Funkcjonalność korzystania i poruszania się po przestrzeni kuchennej wynika nie tylko z odpowiedniego rozmieszczenia elementów wyposażenia, ale również z dobrego oświetlenia. Kuchnia to miejsce spotkań towarzyskich, codzienne epicentrum rodzinne, w którym przygotowujemy pyszne posiłki, zmywamy naczynia, pijemy poranną kawę. W związku z tym zastosowanie odpowiednich lamp jest wręcz koniecznością. Jakie oświetlenie wybrać do kuchni? Podpowiadamy w artykule!
Nowoczesne kuchnie kochają funkcjonalność
Aktualnie wielu projektantów wnętrz urządza kuchnie w zgodzie z duchem minimalizmu i innowacji. Oświetlenie w tym stylu odgrywa istotną rolę – musi być odpowiednio zaprojektowane, a co za tym idzie również bardzo dokładnie przemyślane. Przede wszystkim warto wspomnieć, iż nowoczesne kuchnie stawiają wymóg – kilka rodzajów oświetlenia to mus! Inaczej bowiem doświetla się przestrzeń nad blatami kuchennymi czy stołem. Punkty świetlne to kolejny aktor tej aranżacji, który sprawia, iż kuchnia staje się charakterna, przestrzenna i jasna. Obok funkcjonalności plasuje się również uwypuklenie danych elementów wyposażenia np. wyspy kuchennej, a nawet podłogi.
Oświetlenie kuchenne - praktyczne rozwiązania
Planując rozmieszczenie poszczególnych lamp i innych źródeł światła w kuchni, musimy pamiętać, iż nie powinno ono razić osoby przebywającej w pomieszczeniu, która aktualnie jest w trakcie przygotowywania posiłku. Ponadto nie możemy doprowadzić do odwrotnej sytuacji – zbyt duże zaciemnienia blatów czy stołu nie stworzą nastroju – wręcz przeciwnie, wzrok np. podczas krojenia warzyw szybciej się męczy. Najlepsze rozwiązanie wykreują nowoczesne lampy Azzardo. Ułatwią one wykonanie tzw. rampy świetlnej, która zamontowana bezpośrednio nad blatami, stworzy odpowiednie warunki do przygotowywania posiłków.
Zastosowanie rampy świetlnej
Rampa świetlna to nic innego jak półka, w którą zostały wmontowane punkty świetlne, np. żarówki halogenowe. Warto zadbać również o odpowiednią osłonę, która zapobiegnie niepotrzebnemu rozproszeniu światła po całym pomieszczeniu.
Zazwyczaj w nowoczesnej kuchni tuż nad blatami wiszą szafki – nie przejmuj się, jeśli nie możesz pozwolić sobie na rampę świetlną. Pod szafkami, wzdłuż przedniej krawędzi spodu, zamontuj pojedyncze punkty świetlne – świetlówki kompaktowe lub wyżej wspomniane żarówki halogenowe. Pamiętaj, aby światło było naturalne o ciepłej barwie oraz wysokim wskaźniku odwzorowania rzeczywistych kolorów. Dzięki takiemu rozwiązaniu wzrok nawet przy dużym natężeniu prac związanych z przygotowaniem posiłku nie zmęczy się, a potrawy zachowają piękny i naturalny koloryt.
Jakie powinno być oświetlenie ogólne?
Każde pomieszczenie charakteryzuje się oświetleniem głównym, przemyconym pod postacią lamp wiszących. Jego zadanie jest dość oczywiste – włączane, tuż przy wejściu ma równomiernie oświetlać całą kuchnię. Sprawdzi się, gdy w pośpiechu łapiemy drugie śniadanie do pracy lub szukamy pysznych przekąsek na wieczorny seans.
Istnieje kilka rodzajów oświetlenia ogólnego – klasyczne lampy sufitowe z oprawami rozpraszającymi światło, które idealnie wpasują się do minimalistycznego wnętrza. Podłużne świetlówki to odpowiednie rozwiązanie do aranżacji innowacyjnej przestrzeni – pamiętaj, że ich barwa powinna być zbliżona do naturalnych odcieni. Jeszcze innym sposobem na oświetlenie główne, aczkolwiek rozdzielone na kilka części, są halogeny zawieszone na szynach i linkach lub oprawy sufitowe. Te ostatnie, montowane w podwieszanym suficie optycznie powiększają przestrzeń. To fantastyczne rozwiązanie do kawalerki, w której salon łączy się i ściśle współpracuje z aneksem kuchennym.
Artykuł sponsorowany
Warto przeczytać
- 10 października 2024
Rowery elektryczne zyskują w Polsce coraz większą popularność, a ich różnorodność na rynku sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jednym z wiodących modeli...
Czytaj dalej- 6 października 2024
Radio cyfrowe staje się coraz popularniejsze na całym świecie, w tym również w Polsce. W dobie dynamicznego rozwoju technologicznego zmienia się sposób, w jaki...
Czytaj dalej