Zespół policystycznych jajników (PCOS) jest jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności u kobiet. Obecnie szacuje się, że dolegliwość ta dotyczy nawet 6% kobiet w wieku reprodukcyjnym. Nie zawsze jednoznaczne objawy wpływają na odwlekanie decyzji o konsultacji z lekarzem i opóźniają podjęcie leczenia, co może być dla kobiety bardzo groźne.

Nieleczony zespół policystycznych jajników nie tylko utrudnia lub uniemożliwia zajście w ciążę, ale wiąże się z jeszcze groźniejszymi konsekwencjami, ponieważ może prowadzić do rozwoju nowotworu błony śluzowej macicy – przestrzega nasz rozmówca z krakowskiego gabinetu Sofimed.

Objawy zespołu policystycznych jajników

Zespół policystycznych jajników może dawać rozmaite objawy dostrzegalne gołym okiem, takie jak nadwaga (szczególne nabieranie ciała w talii), trądzik na twarzy, plecach i klatce piersiowej, hirsutyzm (nadmierne owłosienie typu męskiego, pojawiające się na twarzy, klatce piersiowej, brzuchu), czy wypadanie włosów, prowadzące do powstawania charakterystycznych zakoli.

Innym kłopotliwym objawem są nieregularne miesiączki, pojawiające się w kilkumiesięcznych odstępach, dodatkowo skąpe. Problemem, który zwykle skłania kobiety do poddania się specjalistycznym badaniom, jest jednak zazwyczaj trudność z zajściem w ciążę.

Badania pod kątem PCOS

Pierwszym i najważniejszym badaniem jest ustalenie poziomu hormonów we krwi. Drugim koniecznym badaniem jest USG, na którego obrazie, jeżeli mamy do czynienia z chorobą, wokół jajników zobaczymy wyraźnie nagromadzenie dużej ilości pęcherzyków.

Leczenie zespołu policystycznych jajników

Leczenie opiera się na terapii hormonalnej i jest przede wszystkim objawowe, gdyż całkowite wyzdrowienie nie jest obecnie osiągalne. Celem terapii jest zatrzymanie negatywnych skutków postępującej choroby (np. zatrzymanie przybierania na wadze) i poprawa ogólnego stanu pacjentki (w tym pozbycie się zmian skórnych)

Sposób leczenia zespołu policystycznych jajników dobierany jest przez endokrynologa indywidualnie do każdej pacjentki. Decydującą przesłanką podczas wyboru leków są potrzeby i plany pacjentki - inaczej postępuje się w przypadku, gdy kobieta chce jak najszybciej zajść w ciążę, a inaczej, gdy celem leczenia jest efekt kosmetyczny.

Ponieważ objawy schorzenia nasilają się z wiekiem, szybkie rozpoczęcie leczenia jest szczególnie istotne zwłaszcza dla tych kobiet, które chcą zostać matkami. Im wcześniej rozpoczniemy terapię, tym większe szanse na zajście w ciążę i bezpieczne jej donoszenie.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać