastą kina 3D. To także znakomicie zagospodarowany wschodni brzeg Wisły, gdzie w ciepłe dni i wieczory toczy się bujne życie - mobilne teatry, barki, plaże, pokaz fontann i ulokowane nieopodal Centrum Nauki Kopernik. Warszawiacy uwielbiają tu spędzać czas, a podobne życie i atrakcje spodobają się również każdemu turyście. Na drugim brzegu Wisły można pójść na Stadion Narodowy - na którym odbywają się przeróżne imprezy, nie tylko sportowe. A zupełnie niedaleko klimatyczna Saska Kępa, gdzie czas płynie wolniej i każdy czuje się szczęśliwszy. Warszawa - jest pełna skarbów!
Warto przeczytać
- 10 maja 2022
Karpacz i Karkonosze − co warto zobaczyć? Pośród turystów istnieje wiele upodobań − niektórzy nie wyobrażają sobie lata bez wyjazdu...
Czytaj dalej- 1 lutego 2018
Europejski program wymiany studentów Erasmus zakorzenił się już w naszej rzeczywistości na dobre, zwłaszcza, że uczestniczą w nim, oprócz 28 państw należących do...
Czytaj dalej