Dla wielu osób spożywanie mleka migdałowego jest nierozłącznie związane z nietolerancją laktozy. Warto jednak wiedzieć, że na jego regularne picie decydują się także te osoby, które nie mają takiego problemu. Okazuje się bowiem, iż ma ono dużo korzystnych właściwości zdrowotnych.

Wytwarzane z pasty migdałowej mleko, oprócz tego, iż nie ma w swoim składzie laktozy to dodatkowo pozbawione jest też zawartości cholesterolu. Może być zatem świetnym zamiennikiem mleka krowiego i dodawane do płatków, kawy czy wypieków.

Kolejną przewagą mleka migdałowego, nad tym pochodzenia zwierzęcego, jest brak ciężkostrawnego dla nas białka – kazeiny. Według wielu specjalistów, składnik ten sprzyja rozwojowi osteoporozy, chorób serca, schizofrenii czy zespołu chronicznego zmęczenia.

Mleko migdałowe preferują również osoby odchudzające się lub te które chcą zachować zgrabną sylwetkę, ze względu na małą ilość kalorii. Szklanka takiego napoju to tylko 30 kalorii, a więc dużo mniej niż w przypadku tradycyjnego mleka.

Wiele osób ceni sobie również walory smakowe mleka migdałowego, które ma delikatnie orzechowy smak. Według sporej liczby osób smakuje ono znacznie lepiej aniżeli mleko sojowe czy to od krowy.

przepis na mleko migdałowe

Bardzo często po mleko migdałowe sięgają także osoby, którym zależy na młodym wyglądzie. W jego składzie znajduje się bowiem duża ilość witaminy E, która odpowiada za ochronę ścianek komórek przed wolnymi rodnikami. Witamina ta to jednak nie jedyna substancja pozytywnie wpływająca na nasz organizm. Wśród nich znajduje się bowiem również białko, witaminy z grupy B i PP, kwasy tłuszczowe, fosfor, magnez, wapń, potas, mangan, żelazo, tryptofan oraz miedź.

Tak jak wspomniano wcześniej mleko migdałowe jest zalecane osobom walczącym ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu, z uwagi na fakt, iż nie zawiera tłuszczów nienasyconych. Oprócz tego, ma ono w sobie mniej cukrów niż znane nam doskonale mleko krowie, dlatego mogą je pić osoby chore na cukrzycę. Z kolei działanie alkalizujące mleka migdałowego ma dobry wpływ na takie dolegliwości jak wrzody, refluks żołądkowo-przełykowy czy nadkwasotę.
Jedynie osoby uczulone na orzechy powinny stronić od mleka migdałowego.

Mleko migdałowe - domowe sposoby na przygotowanie

Obecnie już bez większych problemów możemy kupić mleko migdałowe. Trzeba jednak uważać i skrupulatnie zapoznać się z listą składników, gdyż może się okazać, iż zawarto w nim mnóstwo substancji dodatkowych, takich jak słodziki czy stabilizatory. Mleko migdałowe można jednak w niezwykle prosty sposób przygotować samemu w domowej kuchni. Nie jest to z pewnością duży wydatek, za to możemy mieć gwarancję, iż zostanie ono przygotowane wyłącznie z naturalnych składników. Oprócz mleka migdałowego, w ten sam sposób można też przygotować mleko z nerkowców czy orzechów laskowych.

Przepis na mleko migdałowe

Aby zrobić mleko migdałowe będziemy potrzebować 4 szklanki wody oraz 1 szklankę (czyli około 150 gram) całych, surowych i niewysuszonych migdałów.

Jeśli orzechy, które nabędziemy mają skórkę, w łatwy sposób ją usuniemy zalewając je wrzątkiem i odstawiając na 10 minut. Po tym czasie wystarczy je przepłukać zimną wodą i obrać. Gotowe orzechy ponownie zalewamy wodą i zostawiamy w niej na całą noc. Następnie orzechy odcedzamy i wrzucamy do blendera razem z czterema szklankami wody. Całość należy blendować przez około 10 minut.

Gotową miksturę najlepiej jest przecedzić przy pomocy złożonej gazy lub pieluszki tetrowej, którą mocujemy na dużej misce. Po przelaniu mleka należy dodatkowo wycisnąć nasz cedzak, a resztki orzechów można wykorzystać jako dodatek do płatków, wypieków czy też jako peeling do ciała.
Mleko migdałowe należy przechowywać w lodówce, ale nie dłużej niż dwa dni.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać