Ostatnie lata to bez wątpienia czas, w którym niezwykle swoją obecność zaznaczają uzależnienia behawioralne inaczej określone czynnościowymi. To uzależnienie, które związane jest z powtarzaniem wielokrotnym określonej czynności, by w ten sposób uzyskać uczucie przyjemności, euforii, ulgi, zaspokojenia. Po raz pierwszy temat takich uzależnień podjęty był już w roku 1945. Obecnie uzależnienia behawioralne znajdują się również w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób przygotowanej przez WHO jako grupa zaburzeń nawykowych i popędów pod znakiem F63. Zobacz, co mówią specjaliści z osrodkiterapeutyczne.pl

Jakie są objawy uzależnień? 

Czynność bądź też grupa czynności będzie stawać się nałogowa w momencie, gdy będzie jej towarzyszyć niezwykle silne pragnienie czy nawet przymus, by ją podejmować. Określa się go potocznie jako głód. Pojawia się również coraz większa częstotliwość i narastające problemy z tym, by zachowania w jakiś sposób kontrolować. W momencie, gdy dojdzie do ograniczenia wykonywania tej czynności pojawiać się będą poważne objawy abstynencji między innymi fizjologiczne takie jak bezsenność, nadmierna potliwość, drżenie rąk, bóle głowy oraz warunki psychologiczne takie jak wstyd, poczucie winy, lęki, rozdrażnienie czy agresywne zachowania. Osoba, która jest uzależniona będzie swoje zachowania wynikające z uzależnienia powtarzać nawet mimo tego, że będzie to wyraźnie szkodliwe dla jej funkcjonowania i funkcjonowania jej rodziny. Zmieni to sytuację w życiu zawodowym rodzinnym, będzie dochodziło do zaniedbywania ważnych spraw. 

Uzależnienie będzie się wiązać również z grupą mechanizmów obronnych, które będą odpowiadać za zniekształcenie i blokowanie treści, które mogą pokazywać nałóg w złym świetle z jego negatywnymi konsekwencjami. Takie osoby przez wiele lat mogą żyć nieświadomi tego, że uzależnienie jest niebezpieczne. Między innymi tworzy się w ten sposób złudzenia na temat życia, co dalej daje minimalizowanie chęci do tego, by zmienić swoje podejście do destrukcyjnych, niszczących nawyków. 
uzależnienie
Wśród tych najbardziej popularnych uzależnień behawioralnych należy wymienić 
- hazard patologiczny 
- uzależnienie od komputera 
- pracoholizm 
- zakupoholizm 
- hiperseksualność 
- uzależnienie od pornografii
- ćwiczeń fizycznych 
- uzależnienie od internetu 
- telefonu komórkowego
- gwałtowne objadanie się

W przypadku wszelkich tego typu uzależnień ich cechą wspólną będzie to, że dochodzi do zaburzenia kontroli impulsów. Pojawia się problem z tym, by swoje zachowania kontrolować. Osoba poddaje się przy takim uzależnieniu impulsowi i towarzyszy temu przyjemność, poczucie ulgi a niekiedy nawet eurofia. 

Leczenie uzależnień behawioralnych

Jeśli chodzi o podstawową metodę leczenia będzie to psychoterapia. Proces, w którym ma działać grupa specjalistów. Celem będzie przygotowanie sobie takich metod działania, które będą w stanie sprawić, żę uzależniony uświadomi sobie, że pojawiają się mechanizmy chorobowe, i chęć zmiany destrukcyjnych nawyków. Inną formą pomocy mogą być grupy samopomocowe, których program, opiera się na 12 krokach. Będą to takie działania jak Anonimowi Żarłocy, Anonimowi Hazardziści czy Anonimowi Seksoholicy.

Po więcej informacji zapraszamy na: pzkk.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać