Stres jest naturalną reakcją organizmu w obliczu wyzwań i problemów. Wydzielane hormony sprzyjają pracy ,,na wysokich obrotach” i ułatwiają nam funkcjonowanie w okresach wzmożonej aktywności. Jednak przewlekły stres może działać na nas destrukcyjnie, wpływać na nasze samopoczucie i dobrostan psychiczny, a także na nasze zdrowie fizyczne.

Coraz częściej ludzie skarżą się na dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Po serii badań okazuje się, że wyniki są dobre, a objawy nie wynikają z żadnej choroby organicznej czy zaburzeń hormonalnych, a właśnie z przewlekłego stresu. Czy wiesz jakie schorzenia układu trawiennego mają związek ze stylem życia i nadmiarem obowiązków?

Zespół jelita drażliwego

to najczęściej występująca przewlekła choroba jelit. Objawia się bólem brzucha, który staje się bardziej uciążliwy po posiłku. W przebiegu ZJD występuje także biegunka, która nasila się podczas stresujących wydarzeń. Chorzy skarżą się też na okresowe zaparcia i uczucie niepełnego wypróżnienia. Kolejnym nieprzyjemnym objawem opisywanego schorzenia są wzdęcia. Nadmiar gazów powoduje dyskomfort i powiększenie obwodu brzucha. Na szczęście jest na to rada. Można zastosować preparat z symetykonem, który zmniejszając napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu powoduje ich pękanie. Symetykon działa miejscowo, nie wchłania się z przewodu pokarmowego i nie powoduje ogólnoustrojowych skutków ubocznych.

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy

to dotkliwy problem dotyczący wielu ludzi. Objawia się bólami nadbrzusza, nudnościami i wymiotami. Polega na cyklicznym powstawaniu ubytków w ścianie żołądka lub dwunastnicy z towarzyszącym stanem zapalnym i zmianami martwiczymi. Do przyczyn powstawania wrzodów zaliczamy zakażenie bakterią Helicobacter pylori, nadużywanie popularnych leków z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych), wiek powyżej 60 lat i wcześniejsze epizody choroby wrzodowej. Przewlekły stres nasila dolegliwości choroby wrzodowej i utrudnia powrót do zdrowia.

Dyspepsja czynnościowa

to określenie odpowiadające zespołowi objawów umiejscowionych zwykle w górnej części brzucha. Zaliczamy do nich poposiłkowe uczucie pełności, ból, pieczenie czy wczesne uczucie sytości w trakcie spożywania posiłku. Nie są do końca znane dokładne przyczyny występowania dyspepsji czynnościowej, jednak można podejrzewać, że ma ona związek z niezdrowym stylem życia, stresem, napięciem czy zaburzeniami psychicznymi takimi jak lęk czy depresja. Nie bez powodu w oficjalnych zaleceniach dotyczących leczenia tego stanu można znaleźć informację na temat stosowania psychoterapii.

Jak zatem radzić sobie ze stresem?

Metod radzenia sobie ze stresem jest wiele. Niestety nie wszystkie są dobre dla naszego zdrowia. Palenie papierosów i picie alkoholu to zdecydowanie fatalne wyjście z sytuacji. Mimo że przynosi chwilową ulgę, na dłuższą metę czyni spustoszenie w ludzkim ciele. Lepszym pomysłem jest aktywność fizyczna, nauka gry na instrumencie, malowanie obrazów czy chociażby gotowanie w gronie przyjaciół. Kreatywne zajęcia angażują wyobraźnie i pozwalają oderwać się od codziennych problemów.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać