Zastanawiacie się, które miasta w Europie warto zwiedzić w tym roku? Przedstawiamy ciekawe propozycje znanych i mniej znanych miast. Sprawdź, które miejsca musisz koniecznie zobaczyć, gdzie zjeść lokalne przysmaki i kupić orientalne pamiątki.

Stambuł

Istambuł jest stolicą Turcji. To most między Azją a Europą, miasto w którym integruje się Wschód z Zachodem, gdzie tradycja spotyka się z postępem, a laicyzm konfrontuje z islamem. Na te wszystkie czynniki wpływają położenie geograficzne, historyczne tło i odwieczna tradycja. Życie Stambułu najmocniej tętni w Sultanahmet, czyli w Starym Mieście. Położone jest ono między Złotym Rogiem a morzem Marmara, luksusowe hotele sąsiadują z drewnianymi domami,a przez wąskie uliczki można można trafić na targi rybne.

Obowiązkowo należy zwiedzić: Pałac Topkapi, Hagia Sophia oraz Błękitny Meczet. Na Grand Bazar można się zgubić się w gąszczu uliczek oraz zrobić niecodzienne zakupy. Na posiłek warto wybrać się do azjatyckiej części Stambułu, gdzie serwują smaczne ryby. Turecka łaźnia, czyli hammam zrelaksuje nas po całym dniu zwiedzania. 

Mostar

Podróże na Bałkany stają się coraz popularniejsze. W Bośni i Hercegowinie warto zwiedzić Mostar - miasto wojny bałkańskiej, przez które przebiegała linia frontu. Najważniejszym obiektem w Mostarze jest Stary Most, zbudowany z kamienia. Został zburzony i odbudowany ponownie, jako symbol odrodzenia po wojnie. W mieście możemy zobaczyć cerkwie i meczety oraz pospacerować po targach w poszukiwaniu pamiątek.

Budapeszt

Stolicę Węgier dzieli rzeka Dunaj na Bude i Peszt. W mieście jest pełno pięknych kamienic, placów, kościołów, mostów. 
W Budzie zobaczymy Zamek Królewski, Basztę Rybacką, górę Gellerta i Stare Miasto. Do Pesztu należy budynek Parlamentu, zamek Vajdahunyad i bazylika św. Stefana. Obowiązkowo należy zobaczyć wyspę Małgorzaty i Wzgórze Gellérta. Będąc w Budapeszcie, nie można nie zakosztować węgierskich specjalności, m.in. langosza i zupy gulaszowej.

Paryż

Wieża Eiffla to wizytówka Paryża i Francji. Łuk Triumfalny, Pola Elizejskie, Katedra Notre Dame, Bazylika Sacre Coeur to najważniejsze miejsca Paryża. Dla miłośników sztuki obowiązkowym punktem jest Luwr i muzeum Orsay. Łacińskie dzielnice z historią w tle, kontrastują z nowoczesną dzielnicą la Defense. Odważni mogą zwiedzić katakumby, w których pochowano ponad 6 milionów mieszkańców Paryża. Do atrakcji należy też rejs po Sekwanie.

Grenada

Każdy wielbiciel Hiszpanii i flamenco powinien wybrać się do Andaluzji. W Grenadzie można zobaczyć arabskie obiekty, poczuć klimat flamenco i południowej Hiszpanii, zakosztować potraw w lokalnych restauracjach. Miasto okalają górzyste tereny i jest ono położone niedaleko Morza Śródziemnego. Grenadę powinno się zwiedzać pieszo, aby poznać miasto dogłębnie i odczuć jego klimat.

Wenecja

Symbolem Wenecji jest bazylika św. Marka. Warto też zobaczyć Pałac Dożów i Most Westchnień i Ponte di Rialto, bazylikę Santa Maria della Salut. Największą atrakcją jest rejs gondolą po Kanale Grande, podczas którego można zobaczyć ponad dwieście kościołów i pałaców, przedstawiających różne style. Obowiązkowym punktem jest też Gallerie dell’ Accademia, w której znajdują się dzieła wybitnych malarzy. Warto zagubić się w labiryncie uliczek i kanałów, gdzie można odkryć miejscowe knajpy i sklepiki z maskami weneckimi. 

Lizbona

W stolicy Portugalii koniecznie trzeba zobaczyć punkty widokowe, m.in. Largo das Portas do Sol, marynarską dzielnicę Belem, przylądek Cabo da Roca, który jest najbardziej wysuniętym na Zachód punktem Europy. Do kolejnych atrakcji należą: jazda żółtym tramwajem, Sintra - bajeczne miasteczko, Berardo - muzeum sztuki nowoczesnej, modernistyczny Park Narodów i oceanarium (jedno z największych w Europie). Wieczorem najlepszym przystankiem będzie Alfama, gdzie w lokalnej knajpce można posłuchać fado i delektować się owocami morza.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać