Uderzenia gorąca

Najbardziej charakterystyczna definicja objawów menopauzy mówi o tym, że jest to zespół symptomów postrzeganych jako konsekwencja naturalnych procesów związanych ze starzeniem się kobiecego organizmu i wygasaniem czynności jajników. Dochodzi do niego pomiędzy 45 i 55 rokiem życia kobiet i często jest to okres kojarzony z dość nieprzyjemnymi dolegliwościami, które potrafią utrudniać normalne funkcjonowanie. Nie tylko czas, ale również objawy menopauzy różnią się w zależności od tego, kogo dotyczą.Przechodzenie tego okresu jest kwestia indywidualną, uzależnioną od wielu czynników. Na pierwszy plan wysuwa się w tym kontekście kondycja psychiczna danej osoby, duże znaczenie ma jednak również stan jej zdrowia, zażywane leki oraz wewnętrzne wsparcie, jakie otrzymuje.

Jak objawy menopauzy korelują z hormonami?

Gdy analizujemy gospodarkę hormonalną kobiety w okresie przekwitania, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na to, że mamy do czynienia z dużym spadkiem poziomu estrogenów w organizmie. Właśnie te hormony odpowiadają za dyskomfort, a jednocześnie poważnie zwiększają ryzyko zachorowania na szereg chorób. Z jakimi objawami przekwitania należy się liczyć? Analizując możliwe objawy menopauzy w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na uderzenia gorąca o silnym i nagłym charakterze. Pojawiają się o różnych porach dnia i w zdecydowanej większości przypadków trudno doszukiwać się ich związku z temperaturą, jaka wokół panuje. Ich widocznym objawem są nieestetyczne czerwone plamy, które pojawiają się nie tylko na kobiecej twarzy, ale również na dekolcie.

Innym symptomem menopauzy, dokuczliwym zwłaszcza w nocy, są tak zwane zlewne poty z uczuciem zimna, które przenika całe ciało i utrudnia nocny odpoczynek. Kłopoty ze snem będące ich częstą konsekwencją również mają wpływ na funkcjonowanie kobiety. Często odpowiadają nie tylko za zmęczenie i ogólne osłabienie, ale również za depresyjny nastrój. Co więcej, bezsenność pogarsza też kobiecy wygląd potęgując w ten sposób zmiany, do których dochodzi w konsekwencji zaburzeń hormonalnych. Właśnie w tym okresie na ogół dochodzi do wiotczenia i wysuszenia skóry.

Menopauza to również okres, w którym skóra nie radzi sobie zarówno ze zmarszczkami, jak i z przebarwieniami, a zmiany chemiczne przyczyniają się tak do siwienia włosów, jak i do utraty figury, za co odpowiada gorszy metabolizm. Kobieta przestaje też mieć tak silną ochotę na seks jak wówczas, gdy hormony pracowały prawidłowo. Trudno się temu dziwić, jeśli weźmie się pod uwagę to, że sama pochwa staje się nie tylko mniej wilgotna, ale również zdecydowanie mniej elastyczna. Brak należytej ochrony przyczynia się też do częstszych niż zazwyczaj infekcji pochwy, co dodatkowo wzmacnia nieprzyjemne odczucia charakterystyczne dla okresu menopauzy. Inne objawy to problemy z nietrzymaniem moczu, obrzęki stawów, osłabienie dotykające układ kostny, mrowienie palców i drętwienie kończyn oraz częste zawroty głowy.

Jak walczyć ze skutkami menopauzy?

Pierwszym krokiem prowadzącym do efektywnej walki ze skutkami menopauzy wydaje się akceptacja tego stanu i przygotowanie się do tego, aby w odpowiednim czasie reagować właściwie na nowe wyzwania. Niektóre kobiety decydują się w tym okresie na korzystanie ze wsparcia specjalistów i podjęcie kuracji hormonalnej, inne zaś poszukują własnych sposobów na radzenie sobie z tym problemem. Sposobem takim może być choćby prowadzenie zdrowego i aktywnego trybu życia. W poszukiwaniu najlepszego rozwiązania Istnieje cały szereg substancji, dla których charakterystyczne jest to, że mogą stanowić cenne wsparcie w procesie zwalczania uciążliwych objawów menopauzy. Na pierwszy plan wysuwa się w tym kontekście witamina E, z którą mamy do czynienia między innymi wówczas, gdy jemy migdały, szparagi i awokado, znana jest bowiem z tego, że zapobiega suchości pochwy i pomaga walczyć z uderzeniami gorąca. W codziennej diecie nie można też zapominać o tłuszczach omega 3 obecnych przede wszystkim w rybach, w tym zwłaszcza w tuńczyku oraz w makreli. Tłuszcze są znakomitym rozwiązaniem w profilaktyce chorób serca i układu krążenia.

Konstruując codzienne menu należy dbać i o to, aby nie zabrakło w nim wapnia mającego ogromne znaczenie w procesie wzmacniania osłabianych w okresie menopauzy kości. Tu pomocne okazują się przede wszystkim produkty nabiałowe i ryby, w wapń bogate są jednak również niektóre warzywa. Innym pierwiastkiem, którego obecność w diecie może nam przynieść szereg korzyści jest magnez obecny w kakao, orzechach oraz otrębach pszennych. Pomaga on zwłaszcza w kontekście złego samopoczucia, na które w okresie przekwitania skarży się wiele kobiet. Od niedawna uwagę przywiązuje się również do szczególnych właściwości soi, która pojawia się pod różnymi postaciami. Panie mogą wybrać jej najsmaczniejszą formę mając pewność, że uda się im złagodzić objawy menopauzy.

Gdzie jeszcze szukać wsparcia?

Nietrudno domyślić się, że pomocny może okazać się sport i to pod różnymi postaciami. Ruch sprawia, że utrzymanie ciała we właściwej kondycji przestaje być skomplikowanym zadaniem i wspomaga psychikę dzięki aktywowaniu tak zwanych hormonów szczęścia. Ciekawym pomysłem jest tez stawianie na zdrowe, a jednocześnie racjonalne odżywianie i zbilansowaną dietę, która dostarcza najważniejszych w tym okresie składników. Menopauza to również okres, w którym można pozwolić sobie na odrobinę przyjemności. Panie chwalą sobie między innymi masaże relaksacyjne i zabiegi SPA, dużą popularnością cieszy się przy tym również medycyna naturalna. Okres ten nie jest łatwy, warto więc zafundować sobie kilka chwil ukojenia.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać