Wiosna to czas, który nie sprzyja alergikom, ale niektóre alergie nie ograniczają się wyłącznie do wiosennego kichania. Mowa o całorocznej alergii na roztocza kurzu domowego, która potrafi być wyjątkowo uciążliwa. Jak sobie z tym radzić i jak sprzątać w domu, gdy ma się alergię na kurz?

Alergia sezonowa – warto wspomóc się lekami

Gdy uczulenie jest typowo sezonowe i trwa kilka tygodni w roku, warto wybrać się do lekarza i dobrać odpowiednie specyfiki lecznicze. W sprzedaży dostępnych jest wiele środków, które skutecznie hamują objawy alergii i pomagają przetrwać najtrudniejszy czas.

Alergia sezonowa jest łatwiejsza do zniesienia, gdyż w końcu ustępuje. Zupełnie inaczej jest w przypadku nadwrażliwości na alergeny całoroczne, jak roztocza kurzu domowego. Nieustanne przyjmowanie leków nie jest zbyt wygodne i wskazane, a alergia na kurz potrafi być bardzo uciążliwa.

Najważniejsze jest wyeliminowanie siedlisk roztoczy

Mieszkanie alergika powinno być łatwe w czyszczeniu. Niewskazane są zbyt duże powierzchnie pokryte wykładzinami, dywanami i tekstyliami – to siedlisko kurzu i miejsca, które dość trudno się sprząta. Trudno wyeliminować wszelkie tekstylia i całkowicie porzucić marzenie o puszystym dywaniku w salonie, ale warto ograniczyć podobne elementy do minimum.

Kolejną ważną kwestią jest ograniczenie otwartych powierzchni z bibelotami – otwarte półki i regały z dziesiątkami przedmiotów, ozdób i książek są nie tylko uciążliwe w czyszczeniu, ale też niewskazane w domu alergika. To nie oznacza, że kolekcję ulubionych kryminałów trzeba wynieść do piwnicy, ale warto pomyśleć o zamykanych szafkach i przeszklonych regałach – na półkach za drzwiczkami zbiera się o wiele mniej kurzu i sprzątanie zajmuje zdecydowanie mniej czasu.

Skuteczne sprzątanie będzie pomocne

Niektóre poradniki sugerują, że osoby uczulone na kurz nie powinny sprzątać, bo podczas odkurzania i wycierania kurzu są narażone na intensywny kontakt z alergenami. Tymczasem coraz więcej osób ma uczulenie na kurz i raczej trudno wyobrazić sobie, by każdą z nich można było w sprzątaniu wyręczać. Zamiast tego należy zadbać o sprzątanie w odpowiedni sposób i przy użyciu odpowiednich urządzeń i akcesoriów.

  • Kurz należy wycierać na mokro – stosowanie miotełek do kurzu i suchych ściereczek powoduje wzbijanie się drobinek kurzu w powietrze, a to powoduje nasilenie się objawów alergii u osoby uczulonej. Ścieranie na mokro jest również dokładniejsze.
  • Powinno się sprzątać często, by nie dopuścić do bardzo mocnego zakurzenia domu. Optymalna częstotliwość zależy od trybu życia i tego, czy w domu znajdują się zwierzęta, ale warto sprzątać przynajmniej dwa do trzech razy w tygodniu.
  • Warto wybrać dobry odkurzacz. To może być model workowy (wówczas warto sięgnąć po egzemplarz z solidnym filtrem) albo bez worka. Warto zwrócić uwagę na moc silnika i klasę skuteczności odkurzania (dywanów oraz powierzchni twardych). W domach można rozważyć kwestię montażu odkurzacza centralnego, ale to o wiele większy wydatek, dlatego większości osób można polecić odkurzacze klasyczne z odpowiednią wydajnością. https://www.morele.net/agd/sprzatanie-prasowanie-i-szycie/odkurzacze-271/

Coraz popularniejszą alternatywą dla klasycznych odkurzaczy są odkurzacze automatyczne, które odkurzają samodzielnie. To dobre rozwiązanie, które pozwala uzyskać efekt czystej podłogi bez konieczności samodzielnego odkurzania.

Inną opcją, którą alergicy powinni wziąć pod uwagę, jest odkurzacz piorący. To urządzenie o świetnej funkcjonalności, które odkurza na mokro i umożliwia pranie dywanów, wykładzin oraz tapicerki. Trudno wyobrazić sobie lepsze rozwiązanie do domu, w którym podłogi są pokryte dywanami i wykładzinami. https://www.morele.net/wiadomosc/odkurzacz-pioracy-i-wodny-jak-wybrac-jaki-najlepszy/1043/

Alergia na roztocza kurzu domowego bywa uciążliwa, ale przy regularnym sprzątaniu i dbaniu o odpowiedni wystrój domu można nad nią zapanować. Priorytetem jest dokładne i dość częste sprzątanie, a przede wszystkim odkurzanie i dlatego warto zainwestować w wysokiej klasy odkurzacz.

Komentarze (3)

  • Natalia (Natalia) | 24 sierpnia 2019

    @Hela Podpisuję się Obiema rękamipod tym zdaniem. Faktycznie sama zauważyłam, żę jest mniej kurzu, może dlatego, zę roomba po prostu na bieżąco sprząta cały czas.

    Odpowiedz
  • Jurajska | 17 sierpnia 2019

    te filtry, które wyłapują bakterie są naprawdę jedna z lepszych rzeczy które posiada ten odkurzacz. Przy alergiach to kluczowe.

    Odpowiedz
  • Hela (Hela) | 3 lipca 2019

    osobiście polecam odkurzacz roomba jest najlepszym zbieraczem i usuwaczem kurzu. przetestowaliśmy ;)

    Odpowiedz
Zostaw komentarz

Warto przeczytać