Skandynawskie wystroje nie wychodzą z mody. Coraz chłodniejsza pora i coraz krótsze dni sprawiają, że w swoich domowych wnętrzach szukamy miejsca na ciepłe, przytulne i jasne aranżacje, a propozycje z północnych rejonów, wpisują się w te potrzeby doskonale. Główną rolę odgrywają barwy i oświetlenie, które sprzyja tworzeniu domowego klimatu, ale i pozwala na zachowanie walorów praktycznych.

Oświetlenie do wnętrz skandynawskich

            Klimaty rodem z północy nie są jednoznaczne i oczywiste. Choć aranżacje inspirowane Skandynawią bazują na pastelowych, jasnych barwach, harmonijnych i ciepłych stylizacjach, nie brakuje w nich miejsca na wyrazistość, kolory i różnorodne detale. W tym wszystkim mieści się oświetlenie, które można dobrać w taki sposób, że będzie pasowało do wybranej kreacji wnętrza, zachowa walory praktyczne, a przy tym wpisze się w tak wyjątkowy wystrój.

            Dobrze sprawdzać się będą klasyczne i tradycyjne kinkiety, lampy wiszące oraz lampy stołowe. W ten sposób tworzy się uniwersalne, funkcjonalne wnętrze. Zachowany zostaje podział oświetlenia na główne, boczne i dekoracyjne. Jeśli podążamy w kierunku skandynawskiej aranżacji, z powodzeniem możemy stawiać na połączenia metalu ze szkłem czy naturalnym drewnem. Ten kierunek wyznacza także barwy, które są najbardziej pożądane.

            Oświetlenie utrzymane w bieli, beżu, błękicie czy pudrowym różu, to idealne uzupełnienie. Lampy mogą przyjmować formę stołowych lub stojących z tekstylnymi abażurami. Jeśli wnętrzu brakuje nieco elegancji i wyrafinowania, materiałowy abażur można zamienić na szklany klosz lub konstrukcję, która opływa kryształkami. Takie propozycje znajdziemy w ofercie, jaką posiada sklep z oświetleniem Lampy.it.

            A co z miłośnikami wnętrz skandynawskich, ale w wydaniu bardziej luksusowym, wyrazistym, mocnym? I dla nich nie brakuje propozycji.

Głęboka czerń niekoniecznie smutna

            Czarna barwa kojarzy się ze smutkiem i przygnębieniem. Do tego znamy zasady, które mówią, że ciemne barwy optycznie pomniejszają pomieszczenia. Skandynawskie aranżacje udowadniają jednak, że jest w nich miejsce nie tylko na czerń, ale i ciemną zieleń, granat czy burgund.

            Czerń często spotykamy pośród oświetlenia, bo prezentuje się w nim wyjątkowo. W połączeniu z ciepłą barwą światła daje poczucie maksymalnej elegancji, a wręcz luksusu. Dla złagodzenia można ją zestawiać nie tylko z bielą, tworząc klasyczne połączenie, ale i z żywymi barwami turkusu, żółci czy różu, które są chętnie widziane pośród skandynawskich wnętrz.

            Ciemne barwy w oprawie oświetlenia, dodają nuty wyrafinowania każdej aranżacji. To ponownie pewien uniwersalizm, który z powodzeniem może znaleźć swoje miejsce pośród mniej, jak i bardziej klasycznych wystrojów. Skandynawskie propozycje to bowiem na tyle elastyczne podejście do urządzania wnętrz, by móc pójść w tym kierunku, który wizualnie najbardziej nam odpowiada.

Praktyczne wskazówki

            Niezależnie od tego, jakiego typu lampę wybierzemy, który kolor oprawy uznamy za najbliższy naszemu sercu, pamiętajmy o rozplanowaniu, który typ oświetlenia, w jakim miejscu sprawdzi się najlepiej. Uwzględniajmy również moc żarówek, barwę światła i kierunek jego padania, by ostatecznie osiągać wprost idealnie harmonijne kompozycje.

            Dobrze przemyślanym wnętrzom, których skandynawskie wystroje uświetni cudowne oświetlenie, nie braknie przyjaznej atmosfery, wyjątkowego klimatu, ale i komfortu użytkowania przestrzeni.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać