Tatuaże, na szczęście, można już z powodzeniem usuwać. Nie ma tu znaczenia powód, tylko chęć do zrobienia tego.
Podczas robienia tatuażu mało kto przewiduje przyszłe jego zlikwidowanie. Najczęściej przyjmuje się, że to wybór na całe życie, a ostateczna decyzja poprzedzona jest długim rozmyślaniem. W wielu przypadkach, po pewnym czasie wzór zaczyna się nudzić, tudzież wychodzi z mody. Czasem, nawet po wyjściu z salonu dostrzegamy rażące niedociągnięcia. Nie jest to powodem do rozpaczy, błędnie popełnioną decyzję można jeszcze naprawić.
W gruncie rzeczy usuwanie tatuażu to bardzo skomplikowany proces. Opracowano kilka metod umożliwiających zlikwidowanie niechcianego wzoru. Ostatecznie sposób należy indywidualnie dopasować, ale warto poznać charakterystykę każdego z nich.
Tatuaż - jak usunąć?
Wyróżniamy kilka popularnych metod usunięcia tatuażu:
- Przerobienie na inny - zalecany dla osób, które z różnych względów nie chcą mieć dłużej na swoim ciele danego wzoru, jednak całkowite pozbycie się go nie jest konieczne. Należy pamiętać, ze wówczas staje się on bardziej widoczny, a sprawa komplikuje się w przypadku większych i wyraźnych zdobień. Koszt przerobienia jest porównywalny do zrobienia nowego.
- Laserowe usuwanie tatuażu - najczęściej stosowana metoda, która pozwala zniwelować zarówno czarne jak i kolorowe trwałe zdobienia. Opiera się to na świetle lasera, które jest pochłaniane przez pigment. Wówczas zabarwione komórki ulegają zniszczeniu. Konieczne jest precyzyjne dopasowanie długości fali dla danego barwnika. W rzeczywistości, najmniej problemu stwarza usuwanie ciemnych kolorów, w przeciwieństwie do jasnych barw. Jasny barwnik ulega wyłącznie wybarwieniu, jednak nie znika. Jednocześnie, o wiele trudniej usunąć te, które zostały zrobione przez osoby bez doświadczenia, ponieważ barwnik znajduje się na różnych głębokościach, co utrudnia optymalne dotarcie światła lasera. Ogromną zaletą tej metody jest prawie bezbolesność zabiegu, można również zastosować znieczulenie. Jeśli decydujesz się na zabieg usunięcia tatuazju laserem, warto sprawdzić oferte na https://klinikamurano.com/oferta_usuwanie-tatuazu_219.html. Laser nie narusza tkanek, co chroni przed wystąpieniem zakażenia. W tym przypadku konieczne jest systematyczne powtarzanie zabiegów. Ich ilość jest uzależniona od koloru, wielkości, typu, głębokości ulokowania barwnika, a także od tatuażysty, który go wykonywał. Zazwyczaj jest to od 6 do 8 zabiegów, a efektem końcowym będzie blizna. Ponadto, koszt pojedynczej sesji waha się od 180 do 300 zł. Podczas laserowego usuwania tatuażu może dojść do powikłań o estetycznej podstawie: odbarwienia, przebarwienia. Równolegle, może dojść do zmiany struktury skóry. U osób z tendencją do powstawania bliznowców, może dojść do przerostu blizny. Laserowe usuwanie tatuażu zakazane jest dla:
- kobiet w ciąży,
- osób zmagających się z cukrzycą,
- osób posiadających zmiany skórne,
- osób z alergią na promieniowanie,
- ludzi z tendencją do przebarwień i rozwoju infekcji,
- osób nadmiernie opalonych,
- osób z obniżoną odpornością, w tym również przeziębione, a także z chorobami serca.
- Chirurgiczne usuwanie tatuażu - trwałe usunięcie tatuażu jest także możliwe przy zastosowaniu chirurgicznego wycięcia. Polecane jest to dla osób, u których usuwanie laserem nie spełniło oczekiwań. Jest to jednak inwazyjny zabieg, opierający się na usunięciu części naskórka przy pomocy skalpelu. Wykonuje to wyłącznie lekarz. Po zakończeniu, miejsce należy zszyć, więc pozostaje blizna. Zalecane jest to dla małych i delikatnych zdobień. W przypadku dużych tatuaży jest to dzielone na etapy, a miejsce z wyciętą skórą należy pokryć przeszczepem. Przeczep w tym przypadku opiera się na wcześniejszym wszczepieniu pod skórę specjalnego woreczka wypełnianego przez pewien okres solą fizjologiczną. Ulokowany musi być w bliskim sąsiedztwie tatuażu, ponieważ późniejszy nadmiar skóry będzie ukierunkowany w stronę usuniętego tatuażu. Posiada to szereg minusów, m.in. powstaje nieestetyczna blizna, a sam zabieg kosztuje kilka tysięcy.
Efekty usuwania tatuażu
W sieci znajduje się mnóstwo zdjęć, które pokazują efekty końcowe po usuniętym tatuażu zestawione ze wzorem. Jak widać efekt jest zupełnie różny, u niektórych osób efekt jest zdumiewający. Czasem powstała nieestetyczna i spora blizna. W innych przypadkach, tatuaż po prostu wyblakł.
Niewątpliwie decyzję o wykonaniu tatuażu należy dogłębnie przemyśleć, przeanalizować wszystkie za i przeciw. Najlepiej odłożyć realizację w czasie, a wówczas będzie wiadomo, czy entuzjazm nie osłabł i nie pojawiły się wątpliwości. Jeśli takowe wystąpiły, to warto odłożyć to jeszcze bardziej w czasie. Choć tatuaż można usunąć, to wygląd skóry nie będzie taki sam.
Warto przeczytać
- 14 lutego 2024
Codzienne rytuały urodowe z użyciem naturalnych kosmetyków stają się coraz bardziej popularne wśród osób poszukujących zdrowych i ekologicznych alternatyw dla...
Czytaj dalej- 26 grudnia 2023
Kosmetyki ujędrniające skórę stanowią integralną część rutyny pielęgnacyjnej dla wielu osób, szczególnie tych, które dbają o elastyczność i wygląd swojej skóry...
Czytaj dalej