Nietrzymanie moczu to schorzenie uznawane za problem o charakterze nie tylko medycznym, ale także społecznym. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że problem nietrzymania moczu może dotyczyć nawet do 15 % populacji, w tym aż 80 % kobiet, niezależnie od wieku.
Główne przyczyny nietrzymania moczu
Nietrzymanie moczu może mieć różne przyczyny. Do najczęstszych przyczyn można zaliczyć mechaniczne uszkodzenia mięśni dna miednicy, które biorą udział w podtrzymaniu i regulowaniu pracy pęcherza moczowego. Uszkodzone mięśnie nie są w stanie zapewnić pełnej kontroli nad oddawaniem moczu, co może powodować jego popuszczanie w najmniej oczekiwanych sytuacjach. Do uszkodzenia mięśni najczęściej dochodzi podczas ciąży lub porodu, zwłaszcza jeżeli ma on ciężki przebieg. Drugim ważnym powodem występowania nietrzymani moczu jest osłabienie mięśni dna miednicy spowodowane menopauzą oraz zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiet w średnim wieku. Trzecią przyczyną nietrzymania moczu jest otyłość, która stanowi ważny czynnik warunkujący powstawanie problemów z kontrolowaniem pracy cewki moczowej. Nietrzymanie moczy może być także spowodowane przebytymi operacjami, zwłaszcza w obrębie układu moczowo- płciowego, przewlekłe zaparcia, a także choroby układu nerwowego.
Nietrzymanie moczu i jego rodzaje
Zależnie od przyczyn występowania oraz przebiegu możemy wyróżnić kilka rodzajów nietrzymania moczu. Najczęstszym rodzajem choroby, dotykającym nawet 40 % osób, jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, które wiąże się z niekontrolowanym wyciekiem moczu z cewki pod wpływem większego ciśnienia, towarzyszącemu np. kichnięciom lub intensywnemu śmiechowi. Nietrzymanie moczu z parcia objawia się nagłą i nieodpartą potrzebą oddania moczu, np. podczas stosunku płciowego lub gwałtownej zmiany pozycji ciała. Ten rodzaj najczęściej jest związany z nieprawidłową pracę mięśni dna miednicy. Nietrzymanie moczu wysiłkowe połączone z silnym parciem bywa określane mieszanym i dotyka obecnie około 29 % chorych.
Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu?
W nietrzymaniu moczu warto sięgnąć po suplement diety Femudar Plus, który pomaga łagodzić wstydliwe dolegliwości. W skład suplementu wchodzi między innymi ekstrakt z pestek dyni oraz z nasion soi, czyli naturalne składniki wpływające na poprawienie napięcia mięśni dna miednicy, odpowiedzialnych za podtrzymywanie cewki moczowej. W tabletkach Femudar Plus znajduje się także ekstrakt z nasion żurawiny wieloowocowej, znany z właściwości odkażających, który zapobiega namnażaniu się bakterii w pęcherzu moczowym. Regularne zażywanie suplementu diety Femudar Plus pomaga złagodzić dolegliwości związane z nietrzymaniem moczu.
Materiał partnera
Warto przeczytać
- 4 czerwca 2024
Alkoholizm to choroba, która dotyka wielu Polaków, rujnując ich zdrowie, relacje z bliskimi oraz życie zawodowe. Z wieloma mitami i stereotypami, które otaczają ten problem...
Czytaj dalej- 14 marca 2024
Gra w piłkę nożną to nie tylko sportowa pasja, lecz również źródło niezliczonych korzyści zdrowotnych i emocjonalnych. Ta dynamiczna dyscyplina nie tylko kształtuje...
Czytaj dalej