Czerwony kolor jest jednym z najbardziej lubianych. To żywa, energetyczna barwa, którą lubią zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Jednak czerwony nie jest przyjaznym kolorem w każdej sytuacji. Czerwone światło, które czasem zaskakuje nas na drodze, czerwony kolor zakazów oraz… czerwone plamy na obrusach, ubraniach i innych tkaninach. Jak sobie z nimi radzić?

Czerwone plamy na wszelkiego rodzaju tkaninach to jedne z najtrudniejszych do usunięcia plam, jakie można sobie wyobrazić. Wystarczy przypomnieć sobie świąteczny obiad – piękny, biały obrus i niepewną rękę babci, która, sięgając po czerwone wino, rozlała je.

Wielokrotnie po przyjęciu odnajdujemy plamy z czerwonego wina na koszulach, bluzkach czy sukienkach, a często są to nasze najlepsze stroje.

Podobnie trudne do usunięcia plamy to te, powstające głównie latem, gdy zachwycamy się i delektujemy świeżymi owocami. Prym wiodą tu jagody i wiśnie. Ślady po nich to wyjątkowo oporne plamy, z którymi walka jest długa i nie zawsze kończy się sukcesem.

Wiele dziecięcych ubrań tak właśnie zakończyło swój żywot. Trzecim powodem niezwykle uporczywych plam jest krew, a niestety skaleczenia - mniejsze i większe, zdarzają się każdemu.

Do niedawna w kwestii plam, czerwień była więc kolorem przerażającym, ale teraz, oprócz domowych sposobów, mamy do dyspozycji jeszcze inną broń - odplamiacz Vanish, który pomoże nam w sytuacji, gdy zawiodą domowe sposoby. Jak więc postępować z plamami i dalej kochać kolor czerwony?


Czerwone wino

Plamy z czerwonego wina z pewnością skróciły żywot wielu ubrań i obrusów. Powodem tego mógł być brak wiedzy na temat tego, że jeśli wino się już rozleje, nie powinno pozostawać zbyt długo na tkaninie.

Natychmiast po wystąpieniu zabrudzenia, plamę należy posypać solą, bo ona wchłonie płyn, który nie zdążył jeszcze przedostać się głębiej do wnętrza tkaniny. Ściereczką osuszamy plamę, ale nie przyciskamy jej zbytnio.

Teraz przyszła pora, aby nałożyć na plamę odplamiacz i poczekać około pięciu minut. Następnie ubranie lub obrus należy przepłukać i standardowo wyprać, dodając do zwykłego detergentu dodatkową porcję odplamiacza. Po plamie nie powinno być śladu, a czerwone wino swobodnie może nadal gościć na naszym stole.


Owoce jagodowe

Wszyscy chyba lubimy maliny, jagody, truskawki i inne owoce, które latem pojawiają się w naszym menu w przeróżnych formach. Jemy ich mnóstwo na surowo, ale też dodajemy do deserów, sałatek i ciast. Gdy przydarzy nam się plama na ubraniu, trzeba postępować podobnie, jak w przypadku wina.

Należy reagować natychmiast. Plamę delikatnie oczyszczamy wilgotną gąbką lub ręcznikiem, i to najlepiej tym jednorazowym. Gąbkę należy płukać przed każdym przetarciem, aby nie rozszerzać pola zabrudzenia. Następnie powinno się użyć Vanisha w ten sam sposób, jak w przypadku wina.


Krew

Niestety i takie plamy się zdarzają. Jeżeli zabrudzone zostaną ubrania, należy jak najszybciej płukać je w dużej ilości zimnej wody. Jeśli krew nie zdąży zaschnąć, to już sama woda jest w stanie zlikwidować plamy. Jeśli jednak nadal się utrzymują, trzeba sięgnąć po odplamiacz i wówczas mamy gwarancję, że plamy znikną bezpowrotnie.

Więcej informacji o walce z plamami na: http://www.vanish.pl/aktualnosci-i-artyku%c5%82y/odcienie-czerwieni/

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać