Urlop już tuż-tuż. Przygotowując się do lata, zadbaj nie tylko o figurę, ale również o zdrowie intymne. Sprawdź, jak zapobiec wakacyjnym infekcjom!

Objawy infekcji intymnych

Infekcje intymne często zaczynają się pozornie niewinnie: lekki świąd, pieczenie w trakcie oddawania moczu, nieprzyjemny zapach śluzu. Po kilku dniach dolegliwości te mijają i myślisz sobie „Uf, z głowy!”. Jednak nie do końca jest to prawda. Nieleczone lub zlekceważone infekcje nawracają i mogą mieć naprawdę przykre konsekwencje. Mogą doprowadzić do poważnych chorób układu rozrodczego, a nawet do bezpłodności.

Dlatego tak ważne jest, aby znać swoje ciało. Czy wiesz, jak rozpoznać, że mamy dni płodne? Czy wiesz, jak wygląda właściwy śluz z pochwy? Czy rozpoznasz pierwsze symptomy infekcji?

Zakażenie pochwy i inne infekcje zazwyczaj objawiają się poprzez uporczywy świąd i pieczenie, upławy o dziwnym kolorze, zapachu lub konsystencji. Nawet jeśli objawy wydają się mało uciążliwe, należy udać się do ginekologa. Ponieważ w trakcie wakacji (zwłaszcza za granicą) może to być utrudnione, tym bardziej powinnaś zadbać o zdrowie intymne przed latem i w czasie urlopu!

Profilaktyka infekcji intymnych w czasie wakacji

Lato to nie tylko czas odpoczynku w blasku słońca – to również okres zwiększonego ryzyka infekcji intymnych. Łatwiej jest dopuścić do przegrzania krocza, kiedy cały dzień przebywamy w stroju kąpielowym z nieoddychającego materiału lub nosimy zbyt obcisłe ubrania. W ten sposób w połączeniu z wilgocią (pot lub woda po kąpielach) tworzą się wręcz idealne warunki do rozwoju grzybów bakterii.

Dlatego mamy dla Ciebie kilka rad. Przede wszystkim po każdej wizycie na kąpielisku (nieważne czy jest to basen, czy rzeka, czy ocean) bierz prysznic, dokładnie osusz całe ciało z szczególnym uwzględnieniem miejsc intymnych i zawsze zmieniaj strój kąpielowy na przewiewną bieliznę. Taką samą noś na co dzień, najlepiej do tego dobierz spódnice lub spodnie o luźniejszym fasonie.

Korzystając z toalet publicznych, nie siadaj na desce bez użycia specjalnej jednorazowej nakładki. W torebce noś zawsze chusteczki nawilżane do miejsc intymnych – nigdy nie wiesz, kiedy najdzie Cię potrzeba odświeżenia!

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać