Peeling (z ang. peel - obierać, czyścić), nazywany również abrazją czy eksfoliacją, to pielęgnacja ciała, polegająca na złuszczaniu lub rozpuszczaniu naskórka. Peelingi od wieków są stosowane w kosmetyce naturalnej, dziś wykorzystuje się je też w dermatologii czy medycynie estetycznej.

Peelingi są polecane dla osób w różnym wieku: mogą z nich korzystać nastolatkowie, walczący z problemami skóry, jak i osoby starsze, pragnące zachować jej młody wygląd. Rodzaj peelingu dopasowujemy do wieku i rodzaju skóry. Do wyboru mamy, m.in. peelingi enzymatyczne, gruboziarniste, drobnoziarniste. Musimy mieć na uwadze rodzaj preparatu i czas zabiegu, szczególnie przy skórze wrażliwej i delikatnej, z rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi.

Najpopularniejsze są peelingi powierzchniowe (kosmetyczne), w których usuwamy tylko martwe komórki warstwy rogowej. Takie preparaty możemy zakupić w aptekach i drogeriach. W zależności od potrzeb, peelingu możemy użyć na całe ciało lub na jego poszczególne partie. Skóra twarzy jest bardziej wrażliwa, dlatego nie poleca się do niej peelingów gruboziarnistych.

Peeling wykonujemy w celu oczyszczenia skóry z zanieczyszczeń, martwego naskórka, nadmiaru sebum. Dzięki temu staje się ona delikatniejsza, gładsza, jędrniejsza, bardziej napięta i elastyczna. Peelingi dzielą się na poszczególne rodzaje:

- peeling enzymatyczny - jest polecany do cery suchej i wrażliwej. Do jego wykonania służą preparaty, takie jak np. savon noir (czarne mydło). Posiada ono w swoim składzie enzymy rozpuszczające obumarły naskórek. Cienką warstwę mydła nakładamy na kilka/kilkanaście minut, a następnie usuwamy gąbką lub rękawicą kessa i zmywamy letnią wodą. Peeling enzymatyczny jest delikatny i nie podrażnia skóry. 
- peeling drobnoziarnisty lub gruboziarnisty, polegający na mechanicznym tarciu drobinek po skórze (mogą to być sproszkowane muszle, pestki brzoskwiń, moreli, zmieszane z żelem pod prysznic, które ułatwiają aplikację na skórze). Nie należy go stosować, gdy się jest posiadaczem cery wrażliwej, suchej, z rozszerzonymi naczynkami.
- peeling gommage (z fr. ścieranie gumką), czyli peeling kremowy. Aplikuje się go na twarz i czeka aż zastygnie, a następnie zmywa ciepłą wodą. Polecany przede wszystkim do cery tłustej. 
- peel of (z ang. złuszczanie) - to peeling żelowy, który po wyschnięciu tworzy przezroczystą maskę, którą ściąga się w całości po upływie określonego czasu. Przeznaczony jest dla osób ze skórą wrażliwą i z rozszerzonymi naczynkami. 
- brushing - zabieg wykonywany przy użyciu specjalnej szczoteczki, przystosowanej do usuwania martwych, uszkodzonych komórek naskórka.

Zalety peelingu to: poprawa wyglądu i kondycji skóry, szybsza regeneracja i odnowa naskórka, zmniejszenie oznak starzenia i przebarwień. Po takim oczyszczeniu skóra jest świeża i wygładzona. Peeling idealnie przygotowuje skórę do kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych, ponieważ lepiej wchłaniane są odżywcze składniki z maseczek, olejów, kremów czy serum. 

Warto pamiętać, że do czasu całkowitej odnowy komórek po peelingu funkcje ochronne skóry są osłabione. Jest ona również bardziej narażona na czynniki zewnętrzne (np. temperaturę).

 

 

Warto przeczytać