Podczas kompletowanie wyprawki dla niemowlaka, bardzo ważnym etapem jest urządzenie łóżeczka. Warto pamiętać, że będzie to miejsce, w którym noworodek spędzi większość swojego czasu tuż po narodzinach. Z tego powodu wybór poszczególnych elementów wydaje się więc dość istotny. Tkaniny i materiały powinny spełniać wszystkie niezbędne normy, które kwalifikują je do kontaktu z kruchym i delikatnym noworodkiem. Na co więc zwrócić uwagę podczas urządzania łóżeczka?

Materac do łóżeczka

Wybór rozmiarów materaca uwarunkowany jest wielkością samego łóżeczka. Najpopularniejsze rozmiary to 120×60 cm i 140×70 cm. Dobrze, jeśli masz w domu dość miejsca, by wybrać większe łóżeczko, które posłuży maluszkowi nieco dłużej.

Wybierając materac, sprawdź, czy jego komponenty są antyalergiczne oraz czy ma dobrą wentylację. Nieoddychający materiał w materacu może mieć wpływ na przegrzewanie, nadmierną potliwość i powstawanie odparzeń.

Nie sugeruj się też zasadą, że im bardziej miękki materac, tym wygodniejszy. Przeciwnie, noworodek powinien spać na nieco twardszym podłożu, zapewniającym mu równomierne podparcie kręgosłupa.

Zdrowe materiały to podstawa

Tkaniny, z którymi skóra noworodka będzie miała bezpośredni kontakt, powinny być nie tylko delikatne, ale przede wszystkim naturalne. Dotyczy to nie tylko ubranek, ale właśnie pościeli, prześcieradeł czy kocyków. Materiały z domieszką syntetycznych i sztucznych włókien mogą być przyczyną powstawania potówek i innych problemów ze skórą.

Skład każdego materiału powinien być podany na metce. Jeśli go nie znajdziesz, zrezygnuj z zakupu od razu. Najpewniejsze są produkty, które posiadają międzynarodowy certyfikat „OECO-TEX Standard 100” albo polski „Bezpieczny dla dziecka” lub „Bezpieczny dla niemowląt”. Wówczas będziesz mieć pewność, że wybór jest właściwy.

Tkaniny przeznaczone do kontaktu z niemowlakiem warto kupować w pewnych miejscach, które z założenia sprzedają produkty naturalne i dermatologicznie przebadane. Najwięcej tego typu sklepów znajdziesz w sieci. Zaglądając np. do sklepu internetowego Bobomio, którego podstawą działalności jest dbałość o bezpieczeństwo dziecka, możesz mieć pewność, że wszystkie oferowane tam produkty będą spełniały najwyższe normy jakości.

Podstawowa zawartość łóżeczka

Urządzając łóżeczko kieruj się jedyną słuszną zasadą, która brzmi „im mniej, tym lepiej”. Wbrew przekonaniom niektórych rodziców, trzeba pamiętać, że noworodek nie ma wielu potrzeb. W łóżeczku na początek wystarczy prześcieradło i coś do przykrycia. Ze względu na kształtowanie prawidłowej postawy u dziecka oraz na bezpieczeństwo, w pierwszych miesiącach w ogóle zrezygnuj z poduszki.

Wybierz prześcieradło z gumką, która zabezpieczy materiał przed ściąganiem. Elementy do przykrycia warto wprowadzać z trzech etapach. Na początku sprawdzi się rożek lub bambusowy otulacz. Musisz wiedzieć, że dzieci lubią być ciasno spowijane tuż po porodzie. Choć dla dorosłych taka pozycja może wydawać się niewygodna, warto zaufać ekspertom i doświadczonym w tej kwestii mamom. Dzięki spowijaniu noworodki są spokojniejsze i lepiej zasypiają. W późniejszych etapach polecamy wypróbować śpiworki do spania i lekkie kołderki.

We wspomnianym wcześniej sklepie bobomio, znajdziesz duży wybór bezpiecznych i naturalnych tekstyliów dla najmłodszych, wśród których każdy produkt spełniał będzie podstawowe warunki bezpieczeństwa dziecka. Bobomio oferuje m.in. produkty polskich sprawdzonych marek, takich jak Color Stories, Poofi, Camphora czy La Millou. W ofercie tych firm znajdziesz wszystkie niezbędne elementy, aby właściwie, bezpiecznie i co ważne - pięknie urządzić łóżeczko dla swojego maluszka.

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać