Coraz częściej pediatrzy diagnozują u małych dzieci AZS, czyli atopowe zapalenie skóry. Jest to choroba o podłożu genetycznym, zaliczana do alergicznych chorób skóry. Spowodowana jest przede wszystkim zaburzeniami immunologicznymi oraz złą budową naskórka. Organizm cierpiący na AZS doświadcza choroby z powodu alergicznej reakcji na czynniki zewnętrzne, które nie powinny być odbierane jako alergen.

Objawy atopowego zapalenia skóry

Głównym objawem atopowego zapalenia skóry jest bardzo silny świąd skóry, któremu towarzyszy również pieczenie i zaczerwienienie naskórka. W wielu przypadkach widoczne jest także nadmierne łuszczenie się skóry. Maluchy z AZS są przez to niespokojne, mają problemy ze snem, są drażliwe i częściej reagują płaczem na różne sytuacje niż dzieci niezmagające się z tą chorobą.

Sposoby walki z AZS

Objawy AZS są wyjątkowo uciążliwe, ponieważ zwykle towarzyszą choremu nawet przez całą dobę. Na szczęście istnieje wiele sposobów, które pomagają ograniczyć nieprzyjemne symptomy choroby, a także zapobiegają powstawaniu nowych zmian skórnych. Zaliczamy do nich przede wszystkim używanie specjalnych kosmetyków dla osób z AZS, zarówno do codziennego mycia, jak i pielęgnacji ciała. Płyny do kąpieli, żele do mycia, balsamy i mleczka nawilżające oraz kremy są nie tylko łagodne dla skóry, ale przede wszystkim wzbogacone o składniki poprawiające jej stan i przyspieszające leczenie. Tego typu preparaty powinny także stosować osoby ze skazą białkową, która również objawia się problemami dermatologicznymi oraz wszystkie inne odczuwające dyskomfort skóry.

W przypadku małych dzieci bardzo ważne jest również to, by rodzice unikali sytuacji stresowych, które w większości przypadków potęgują AZS. Powinni zachowywać spokój, szybko reagować na potrzeby dzieci, unikać sytuacji ekscytujących, a także przestrzegać stałego harmonogramu dnia, który wycisza każde dziecko i daje mu poczucie bezpieczeństwa.

Więcej istotnych informacji znajduje się na portalu www.zdrowemaluchy.pl

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać