Właściwości czekolady

Któż z nas nie lubi od czasu do czasu zjeść trochę czekolady? Na jej temat panuje bardzo wiele różnych opinii – od ogromnej krytyki aż po niemal skrajne uwielbienie. Trudno odmówić jej walorów smakowych i tego, że jej spożywanie sprawia po prostu mnóstwo przyjemności – dosłownie, bowiem naukowcy udowodnili jej wpływ na funkcjonowanie mózgu. Właśnie dlatego tak często kojarzy się nam ona z przyjemnością, która jest łatwo dostępna nawet w najtrudniejszych chwilach naszego życia. Z drugiej jednak strony bardzo często obawiamy się tego, że nadmierne jej spożywanie będzie miało zgubny wpływ na naszą sylwetkę. Czy jednak rzeczywiście mamy do tego podstawy? Warto przyjrzeć się czekoladzie nieco bliżej i zobaczyć, czy jest ona dla nas "bezpieczna".

Okazuje się, że pod niektórymi względami czekolada ma bardzo pozytywny wpływ na nasz wygląd. Znajdują się w niej przede wszystkim silne przeciwutleniacze, które świetnie działają na stan i kondycję ludzkiej skóry. Wielu z nas o tym nie wie, ale czekolada jest bardzo powszechnie spotykanym składnikiem olejków do masażu czy wieli różnych kosmetyków – pokazuje to, że faktycznie może ona bardzo dobrze na nas wpływać. Czekolada zawiera też kofeinę, a ta – w odpowiednich dawkach – też jest bardzo zdrowa dla naszego wyglądu. Kofeina poprawia krążenie we wnętrzu skóry, co znacznie pobudza ją do regeneracji i nadaje jej świeżego, młodego wyglądu.

Oczywiście nie da się zaprzeczyć temu, że czekolada jest dość kaloryczna, przez co spożywanie jej w większych ilościach źle wpłynie na naszą linię. Jeśli jednak zachowamy przy tym zdrowy rozsądek, to nie będziemy musieli obawiać się żadnych nagłych, niechcianych kilogramów. Czekolada ma bardzo dobry wpływ nie tylko na nasz wygląd, ale również zdrowie. Udowodniono przede wszystkim, że zawarte w niej składniki wspomagają pracę serca i chronią przed poważnymi problemami układu krążenia. Zapobiegają powstawaniu zakrzepów i zmniejszają ryzyko zawału serca czy udaru. Zawiera je również kakao, zatem kubek tego napoju od czasu do czasu może być doskonałą profilaktyką.

Jak już powiedzieliśmy, czekolada jest również źródłem przeciwutleniaczy. Składniki te nie tylko dobrze wpływają na naszą urodę, ale również znacznie zmniejszają ryzyko występowania różnego rodzaju nowotworów. Nie można zapominać również o tym, że czekolada posiada wiele innych składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Wśród najważniejszych z nich należy wymienić potas, żelazo, wapń, a także cały zestaw witamin.

Naukowcy udowodnili, że przyjemność płynąca z zajadania się czekoladą nie jest zwykłym urojeniem. Produkt ten faktycznie zwiększa wydzielanie przez ludzki mózg serotoniny, zwanej hormonem szczęścia. Wzmożone wydzielanie serotoniny następuje między innymi w czasie zakochania czy w momentach wielkiego szczęścia – czekolada realnie poprawia zatem nasze samopoczucie i pomaga w lepszym radzeniu sobie ze smutkami. Tabliczka gorzkiej czekolady jest polecana osobom żyjącym w ciągłym stresie, które narzekają na przemęczenie i zbyt wiele nerwów. W takich chwilach naprawdę przynosi ona ukojenie i daje moment wyciszenia. Na temat czekolady można powiedzieć mnóstwo ciekawych rzeczy.

Nasiona kakaowca z których jest ona produkowana pochodzą z Ameryki Południowej, gdzie były doskonale znane już całe wieki temu. W pewnym momencie, jeszcze za czasów imperium Majów, były one używane nawet w formie waluty. Od momentu odkrycia spożywczych zastosowań takich nasion, czekolada jest wykorzystywana na wiele różnych sposobów. W Polsce zjadamy ją głównie w stałej formie, choć często przyrządzamy z niej napoje. Istnieją kraje i regiony, gdzie czekolada jest spotykana głównie w formie płynnej. Liczba jej zastosowań kulinarnych jest zresztą naprawdę szeroka – o daniach z czekolady można napisać całe książki. Doskonale łączy się ona z innymi składnikami, jak orzechy czy bakalie.

Należy jednak pamiętać, że czekolada może stanowić śmiertelną truciznę dla niektórych zwierząt, szczególnie psów. Choć sami ją uwielbiamy, nigdy nie powinniśmy dzielić się z naszymi pupilami, bowiem możemy w taki sposób wyrządzić im wielką krzywdę.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać