Jeśli chodzi o witaminę D3, skutki jej niedoboru mogą być dla organizmu wręcz opłakane. Lepiej nie ryzykować zdrowiem i nie zaniedbywać tej kwestii. Na szczęście dostęp do niej nie jest szczególnie ograniczony – odpowiednią dietą oraz suplementacją można zadbać o prawidłowy poziom witaminy D3 w organizmie.

Dla mocny kości

Przez wiele lat witamina D3 była kojarzona przede wszystkim z wpływem na układ kostny, a konkretnie – z metabolizmem kości, a także gospodarowaniem wapniem i fosforem. Mineralizacja kości to proces istotny już w trakcie życia płodowego, a w zasadzie przez cały czas. Szczególnie u dzieci nieprawidłowy rozwój skutkuje tak zwaną krzywicą. Co ciekawe, już w XIX wieku to schorzenie zwalczano promieniami słonecznymi, a także olejem z wątroby dorsza, a więc w dwójnasób korzystając z witaminy D3. Ma ona zbadane działanie przeciwzłamaniowe, z kolei jej niedobór wiąże się z próchnicą, niskorosłością, osteoporozą.

Dla zdrowia

Witamina D3 wyróżnia się przeciwzapalnym działaniem, które polega na hamowaniu produkcji cytokin. Pomaga także w ochronie zdrowia zimą, kiedy jesteśmy bardziej narażeni na infekcje i przeziębienia. Sięganie po witaminę D3 pomaga walczyć ze stanami zapalnymi jelit, łuszczycą, astmą, POChP, a nawet nowotworami i niektórymi chorobami zakaźnymi. O jej przyjmowaniu w odpowiednich proporcjach muszą pamiętać kobiety w ciąży – to ważne zarówno dla nich, jak i dziecka, które ma przyjść na świat.

Badania prowadzone przez naukowców na całym świecie nieustannie poszerzają wiedzę na temat witaminy D3, która ma pozytywny wpływ także na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Poprawia działanie śródbłonka naczyń i zapobiega przerostowi lewej komory. Wciąż analizuje się także inne jej możliwe zależności.

Jak dawkować

W przypadku chorób i problemów ze zdrowiem, które mogą być wprost uzależnione od niedoborów, optymalne dawkowanie należy skonsultować z lekarzem-specjalistą. Na rynku istnieje wiele tabletek zawierających D3 w różnym stężeniu IU. Na przykład polecany preparat Allnutrition VIT D3 2000 podaje się w ilości 1 kapsułki 2000 IU na dobę. Inne wymogi dotyczą jednak leczenia krzywicy u dzieci czy stosowania dawki uderzeniowej w szczególnych przypadkach. W celu regularnej, standardowej suplementacji wystarczy przyjmować dziennie jedną dawkę preparatu od Allnutrition.

A skąd w ogóle biorą się niedobory? Cóż, witamina D3 jest produkowana w ludzkim organizmie, ale do procesu syntezy potrzebne jest intensywne słońce, a raczej jego promieniowanie. Nie trzeba dodawać, że Polska i generalnie inne kraje leżące w naszej strefie klimatycznej nie są zbyt mocno nasłonecznione. Przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym niedobory witaminy D3 są szczególnie zauważalne i niebezpieczne. Stąd warto pamiętać o świadomej suplementacji.

 

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać