Rumunia jest krajem wielu kultur, m.in. tureckiej, węgierskiej, austriackiej. Egzotyczne wioski oczarowują swoją różnorodnością, góry napawają spokojem, a większe miejscowości częstują lokalnymi przysmakami i rumuńską historią. Nie możemy zapomnieć o Drakuli, który nawet dziś jest największym rumuńskim postrachem.

Według stereotypów Rumunia to państwo biedne, zaniedbane, pełno w nim przestępców i należy pilnować się na każdym kroku. Tymczasem prawda jest taka, że kraj ten szybko się rozwija, a stan dróg jest nawet lepszy, niż w Polsce. 

Podróż do Transylwanii może być prawdziwym odpoczynkiem, ponieważ nie jest ona zatłoczona i spokojnie można nacieszyć się otaczającym pięknem. W górskim krajobrazie znajdziemy wiele niesamowitych zabytków, w przydrożnych wioskach i miejscowościach skosztujemy wykwintnej rumuńskiej kuchni.

Na samej północy Rumunii znajduje się nietypowa atrakcja - Wesoły Cmentarz. Jest on położony we wsi Săpânţa, graniczącej z Ukrainą. Zachwyca swoją barwnością i pomysłowością - groby ozdobione są scenami z życia zmarłych oraz wygrawerowane są na nich śmieszne wierszyki. Pierwszy "wesoły grób" został tu postawiony w 1935 roku, obecnie jest ich około 800. Według Rumunów cmentarz w Săpânţa jest jest jednym z cudów świata, przewyższającym w swej finezyjności nawet egipskie piramidy.

W Rumunii znajduje się południowa część Bukowiny. Idylliczne krajobrazy i wszechobecna cisza zachęcają do medytacji. W tym terenie położone są XVI-wieczne monastyry, z zewnątrz ozdobione ikonami nawiązującymi do Pisma Świętego, legend i historii. Monastyr Dragomirna, klasztory w Arbore, Worońcu, Pătrăuţi są wpisane na listę UNESCO. Jadąc wgłąb kraju, nie sposób nie zobaczyć po drodze tych arcydzieł architektury.

RumuniaSybin to miasto położone w Siedmiogrodzie, w samym sercu Rumunii. Widać z niego najwyższy szczyt Karpat Południowych - Moldovean.  Sybin powstał w XII wieku i nawet dziś jego ulice emanują średniowieczną atmosferą. Znajduje się w nim most kłamców, a domy mają oczy (nietypowe okna na dachach). W mieście często odbywają się różne imprezy kulturowe. 

Transylwania to najsłynniejsze miejsce w Rumunii. Ojczyzna legendarnego wampira zachwyca dzikimi krajobrazami i nieujarzmioną przyrodą. Średniowieczne zamki, forty obronne, wieże, mosty pełne są tajemnic i pozwalają na podróż w czasy hrabiego Draculi.

Wład Palownik urodził się w 1431 roku w małym miasteczku Sighisoara. Znajduje się ono w centrum Transylwanii i wpisuje na listę najlepiej utrzymanych średniowiecznych miast w Europie Wschodniej oraz na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Sybin

Kolejnym obowiązkowym punktem w Transylwanii jest twierdza w Branie. Rozgrywa się w niej akcja powieści Brama Stokera, pt. Dracula, jednak Bran błędnie utożsamiany jest z postacią Włada Palownika. Mimo fałszywej reklamy, gotycki zamek zachwyca swoją bajecznością, a na pobliskim targu można zakupić wampiryczne gadżety i odwiedzić dom strachów. Natomiast fani legendarnego Draculi powinni wybrać się do ruin zamku w Poenari, rzeczywistej twierdzy Palownika.

Kolejną atrakcją jest Szosa Transfogaraska - górska serpentyna, mierząca 151 kilometrów, z niezliczoną liczbą zakrętów (gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 40km/h). Widoki są imponujące, taka trasa dostarczy nam niezwykłych wrażeń. 

Kolejny zamek, Peleş, położony jest 135 kilometrów od Bukaresztu. To budowla z XIX wieku, wzniesiona na cześć króla Karola I, będąca jego letnią rezydencją. Zamek został zaprojektowany przez Carla Wilhelma Christiana Rittera von Doderera. Obiekt był wielokrotnie reformowany, aktualnie znajduje się w nim muzeum. 

Szosa TransfogaraskaStolica Rumunii, czyli Bukareszt, to mieszanka różnych stylów i epok. Kiedyś otrzymał miano Paryża Wschodu, dziś kunsztowna architektura przeplata się z socrealistycznymi blokowiskami. Będąc w Rumunii, koniecznie trzeba go zobaczyć i zasmakować w nim nocnego życia.

Rumuńska kuchnia to połączenie smaków ruskich, węgierskich i tureckich. Typowa potrawa to mamałyga, przypominająca kleik. Przygotowuje się ją z mąki kukurydzianej i serwuje o każdej porze dnia, wzbogacając różnymi dodatkami. Popularnością cieszą się także: ciorbă, tj. kwaśnica z warzywami i mięsem, mici - grillowane kiełbaski z baraniny i wołowiny, sorma czyli, małe gołąbki ze śmietaną lub grzyby w cieście. 

Narodowym rumuńskim alkoholem jest pálinka - wódka z różnych owoców, zawierająca od 30 do 70% alkoholu. Może być ona zrobiona, np. z gruszek, jabłek czy śliwek.

KonstanzaPodróż do Rumunii powinniśmy zakończyć nad morzem. Najatrakcyjniejszym kurortem jest Konstanca, kusząca piękną plażą i kompleksem rzymskich mozaik. Warte zobaczenia są tam również plac Owidiusza i kasyno będące symbolem secesji.

Rumunia jest najrzadziej odwiedzanym europejskim państwem, chociaż atrakcji w niej tyle samo, albo nawet i więcej, co w sąsiednich krajach. Ma dostęp do Morza Czarnego, znajduje się w niej piękne pasmo Wyżyny Siedmiogrodzkiej - od zachodu Góry Bihorskie, od południa Karpaty, od północy Góry Rodniańskie. Malownicza Rumunia zaprasza!

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać