Ostatnio coraz popularniejsze wydarzenie komediowe, staje się prawdziwą konkurencją dla niegdyś równie chętnie oglądanych kabaretów. Mimo że historia stand-upu w Polsce jest młoda, zdobywa jednak serce kolejnych widzów, którzy chętnie uczęszczają na występy stand-uperów. Czym właściwie jest stand-up? Skąd pochodzi i jaka jest jego historia? Dowiesz się z tego artykułu!

Definicja stand-up

Stand-up to nazwa na występ komediowy, wykonywany (zazwyczaj) przez jednego komika, który opowiada swój monolog, historię lub anegdotki. Stand-up pochodzi od angielskiego słowa stand, oznaczającego w języku polskim czasownik stać. Stąd występujący wykonują swój pokaz — na stojąco. Jest to wydarzenie, które charakteryzuje się luzem i kontaktem występującego z publicznością. Jest to jedna z pierwszych różnic, jakie istnieją między stand-upem a kabaretem. Kolejną jest fakt, że autor występu musi być przygotowany, ale nie może wykuwać tekstu na tzw. blachę, ponieważ w ten sposób jego występ straci na autentyczności i wrażeniu improwizacji. W przeciwieństwie do kabaretu gdzie aktorzy muszą odegrać przygotowaną wcześniej przez siebie scenkę. To, co jednak je łączy to przede wszystkim cel, jakim jest wywołanie śmiechu i zadowolenia wśród publiczności.

Historia stand-up

Stand-up narodził się Stanach Zjednoczonych już w XIX wieku, kiedy pierwsi komicy podróżowali po kraju, prezentując mieszkańcom odwiedzanego przez siebie miasta, swoje umiejętności komediowe. Jednym z najbardziej znanych artystów z tamtych czasów był słynny pisarz Mark Twain, który w czasie swoich wystąpień wykorzystywał cechy dzisiaj znanego stand-upu. Prawdziwą popularność stand-up zyskał w XX wieku, również rozpoczynając swoją drogę ku sławie w USA. Jednym z najbardziej znanych „ojców” amerykańskiego stand-upu jest Bob Hope. To on opracował przełomowy jak na późne lata 30. XX wieku program, gdzie żywiołowo wraz z ciętym słownictwem opowiadał stworzone przez siebie dowcipy. Poza programem radiowym Hope zasłynął z głośnych występów dla amerykańskiego wojska, gdzie wraz ze swoim zespołem przygotowywał żarty na temat jednostki, którą akurat odwiedzał.

Po burzliwych w Stanach Zjednoczonych latach 60. do głosu na scenie komediowej doszło do prawdziwego wysypu komików, obecnie znanych na całym świecie. Jednym z nich był George Carlin, któremu sławę na poziomie krajowym oraz międzynarodowym przyniósł kontrowersyjny występ pt. „Siedem słów, których nie można wymawiać w telewizji”. Zawierające w większości wulgaryzmy przedstawienie, zapewniło Carlinowi, nie tylko sympatię publiczności, ale też zagwarantowało pozycję jednego z najpopularniejszych amerykańskich komików. Do kolejnych sław należą Jim Carrey, Robin Williams czy Steve Martin.

Stand-up w Polsce

W Polsce stand-up (w obecnej formie) swoje początki miał w 2010 roku, kiedy to dwóch kolegów Karol Kopiec oraz Czarek Jurkiewicz zaczęli organizować swoje występy w polskich pubach, oraz barach. W tym samym czasie Katarzyna Piasecka, Abelard Giza oraz Kacper Ruciński zakładają Stand-up bez cenzury, i z sukcesem zdobywają uznanie publiczności. Od tamtej pory Stand-up zdobywa coraz większą popularnością i staje się jedną z ulubionych rozrywek Polaków.

Jedne z najlepszych stan-upów można obejrzeć we Wrocławiu. Na stronie https://rytmy.pl/stand-up/wroclaw/ można sprawdzić aktualną listę wydarzeń.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać