Przed kontaktem z soczewkami zawsze będzie trzeba dokładnie myć ręce z użyciem łagodnego mydła i dokładnie trzeba je osuszyć. Zawsze zakładamy i zdejmujemy tę samą soczewkę, by uniknąć pomyłki.

Zakładanie soczewek

Przed założeniem soczewki na oko należy przepłukać ją w płynie do soczewek. Nie trzeba będzie tego robić, jeśli użyjemy soczewek jednodniowych. Soczewkę kładziemy na czubku palca wskazującego prawa dłoń, jeśli jesteśmy praworęczni, lewa jeśli leworęczni. Upewnić się trzeba czy soczewka jest odwrócona w dobrą stronę. Patrzymy na wprost i dolną powieką odciągamy w dół środkowym palcem tej samej dłoni. Górną powiekę podciągamy palcem wskazującym drugiej ręki i patrzymy w górę. Przykładamy soczewkę na dolną białkówkę oka. Cofamy palce, po czym będzie można opuścić powiekę. Patrzymy w dół i na chwilę zamykamy oko. Soczewka sama wyśrodkuje się na oku, wystarczy że mrugamy kilka razy. Jeśli będziemy czuć dyskomfort zdejmij soczewkę i obejrzyj ją czy nie będzie uszkodzona. Jeśli jest należy ją wyrzucić. Jeśli nie przepłuczemy większą ilością płynu do pielęgnacji i zakładamy ją ponownie. Takie same czynności trzeba powtórzyć dla drugiego oka.

Zdejmowanie soczewek

Tuż przed zdjęciem soczewek można używać specjalnych kropel nawilżających do soczewek kontaktowych. Jedna albo dwie krople aplikowane do każdego oka mogą nawilżyć soczewkę i ich zdjęcie będzie łatwiejsze. Patrzymy w górę i środkowym palce dłoni dominującej będziemy odciągać dolną powiekę. Umieszczamy palec wskazujący na dolnej krawędzi soczewki i zsuwamy ją z białkówki oka.

Pielęgnacja i przechowywanie soczewek kontaktowych

Prawidłowa pielęgnacja soczewek kontaktowych to istotny element dla zdrowia oczu i komfortu noszenia, stosujemy się do opisanych zasad, możemy konsultować się ze specjalistą. Przygotowanie soczewek powinno być przede wszystkim związane z wypłukaniem soczewki pod płynem do soczewek. Zanim zdejmiemy soczewki kontaktowe przepłukać należy płynem wielofunkcyjnym do pielęgnacji soczewek. Zdejmiemy soczewkę zgodnie z zasadami zdejmowania soczewek z oka. W pierwszej kolejności zdejmujemy i zakładamy soczewkę z tego samego oka, ponieważ dzięki temu będzie można unikać pomylenia soczewki dla prawego i lewego oka.

soczewki - jak czyścić

Czyszczenie soczewek

Jeśli będziemy używać soczewek jednodniowych ich czyszczenie jest zbędne. Po wyjęciu soczewki należy ją wyrzucić do kosza. Jeśli używamy soczewek do noszenia w trybie dziennym po ich zdjęciu na koniec dnia trzeba będzie je czyścić, dezynfekować i przechowywać w specjalnym pojemniczku. Jeśli używa się soczewek przeznaczonych do noszenia w trybie ciągłym, które pozostają na oku przez cały czas w każdej chwili będzie można je wyjąć, wyczyścić, zdezynfekować oraz potem na nowo nałożyć. Jeśli umieszczamy je w pojemniczku na soczewki to przed założeniem również trzeba je wyczyścić i zdezynfekować. Po zdjęciu soczewki kładziemy ją na dłoni do góry i następnie nalewamy kilka kropel płynu i potem pocieramy dłonią o dłoń czyszcząc soczewkę. Pojemniczek, w którym soczewka ma się znajdować zanim zostanie tam umieszczona również powinien być odpowiednio wyczyszczony specjalnym płynem do soczewek.

Przechowywanie soczewek

Napełniamy obie komory pojemnika do przechowywania soczewek. Trzeba się upewnić, że obie soczewki są całkowicie zanurzone w wodzie. Jeśli tak się zdanie będzie można zamknąć pojemnik dokładnie zakręcając wieczka. Proces dezynfekcji należy wykonywać tyle czasu na ile wskazuje instrukcja dołączona do płynu, którą producent powinien dla nas dołączyć.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać