Gubienie sierści u psów obserwujemy głównie wiosną, kiedy jest to całkowicie normalne. Psy zmieniają wtedy sierść z grubej puchowej, która chroni zimą na lżejszą wiosenno-letnią. Powodem do naszego szczególnego zainteresowania i niepokoju jest sytuacja, w której pies linieje poza okresem zmiany sierści lub zdrowy pupil zaczyna nagle gubić sierść.

Przyczyny wypadania sierści u psów

Zła dieta jest głównym czynnikiem i najczęstszą przyczyną nadmiernej utraty sierści. Zadbajmy, aby dieta była wartościowa i zawierała wszelkie niezbędne do rozwoju psa składniki odżywcze. Brak lub niedobór niektórych składników, między innymi witaminy A, nienasyconych kwasów tłuszczowych czy biotyny, może powodować nadmierne gubienie sierści przez cały rok.

Jak zapobiec wypadaniu sierści?

Co możemy zrobić, aby poprawić kondycję sierści naszego psa? Podawajmy mu karmę bogatą w składniki wpływające na zdrowie skóry i okrywy włosowej. W wątróbce, marchwi czy brokułach znajdziemy odpowiednią dla naszego pupila dawkę witaminy A. Wątroba, soja, orzechy, ryż, jaja – to produkty bogate w biotynę, czyli witaminę H, natomiast w olejach roślinnych, a szczególnie w tych z wiesiołka lub ogórecznika znajdziemy idealną ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych.

We współczesnych czasach nie powinniśmy zamartwiać się, jak przygotować samodzielnie posiłki dla naszego pupila, aby dostał on wszystkie niezbędne składniki. W sklepach zoologicznych możemy znaleźć specjalne karmy, które zostały przygotowane z myślą o poprawie kondycji skóry psa. W karmach dla psów długowłosych na przykład shih tzu znajdziemy największą ilość wartościowych składników.

Przeważnie wysokiej jakości karma jest wystarczająca do utrzymania dobrego zdrowia skóry i sierści psa. Czasem może okazać się niezbędnym podanie specjalistycznych preparatów mineralno–witaminowych, które są z całą pewnością bardzo skuteczne i pomogą wyeliminować problem wypadania sierści. Pamiętajmy jednak, że nim zastosujemy takie preparaty, powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Pamiętajmy również, że nadmiar witamin może być w równym stopniu szkodliwy co ich niedobór.

wypadanie sierści u psa

Drapanie a utrata sierści

Jeśli nasz pies ciągle się drapie, skonsultujmy się z weterynarzem, gdyż może to oznaczać, że nasz pupil cierpi na chorobę skóry.

W dzisiejszych czasach alergia pokarmowa coraz częściej dotyka naszych psów. Winowajcą i alergenem jest zazwyczaj białko – mięsa drobiowego i zbóż, które są podstawowymi składnikami bardzo wielu karm. Między innymi wypadanie sierści jest jednym z objawów alergii pokarmowej. Mamy psa alergika – jak go karmić? Na początek usuńmy wszelkie alergeny z jego pokarmu i podawajmy mu specjalną karmę i łakocie dla psów alergików.

Jak leczyć nadmierną utratę sierści?

Jeśli przy nadmiernej utracie sierści towarzyszą dodatkowo zmiany skórne: ranki; czerwone plamki; ropnie czy strupy, natychmiast udajmy się z naszym pupilem do gabinetu weterynaryjnego! Są to objawy, które mogą wskazywać niestety na chorobę skórną, której podłożem są bakterie i grzyby. Pamiętajmy, że jedynie lekarz weterynarii może dokładnie określić czynnik chorobowy i dobrać odpowiednie leki.
Ważne: w żadnym przypadku nie leczmy psa na własną rękę, gdyż zamiast pomóc, możemy jeszcze bardziej zaszkodzić!

Zauważając u naszego pupila jakiekolwiek niepokojące objawy, skonsultujmy się z weterynarzem jak najszybciej. Pamiętajmy, że coś, co w naszym mniemaniu wygląda na alergię czy egzemę, może być na przykład objawem zmian hormonalnych. Zmiany takie niekiedy powodują nadmierną utratę sierści. A ich przyczyna może leżeć zarówno w poważnych chorobach, jak i naturalnych procesach życiowych. Nadmierną utratę włosów możemy zaobserwować na przykład u suk podczas rui lub ciąży. Ale może to być także objaw choroby nowotworowej.

Nie lekceważmy nadmiernego linienia, gdyż może być to objaw groźnych chorób.

 

Zobacz więcej na: renova-model.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać