Peeling (z ang. peel - obierać, czyścić), nazywany również abrazją czy eksfoliacją, to pielęgnacja ciała, polegająca na złuszczaniu lub rozpuszczaniu naskórka. Peelingi od wieków są stosowane w kosmetyce naturalnej, dziś wykorzystuje się je też w dermatologii czy medycynie estetycznej.

Peelingi są polecane dla osób w różnym wieku: mogą z nich korzystać nastolatkowie, walczący z problemami skóry, jak i osoby starsze, pragnące zachować jej młody wygląd. Rodzaj peelingu dopasowujemy do wieku i rodzaju skóry. Do wyboru mamy, m.in. peelingi enzymatyczne, gruboziarniste, drobnoziarniste. Musimy mieć na uwadze rodzaj preparatu i czas zabiegu, szczególnie przy skórze wrażliwej i delikatnej, z rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi.

Najpopularniejsze są peelingi powierzchniowe (kosmetyczne), w których usuwamy tylko martwe komórki warstwy rogowej. Takie preparaty możemy zakupić w aptekach i drogeriach. W zależności od potrzeb, peelingu możemy użyć na całe ciało lub na jego poszczególne partie. Skóra twarzy jest bardziej wrażliwa, dlatego nie poleca się do niej peelingów gruboziarnistych.

Peeling wykonujemy w celu oczyszczenia skóry z zanieczyszczeń, martwego naskórka, nadmiaru sebum. Dzięki temu staje się ona delikatniejsza, gładsza, jędrniejsza, bardziej napięta i elastyczna. Peelingi dzielą się na poszczególne rodzaje:

- peeling enzymatyczny - jest polecany do cery suchej i wrażliwej. Do jego wykonania służą preparaty, takie jak np. savon noir (czarne mydło). Posiada ono w swoim składzie enzymy rozpuszczające obumarły naskórek. Cienką warstwę mydła nakładamy na kilka/kilkanaście minut, a następnie usuwamy gąbką lub rękawicą kessa i zmywamy letnią wodą. Peeling enzymatyczny jest delikatny i nie podrażnia skóry. 
- peeling drobnoziarnisty lub gruboziarnisty, polegający na mechanicznym tarciu drobinek po skórze (mogą to być sproszkowane muszle, pestki brzoskwiń, moreli, zmieszane z żelem pod prysznic, które ułatwiają aplikację na skórze). Nie należy go stosować, gdy się jest posiadaczem cery wrażliwej, suchej, z rozszerzonymi naczynkami.
- peeling gommage (z fr. ścieranie gumką), czyli peeling kremowy. Aplikuje się go na twarz i czeka aż zastygnie, a następnie zmywa ciepłą wodą. Polecany przede wszystkim do cery tłustej. 
- peel of (z ang. złuszczanie) - to peeling żelowy, który po wyschnięciu tworzy przezroczystą maskę, którą ściąga się w całości po upływie określonego czasu. Przeznaczony jest dla osób ze skórą wrażliwą i z rozszerzonymi naczynkami. 
- brushing - zabieg wykonywany przy użyciu specjalnej szczoteczki, przystosowanej do usuwania martwych, uszkodzonych komórek naskórka.

Zalety peelingu to: poprawa wyglądu i kondycji skóry, szybsza regeneracja i odnowa naskórka, zmniejszenie oznak starzenia i przebarwień. Po takim oczyszczeniu skóra jest świeża i wygładzona. Peeling idealnie przygotowuje skórę do kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych, ponieważ lepiej wchłaniane są odżywcze składniki z maseczek, olejów, kremów czy serum. 

Warto pamiętać, że do czasu całkowitej odnowy komórek po peelingu funkcje ochronne skóry są osłabione. Jest ona również bardziej narażona na czynniki zewnętrzne (np. temperaturę).

 

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać