Jak bardzo uciążliwy potrafi być katar wiedzą zarówno dzieci, jak i dorośli. Codzienne funkcjonowanie staje się bardzo trudne. Jednakże o ile dorośli potrafią samodzielnie oczyszczać nos, to u dzieci staje się to problemem nie do pokonania. Z pomocą przychodzą leki na katar dla dzieci. Niektóre z nich można dostać bez recepty i podawane są w różnej formie. 

Skąd bierze się katar u dzieci?

Katar to tak naprawdę potoczna nazwa objawu, którą lekarze nazywają profesjonalnie zapaleniem lub nieżytem błony śluzowej nosa. Spływająca z nosa wydzielina jest główną dolegliwością, która może mieć różną gęstość. I to na podstawie gęstości wydzieliny z nosa, lekarz jest w stanie określić przyczyny nieżytu nosa. Katar zapowiada tak naprawdę przeziębienie. Przyczyną kataru może być także alergia. 

Leki na katar u dzieci

Na rynku są dostępne różne leki na katar u dzieci, ale zawsze najlepszym rozwiązaniem będzie skonsultowanie się ze specjalistą, aby dobrać odpowiedni lek w danym przypadku. Najczęściej stosowanymi produktami w dolegliwości nieżytu nosa są krople na katar u dziecka. Kolejnym produktem są tabletki na katar, a także aerozol dla dzieci, szczególnie tych najmniejszych. Dobranie odpowiedniego preparatu będzie uzależnione od wieku dziecka oraz wykazania chorób współistniejących. 

Często stosowane u dzieci w leczeniu kataru są syropy na przeziębienie, które jednocześnie skutecznie walczą z cieknącym nosem. 

Działanie leków na katar u dzieci

Nie ma jednego idealnego sposobu na zwalczenie kataru. Wielu specjalistów promuje leki farmaceutyczne, inni znów naturalne sposoby leczenia. Należy pamiętać, że każdy organizm jest inny i na każdy będzie działać inny preparat lub lek. Leki działające na obkurczenie błony śluzowej nosa są bardzo skutecznym sposobem w przypadku starszych dzieci. Ta metoda ma na celu wstrzymanie wydzielania kataru. Bardzo ważne jest to, aby nie nadużywać leków i stosować je według zaleceń lekarza. Najbardziej znaną wadą zbyt długotrwałego stosowania kropli do nosa jest wysuszenie błony śluzowej i finalne jej uszkodzenie.

Co zawierają leki na katar u dzieci?

Najważniejszym preparatem jest kojąca woda morska. Ma ona za zadanie udrażniać nos, a także nawilżyć śluzówkę podczas infekcji. Kolejnymi składnikami są ksylometazolina i oksymetazolina. Rzadziej w preparatach do nosa możemy spotkać mometazon. W wielu maściach do nosa lub innych środkach używany jest glicerol oraz hialuronian sodu. Ich celem jest nawilżenie podrażnionej śluzówki nosa. 

Preparaty na katar u dzieci

Najczęściej stosowanymi i wybieranymi w aptekach preparatami są:

  • woda morska hipertoniczna
  • roztwór soli fizjologicznej
  • żel do nosa w sprayu
  • aerozol do nosa
  • krople do nosa
  • maść do nosa
  • płyny do inhalacji parowej
  • roztwór do płukania nosa.

Wybór konkretnego preparatu zależny jest od nasilenia objawów kataru, a także od długości jego trwania. Podczas przeziębienia często jedynym wyjściem są krople do nosa.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać