Szampon to kosmetyk, którego zadaniem jest zmycie zabrudzeń z włosów oraz oczyszczenie skóry głowy. Stanowi on jeden z najważniejszych elementów strategii pielęgnacyjnej, dlatego jego doborowi warto poświęcić szczególną uwagę. Jednak jak się za to zabrać? Znalezienie odpowiedniego szamponu jest znacznie prostsze, jeśli dobrze poznasz potrzeby swoich włosów.  

Co warto wiedzieć o szamponach? 

Szamponu używa się przy każdym myciu i jest on kluczowy dla zachowania higieny włosów. Oczyszczenie za jego pomocą skóry głowy i odświeżenie włosów na długości nie tylko zapobiega rozwojowi szkodliwych bakterii czy powstawaniu łupieżu, lecz także ułatwia wchłanianie się odżywek, masek, wcierek czy innych preparatów. Masaż głowy z użyciem odpowiedniego szamponu pozwala na osiągnięcie efektu odbicia włosów od nasady, może również wspomóc usuwanie nadmiaru zrogowaciałego naskórka. 

Rodzaj włosów a dobór szamponu – na co zwrócić uwagę? 

Dobrze dobrany szampon to produkt dobrze współgrający z potrzebami skóry głowy. Walczysz z szybko przetłuszczającymi się u nasady włosami? A może Twoją skórę głowy cechuje suchość i podatność na podrażnienia? Sprawdź, kiedy wybrać dany typ szamponu. 

Szampony do skóry normalnej i przetłuszczonej

Szampony do skóry normalnej i przetłuszczającej się oczyszczają skórę głowy tak, by skutecznie pozbyć się łoju i zapewnić włosom u nasady świeżość. Produkty tego typu nie powinny jednocześnie narażać skalpu na przesuszenie – częste używanie zbyt mocnych szamponów może wzmagać produkcję łoju, wskutek czego włosy jeszcze szybciej będą tracić swoją świeżość. Dobierając szampon do codziennego stosowania, warto postawić na skuteczne, ale delikatne działanie. 

Sucha i wrażliwa skóra głowy – jaki szampon wybrać? 

Wrażliwa skóra głowy jest bardzo wymagająca w pielęgnacji – dobór złego produktu może poskutkować męczącym swędzeniem, łupieżem, a czasem nawet wypadaniem włosów. By zatroszczyć się o taką skórę głowy i chronić cebulki włosów, postaw na delikatne szampony na bazie naturalnych detergentów. Zwróć także uwagę na zawartość składników przeciwzapalnych w składzie produktu. 

Szampony enzymatyczne i peelingujące 

Łagodne szampony do włosów świetnie sprawdzają się w codziennej pielęgnacji, jednak od czasu do czasu skóra głowy potrzebuje nieco silniejszego oczyszczenia. Przyda się wówczas szampon enzymatyczny – głęboko oczyszczający i skutecznie wspomagający usuwanie martwego naskórka. Produkt o mocniejszym działaniu pozwala także pozbyć się nadmiaru nadbudowanych na powierzchni włosów pozostałości odżywek, masek lub innych produktów, przywracając włosom ich naturalny stan. 

Jak stosować szampon, by jak najlepiej zadbać o włosy i skórę głowy? 

Z odpowiednim szamponem dbanie o skórę głowy staje się znacznie łatwiejsze. Jeśli zależy Ci na uniknięciu podrażnień oraz łatwiejszym zmywaniu i nie chcesz nakładać produktu bezpośrednio na skórę głowy, możesz wpierw rozcieńczyć szampon wodą. Nakładaj kosmetyk, delikatnie masując skórę głowy, uważając przy tym, by nie plątać i nie trzeć zbyt mocno włosów u nasady. Po wszystkim pamiętaj o obfitym spłukaniu włosów wodą.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać