Witaminy dla kobiet

Nie od dziś wiadomo, że witaminy są niezbędne dla ludzkiego organizmu, aby mógł on prawidłowo funkcjonować. Co prawda istnieje witamin odkryto i potwierdzono dopiero na początku XX wieku, ale mądrość ludowa od całych już wieków znała ich źródła i wpływ na zdrowie człowieka – nawet jeśli nie potrafiła jeszcze wyróżnić i naukowo opisać poszczególnych z nich. Witaminy same w sobie są bardzo zróżnicowane, pełnią zatem najróżniejsze funkcje w ludzkim organizmie. Biorą udział właściwie w większości procesów jakie zachodzą w naszym ciele, zatem bez nich nasze zdrowie byłoby stale narażone na wielkie zagrożenia. Są one niezwykle ważne dla każdego człowieka, choć szczególnie powinny uważać na nie kobiety. Istnieją bowiem witaminy, które odgrywają w kobiecym organizmie wyjątkowo ważną rolę.

Do najważniejszych witamin dla kobiet należy z pewnością witamina A. Ma ona wielki wpływ na funkcjonowanie naszych narządów wzroku – jednym z najczęściej występujących skutków jej niedoboru jest doskonale znana "kurza ślepota". Jest ponadto odpowiedzialna za produkcję kolagenu, przez co powinny się nią zainteresować te kobiety, które chcą się cieszyć pięknie i młodo wyglądającą skórą. Znajdziemy ją w niektórych owocach morza – na przykład makrelach – a także w dyni czy marchewce.

Witamina C, chyba najbardziej znana wśród witamin. Powszechnie uważa się, że w ogromnym stopniu odpowiada za odporność naszego organizmu, co jest rzecz jasna prawdą. Włączenie jej do diety jest zatem doskonałą profilaktyką, dzięki której będziemy mogli uniknąć wielu poważnych dolegliwości. Ponadto również ona ma wielki wpływ na wygląd naszej skóry. Kojarzy się ją głównie z cytrusami. Fakt, w tych owocach możemy znaleźć jej całe mnóstwo, ale niektóre inne produkty też są jej bogatym źródłem – warto sięgać zwłaszcza po paprykę czy kapustę.

Witamina B oraz poszczególne jej odmiany to kolejny niezbędny składnik naszego jadłospisu. Zapobiegają nadciśnieniu, poprawiają funkcjonowanie układu nerwowego, polepszają pamięć i koncentrację. Wspomagają również spalanie tłuszczu, zatem warto sięgać po nie w czasie odchudzania. Źródła witaminy B są bardzo zróżnicowane, najlepiej sięgać jednak po owoce morza oraz różne odmiany orzechów.

Za prawdziwy eliksir młodości często uważana jest witamina E. Faktycznie, znacznie spowalnia ona procesy starzenia organizmu i usprawnia jego działanie nawet u osób w podeszłym wieku. Poprawia pracę mózgu, polepszając tym samym pamięć i koncentrację. Warto sięgać po nią również w przypadku problemów z libido – od dawna jest ona znana jako doskonały afrodyzjak. Witamina E rozpuszcza się w tłuszczach, zatem można znaleźć ją między innymi w olejach, a także produktach zbożowych.

Witamina D występuje głównie w owocach morza, rybach i tranie. Znajdziemy ją również w mleku oraz produktach mlecznych. Ponadto nasz organizm wytwarza ją sam, pod wpływem słońca. Jej niedobór prowadzi do wielu problemów zdrowotnych i stanów depresyjnych – między innymi właśnie dlatego tak wielu z nas gorzej czuje się w okresie jesiennym czy zimowym; zwyczajnie brakuje nam wówczas słońca, a wraz z nim witaminy D. Mieszkańcy nieco zimniejszych, położonych na północy regionów regularnie przyjmują tę witaminę w formie suplementów.

Jak widać, witamin jest bardzo wiele. Znajdziemy je w praktycznie wszystkich zdrowych produktach, jakie tylko można włączyć do swojej diety. Samo działanie poszczególnych z nich jest na tyle zróżnicowane, że nigdy nie możemy poprzestawać tylko na kilku ich rodzajach – jeśli chcemy odżywiać się rzeczywiście zdrowo, to musimy zadbać o jak najbardziej zróżnicowany jadłospis, czyli taki, w którym znajdą się wszystkie ważne dla nas witaminy. Oczywiście z drugiej strony musimy pamiętać, że w nadmiarze wszystko jest dla nas szkodliwe. Niektórych witamin nie da się przedawkować, ale inne w zbyt dużej ilości wywołają u nas równie poważne problemy zdrowotne, jak ich niedobory. Nie należy zatem przesadzać, zwłaszcza jeśli chodzi o przyjmowanie najróżniejszych suplementów diety. Jedynie w odpowiedniej ilości witaminy będą faktycznie zdrowe dla naszego organizmu.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać