Ogrzewanie domu lub mieszkania jest najwyższym priorytetem dla każdego z nas. Zapewnienie sobie komfortu cieplnego znacznie poprawia jakość życia i gwarantuje spokojny sen. Niestety, wraz z rosnącymi cenami prądu, gazu, węgla, oleju opałowego i drewna, właściciele domów zmuszeni są do szukania nowych, ekonomicznych rozwiązań na kolejny sezon grzewczy. Alternatywą dla kotła, pomimo kosztów energii, może być jednak elektryczne ogrzewanie podłogowe. 

Zalety ogrzewania podłogowego

Nie da się ukryć, że ogrzewanie elektryczne, zwłaszcza przy obecnych cenach, nie kojarzy się z oszczędnością. Jednak warto się przekonać, że ogrzewanie podłogowe elektryczne może okazać się idealnym rozwiązaniem i zastąpić całkowicie lub uzupełnić ogrzewanie tradycyjne. 

  • Ogrzewanie podłogowe elektryczne można ułożyć samodzielnie na nowej lub starej podłodze. To znacznie obniża koszty inwestycji.
  • Do zalet ogrzewania podłogowego można zaliczyć jego wysokie bezpieczeństwo — jest to z pewnością istotne, zwłaszcza jeśli w domu są małe dzieci. Nie ma w tym przypadku potrzeby montowania ciężkich rur czy grzejników, o które maluchy mogą się uderzyć. 
  • Elektryczne ogrzewanie podłogowe nie wpłynie negatywnie na już istniejącą aranżację mieszkania. Nie trzeba się zastanawiać, jak sprytnie ukryć toporne grzejniki, gdyż cały system grzewczy zamontowany będzie w podłodze i będzie on niewidoczny.
  • Warto wspomnieć także o prostocie obsługi. Regulator elektrycznego ogrzewania podłogowego najczęściej montowany jest w ścianie, w formie estetycznego panelu. Wystarczy ustawić na nim odpowiednią temperaturę i cieszyć się komfortem cieplnym.

Ogrzewanie wodne czy maty elektryczne?

Nie da się ukryć, że ogrzewanie wodne było przez wiele lat najlepszym sposobem na to, by zapewnić sobie odpowiednią temperaturę we wnętrzu. Żeliwne, stalowe czy aluminiowe grzejniki były obecne w każdym domu lub w mieszkaniu. Korzystanie z nich nie jest jednak tak bezproblemowe, jak w przypadku elektrycznego ogrzewania podłogowego. 

Wodne ogrzewanie narażone jest między innymi na utratę szczelności, a gorąca woda może zalać mieszkanie. Dodatkowo grzejniki na wodę, nawet nowe i z trwałych materiałów, nie prezentują się dobrze we wnętrzach, a zakrywanie ich zasłonami albo panelami zmniejsza ich wydajność. 

W przypadku mat elektrycznych nie ma możliwości, by się coś wylało, pękło czy zepsuło. Są one ułożone pod podłogą i stają się niewidocznym dla oka systemem grzewczym. Uruchomienie ich prowadzi do błyskawicznego ogrzania pomieszczenia, co w sezonie zimowym okaże się nieocenione.

Maty i kable do ogrzewania podłogowego

Urządzenia grzewcze muszą zostać odpowiednio dobrane do pomieszczenia, które mają ogrzewać, a także do materiałów, którymi będzie przykryta podłoga. 

  • Folia grzewcza — cienki materiał przeznaczony do ułożenia pod panelami, płytkami, ale służy także do ogrzewania ścian. Folie grzewcze równomiernie ogrzewają powierzchnię i przedmioty, które się na nich znajdują. 
  • Maty grzewcze pod płytki — wykorzystuje się je głównie w kuchniach i łazienkach, czyli tam, gdzie podłogę zdobią płytki. Są wydajne, można je dobrać do kubatury pomieszczenia. Nieznacznie podnoszą poziom podłogi, więc można je montować na stare płytki i przykryć nowymi.
  • Maty grzewcze pod panele, parkiet czy deskę barlinecką — mają takie same cechy użytkowe jak maty pod płytki, ale pozwalają na równomierne ogrzanie drewnianej lub drewnopodobnej podłogi bez ryzyka, że zostanie ona zniszczona pod wpływem ciepła.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe — koszty eksploatacji

Elektryczne ogrzewanie większości inwestorom kojarzy się ze sporym wydatkiem. W przypadku elektrycznego ogrzewania podłogowego koszty eksploatacji wcale jednak nie muszą być wysokie. 

  • Ogrzewanie elektryczne podłogowe nagrzewa całe pomieszczenie znacznie szybciej niż na przykład wodne, więc nie musi ono działać bez przerwy.
  • Moc mat grzewczych odpowiada kubaturze danego wnętrza, więc nie dochodzi do przegrzania pomieszczenia. 
  • Ogrzewanie podłogowe elektryczne można wyłączyć przed każdym wyjściem z domu, a włączyć po powrocie, co dodatkowo obniży rachunki. 

Ogrzewaj mieszkanie za darmo!

Elektryczne ogrzewanie podłogowe może być całkowicie darmowe, jeśli połączy się je z instalacją fotowoltaiczną. Panele słoneczne sprawiają, że dom staje się samowystarczalną elektrownią, która korzysta z darmowego prądu pochodzącego ze słońca. Zgodnie z założeniami programu Mój Prąd 4.0 można postarać się o dofinansowanie zakupu paneli, co sprawi, że inwestycja w nie nie naruszy znacząco domowego budżetu. Dodatkowo montaż magazynów energii sprawi, że prąd wytworzony wiosną i latem może zasilać ogrzewanie podłogowe jesienią i zimą. Zamiast oddawać prąd do sieci i kupować go z elektrowni w okresie większego zużycia, można wykorzystać go do podniesienia temperatury w domu.

Podsumowanie

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest jednym z najtańszych i niezwykle nowoczesnych metod ogrzania mieszkania, domu czy biura. Dzięki niemu nie trzeba inwestować w kocioł, kotłownię, paliwa stałe, gaz czy olej, a rachunki za prąd wcale nie muszą być wysokie. Co więcej, jeśli połączymy je z instalacją fotowoltaiczną, dom będzie ogrzewany całkowicie za darmo. Już dzisiaj zapewnij sobie ciepło, korzystając z nowoczesnego ogrzewania podłogowego elektrycznego. Wszystkie materiały do jego montażu kupisz w firmie Thermoval. Thermoval to polski producent mat, kabli, folii oraz regulatorów temperatury do elektrycznego ogrzewania podłogowego (https://thermoval.pl/oferta/ogrzewanie-podlogowe/).

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać