Inteligentne zegarki na rynku pojawiły się kilka lat temu. Po początkowej fazie entuzjazmu, ich popularność szybko wygasła. Obecnie sytuacja chyba się odwraca, przede wszystkim za sprawą nowych technologii i funkcji. Znów więc żywe jest pytanie, czy warto zainteresować się tego typu urządzeniami.

O czym w ogóle mowa?

Wszystkim, którzy do tej pory nie zgłębiali tajników inteligentnych zegarków spieszymy z wytłumaczeniem, iż jest to coś więcej niż sprzęt odmierzający czas. Smartwatch mierzy naszą codzienną aktywność na wielu polach – od ilości spalanych kalorii, aż do monitorowania jakości snu. To jednak nie wszystko, ponieważ prawdziwe przeznaczenie takich zegarków związane jest z możliwością połączenia ich ze smartfonami.

Dzięki temu za ich pomocą możemy między innymi odczytywać i pisać SMS-y, odbierać połączenia telefoniczne czy też zarządzać powiadomieniami z portali społecznościowych. Niektóre smartwatche mają również wbudowany moduł Wi-Fi, obsługują GPS, robią zdjęcia, odtwarzają muzykę i wiele, wiele więcej.

Brzmi atrakcyjnie, prawda? Jeszcze niedawno problemem było to, że o ich przydatności mogliśmy mówić wyłącznie wtedy, gdy obok nich wykorzystywany będzie również smartfon. Do tego dochodziły różnego rodzaju niedogodności związane z niewielkimi rozmiarami zegarków. Nowe modele przełamują ten impas.

Stają się bowiem coraz bardziej niezależne i samodzielne. Co więcej, gwarantują większa wygodę obsługi oraz sporo nowych funkcji. Dzięki temu ich zakup dla większej liczby osób staje się po prostu zasadny.

Po co mi smartwatch?

Zanim jednak udacie się na zakupy, powinniście usiąść, wziąć dwa głębokie wdechy i zastanowić się, czy na pewno taki zegarek jest Wam do czegoś potrzebny. Jak to w wielu takich przypadkach bywa, odpowiedź brzmi: to zależy.

Zastosowanie smartwatchów może być bowiem różne – część osób skupi się na monitorowaniu aktywności, inni będą chcieli skorzystać z okazji „rozszerzenia” możliwości swoich smartfonów, a jeszcze inny zapragną nacieszyć się wieloma dodatkami czy też samym designem takich urządzeń.

Smartwatch dla sportowców

Dla wielu osób oczywistym zastosowaniem inteligentnych zegarków jest użycie ich do monitorowania postępów osiąganych podczas wysiłku fizycznego. Smartwatch staje się wtedy naszym osobistym trenerem.

Co potrafi? Poniżej lista kilku najczęściej wykorzystywanych funkcji:

  • pomiar spalonych kalorii,
  • licznik kroków, przebytego dystansu,
  • prędkościomierz,
  • licznik okrążeń, długości kroków,
  • pulsometr,
  • monitorowanie snu (aktywność i jakość).

Do tego wszystkiego należy dodać opcje zaawansowane, które pozwalają na zestawianie i analizowanie wszystkich zebranych danych treningowych. W przypadku wysokiej jakości zegarków, możemy ustalić sobie plan lub wprowadzić nasze parametry (wzrost, waga, wiek etc.) i na tej podstawie określać wyniki, jakie powinniśmy osiągnąć.

Na rynku dostępne są także smartwatche, które do prezentacji wszystkich danych wykorzystują ekran smartfona lub komputera – dzięki temu możemy przeanalizować wszelkiego rodzaju wykresy i zestawienia. Wszystko to sprawia, że tego typu urządzenia są bardzo przydatne dla osób aktywnych fizycznie. Powinny one jednak celować w konkretną kategorię produktów, a mianowicie w typowe zegarki sportowe, które są tworzone właśnie do takich celów.

Smartwatch dla gadżeciarza

Na rynku dostępna jest ogromna liczba urządzeń, które stanowią niejako przedłużenie naszego smartfona. Dlaczego? Ponieważ pozwalają na łatwe sparowanie tych dwóch sprzętów, dzięki czemu z poziomu zegarka mamy dostęp do wielu funkcji.

Możemy między innymi sterować odtwarzaczem muzyki (np. poprzez zmianę piosenek), odbierać połączenia głosowe, czytać i pisać SMS-y czy chociażby reagować na różnego rodzaju powiadomienia wyświetlane przez portale społecznościowe i inne aplikacje. Wszystko to sprawia, że nie musimy wyciągać z kieszeni smartfona, wystarczy użyć zegarka.

To jednak nie wszystko. Sporo zegarków jest zaawansowana także pod względem sprzętowym. Za ponad tysiąc złotych zakupimy modele dysponujące dwurdzeniowym procesorem, pamięcią RAM około 1 GB, modułami Bluetooth, NFC i Wi-Fi, a także dedykowanymi systemami operacyjnymi. Wszystko to zdecydowanie rozszerza ich możliwości. Do tego wszystkiego należy dodać coraz większe wyświetlacze, a także kilka dodatków.

Za pomocą takiego zegarka połączymy się z Internetem, sprawdzimy pogodę, zaplanujemy dzień przy użyciu kalendarza, utworzymy nagranie, odtworzymy muzykę, a nawet zrobimy zdjęcie.

Nowoczesne smartwatche

Moda na inteligentne zegarki może wrócić za sprawą rozwiązań, które niejako uniezależniają je od smartfonów. Doskonałym na to przykładem są modele z modułami 3G/LTE. Są one w stanie łączyć się z siecią i pracować samodzielnie, bez konieczności użycia telefonu.

Zakres funkcji samodzielnych jest oczywiście dużo szerzy. Smartwatch posłuży nam dzisiaj jako oddzielne urządzenie do nawigacji GPS czy chociażby platforma do dokonywania płatności mobilnych  (za sprawą modułu NFC). Do tego wszystkiego należy dodać również korzystanie z komunikatorów oraz strumieniowanie muzyki.

Czy warto kupić smartwatch?

Dochodzimy więc do ostatecznej odpowiedzi. Inteligentne zegarki okażą się niezwykle przydatne dla osób aktywnych fizycznie. Kierowane są one do biegaczy, rowerzystów, pływaków, ale również do golfistów, lekkoatletów i osób uprawiających inne dyscypliny. Specjalne zegarki sportowe dokonują dokładnych pomiarów wszystkich najważniejszych parametrów, które następnie możemy przeanalizować i zestawić z ustalonym wcześniej celem.

Nie da się ukryć, że większość smartwatchów wciąż pełni rolę przedłużenia funkcjonalności smartfonów. Dzięki nim, możemy znacznie rzadziej sięgać po telefon – wszystkie powiadomienia i wiadomości obsłużymy przy użyciu zegarka. W nowych modelach jest to obecnie bardzo wygodne, wszystko dzięki lepszym wyświetlaczom i poprawionej nawigacji. Śmiało można więc rzecz, że smartwatche mogą okazać się wybawieniem dla wielu osób uzależnionych od telefonów komórkowych. Autor tego tekstu również cierpi na podobną przypadłość, smartfon w jego ręku znajduje się przez większość wolnego czasu, problem ciągłego zaglądania w ekran pojawia się także w pracy. Zegarek może więc w pewien sposób (przynajmniej niewielki) ograniczyć czas spędzony „na telefonie”.

Warto podkreślić, że wykorzystanie smartwatcha jest również bardzo wygodne. Nie musimy bowiem sięgać po komórkę za każdym razem, gdy zechcemy sprawdzić kalendarz lub pogodę czy też przeczytać ostatniego SMS-a. Nie można oczywiście zapominać także o sterowaniu rozmaitymi aplikacjami, na przykład odtwarzaczem muzyki.

Nowoczesne zegarki obsługują także coraz więcej funkcji samodzielnych, bez pośrednictwa telefonu. Jest to krok w dobrą stronę. Wszystko to sprawia, że w wielu przypadkach naprawdę warto zainteresować się smartwatchami.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać