Pupile domowe, zwłaszcza koty bardzo często są poddawane zabiegom takim jak sterylizacja i kastracja. Czynność ta niesie za sobą wiele korzyści dla zwierzęcia, zarówno dla samca, jak i samicy. Kot po sterylizacji przestaje znaczyć teren moczem o mocnej i nieprzyjemnej woni, którą tak trudno później wybawić. Samicę warto poddać temu zabiegowi, aby znacznie obniżyć ryzyko gruczołu mlekowego oraz infekcji macicy. Co więcej, wysterylizowana kotka zaprzestaje charakterystycznych pomiaukiwań, które towarzyszą rui. Sterylizacja i kastracja zwierząt domowych wynika z troski i dbałości o ich zdrowie, należy jednak pamiętać, że wykastrowany kot musi być prawidłowo karmiony i pielęgnowany. Sprawdź, co mówią eksperci z meandyou.com.pl

Wpływ sterylizacji i kastracji na organizm kota

Zabieg sterylizacji nie pozostaje bez znaczenia dla funkcjonowania organizmu zwierzęcia. Wiąże się z ze zmianami wydzielania hormonów u kota, powoduje także znaczne spowolnienie organizmu. Przede wszystkim należy zmienić karmę dla kota i zakupić specjalne pożywienie dla kotów kastrowanych. Właściciele zwierząt po kastracji spotykają się ze zjawiskiem, kiedy kot je o wiele więcej, mimo iż jego zapotrzebowanie na energie spada prawie o jedną trzecią. Należy obserwować zachowanie zwierzęcia zwłaszcza w pierwszych dwóch miesiącach po kastracji. 

Sterylizacja kota może pociągać za sobą także skutki uboczne. Kastracja zwierzęcia może pociągać za sobą ryzyko chorób dolnych dróg moczowych oraz nieść zagrożenie powstawania kamieni moczowych. Związek z tym zjawiskiem może mieć zakwaszenie moczu lub nadwaga zwierzęcia, które stało się bardziej leniwe i rzadziej podchodzi do miski z wodą. Skutkiem jest oddawanie mniejszej ilości moczu oraz powstawanie kamieni moczowych. Właściwe spożycie płynów jest więc niezwykle istotne, aby uchronić kota kastrata przed chorobami układu moczowego.

Karmienie kota kastrata

Każdy właściciel, którego kot został poddany zabiegowi sterylizacji, powinien wiedzieć, jakie pożywienie mu podawać. Odpowiednio dobrana karma przeznaczona dla kotów po kastracji i sterylizacji pozwoli utrzymać odpowiednią masę ciała i zminimalizuje ryzyko powstawania kamieni moczowych. Obecnie koty są poddawane sterylizacji wcześniej, dobierając odpowiedni rodzaj karmy, trzeba więc wziąć pod uwagę potrzeby żywieniowe na każdym etapie życia zwierzęcia. Szczególną uwagę należy także zwrócić na odkładanie się tkanki tłuszczowej. Na otyłość o wiele bardziej narażone są samice, ich skłonność do odkładania się tłuszczu jest większa niż u samców. Odpowiednie karmienie kota po sterylizacji to klucz do wydłużenia życia oraz zapobiegania groźnym schorzeniom wynikającym z otyłości. 

wykastrowany kot

Jaką karmę wybrać?

Obecnie sterylizuje się coraz młodsze koty. Pupilom, które znajdują się w przedziale wiekowym 6-12 miesięcy, poleca się karmę Second Age Kitten Sterilised. Produkt dba o zdrowie czworonoga, dostarczając niezbędnych substancji odżywczych i minerałów odpowiedzialnych za prawidłowy rozwój kocięcia, dbając jednocześnie o jego kondycję po sterylizacji. Starsze koty, w zależności od wieku, powinny jeść karmę powyżej 7 roku życia (Sterylised 7+) oraz powyżej 12 roku życia (Sterylised 12). Substancje, które wchodzą w skład karmy dla kotów dojrzałych to między innymi elementy blokujące wolne rodniki, takie jak witamina E, C, luteina i tauryna. Kotu w wieku zaawansowanym, podaje się karmę o obniżonej zawartości fosforu, aby zadbać o jego nerki. Zdrowa i lśniąca sierść jest natomiast skutkiem dodatku kwasów tłuszczowych, witaminy A, B i D. 

Jak zapobiec nadwadze u kota?

Właściciel kota powinien zadbać o jego aktywność oraz dobór odpowiedniej karmy. Należy zachęcać kota do zabawy i podawać zbilansowane pożywienie o obniżonej kaloryczności, które nie powoduje utraty masy mięśniowej. Szczególnie poleca się podawanie kotu karmy Sterylised 37, której kaloryczność została obniżona o kilkanaście procent. Aby zapobiec nadwadze, właściciel powinien zadbać także o stały dostęp do świeżej wody, a wszystkie zmiany w żywieniu konsultować ze specjalistą. Kontrolowanie wagi zwierzęcia oraz podawanie odpowiedniej karmy pomoże zredukować tkankę tłuszczową i pokonać otyłość.

 

Więcej informacji znajdziesz na: sfl.org.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać