Konkurencja wśród fryzjerów jest naprawdę duża – co chwilę w różnych miejscach powstają nowe salony fryzjerskie, często obok siebie. Niektórym klientom obojętne jest do którego z nich pójdą – zwracają uwagę tylko na to, by był wolny akurat wówczas, gdy mają trochę czasu żeby podciąć włosy. Takich osób jest jednak zdecydowanie mniej – większość wyrusza do fryzjera, by odświeżyć fryzurę oraz psychicznie się odprężyć. Takie osoby żądają zatem profesjonalnej obsługi, ale i tak zaaranżowanego wnętrza, by mogli się w nim zrelaksować. W jaki sposób im to umożliwić i zdobyć większą klientelę? Jakie meble powinny się znaleźć w nowoczesnym salonie? 

Nowoczesność a klasyka 

Wiele osób, otwierających swój własny salon fryzjerski zastanawia się w jaki sposób zaaranżować wynajmowaną przestrzeń, by klienci byli zadowoleni. Przede wszystkim więc warto odpowiedzieć na to pytanie innym – jak zaaranżowałbyś/zaaranżowałabyś tę przestrzeń, by to Tobie się podobało? Wnętrze, które nie pasuje do osób, jakie w nim pracują wcale nie przyciągnie klientów – pracownicy będą się w nim czuli źle i będą mniej efektywnie pracować, a przecież mimo wszystko to ich profesjonalizm liczy się najbardziej. 

Trzeba więc najpierw zastanowić się, jaką przestrzeń mamy do dyspozycji, jak rozmieścić poszczególne elementy salonu, by ze sobą współgrały, co zrobić by całość była praktyczna i funkcjonalna oraz w jakim stylu chcielibyśmy ją utrzymać. Zazwyczaj wybór polega na postawieniu na klasykę lub na nowoczesność – jedno jednak wcale nie musi się kłócić z drugim. Nowoczesne wnętrze to wnętrze czyste, schludne, pełne najnowocześniejszych sprzętów i przyjemne dla oka. Nie oznacza to jednak wcale, że nie może być klasyczne i eleganckie – wręcz powinno być takie, jeśli ma się klientom podobać! W szykownych wnętrzach czujemy się dobrze, wierzymy że obsługa jest świetnie wykwalifikowana, sprzęt najlepszy z możliwych, a efekt działań fryzjera będzie zachwycający! Ludzie przychodzą do salonu fryzjerskiego również po to, by przyjemnie spędzić czas – chwilę pokonwersować, odprężyć się, oderwać od codzienności. Nowoczesna aranżacja na pewno im to ułatwi. 

Idealne meble – funkcjonalne i ładne 

Kiedy już dokonasz podstawowego podziału przestrzeni – znajdując miejsce na recepcję, poczekalnię, umywalkę oraz właściwy teren pracy fryzjerów – nadejdzie czas wyboru mebli. Te idealne powinny nie tylko doskonale się prezentować – pasując do Twojego zamysłu co do stylu wnętrza – ale również być funkcjonalne, by wykonywanie wszystkich zabiegów fryzjerskich, a zatem robienie tego co najistotniejsze, było proste, łatwe i by zawsze każdą rzecz można było prędko odnaleźć. 

Meble fryzjerskie

Aranżację powinniśmy rozpocząć od zakupienia lady recepcyjnej (najlepiej tej nowoczesnej, podświetlanej, która jest miła dla oka i ładnie ociepla wnętrze w deszczowe lub zimowe dni), a także kanapy oraz foteli do poczekalni. Meble do salonu fryzjerskiego muszą być wygodne – w końcu wielu klientów będzie na nich siedzieć dłuższą chwilę – oraz odporne na działanie wilgoci czy środków chemicznych. Powinny być łatwe w czyszczeniu i najlepiej utrzymane w ciemnych kolorach, na których trudniej będzie dostrzec ewentualne plamy czy zadrapania, które i tak pojawią się po pewnym czasie użytkowania. Wyposażenie salonu fryzjerskiego musi również obejmować stolik w poczekalni i wieszaki na odzież wierzchnią. Często w tej przestrzeni umieszcza się także telewizor albo radio – by umilało klientom oczekiwanie na ich kolej. 

Myjnia i przestrzeń robocza

Myjnie fryzjerskie muszą zaś posiadać odpowiedni, wygodny fotel dla klienta oraz specjalnie przystosowaną do niego umywalkę. Zamiast kompletować poszczególne elementy, najlepiej zainwestować w nowoczesną myjkę fryzjerską. Myjka fryzjerska może mieć różne kolory oraz fasony – na rynku obecnych jest mnóstwo różnych modeli, zatem wybór jest kwestią indywidualną każdego właściciela salonu. Trzeba jedynie pamiętać o wyborze raczej ciemnego koloru – myjnie zazwyczaj są zresztą czarno-białe. Jasna umywalka pozwoli na sprawdzenie czy farba schodzi, zaś czarny fotel będzie o wiele pożyteczniejszy i dłużej może służyć. Przy myjni powinno znajdować się sporo szafek – będziemy bowiem potrzebowali miejsca na ręczniki oraz kosmetyki używane do mycia i pielęgnacji. Szafki powinny być dostosowane do nowoczesnego wnętrza – być w eleganckich kolorach, wykonane z solidnych, trwałych materiałów. Stal nierdzewna, meble z polakierowanej płyty meblowej, albo pokryte folią, przeszklone elementy - oto nowoczesność. 

Meble fryzjerskie, używane w przestrzeni roboczej – czyli właściwym miejscu pracy fryzjera – muszą być najlepsze ze wszystkich. Wygodne fotele fryzjerskie powinny posiadać podnóżek, by pozwolić klientom odprężyć się w czasie zabiegów fryzjerskich – a lustra muszą być na tyle duże, by rozjaśniać wnętrze, czyniąc je przytulniejszym. Wokół luster warto umieścić oświetlenie (albo zdecydować się na podświetlane wersje). Przy stanowisku powinny się zaś znaleźć uchwyty na wszystkie maszyny – suszarkę, prostownicę, lokówkę i tak dalej – oraz pomocnik fryzjerski na kółkach, w którym można umieścić wszystkie niezbędne narzędzia.

W artykule inspirowaliśmy się zdjęciami salonów fryzjerskich wyposażonych przez firmę AYALA: http://www.ayala.com.pl/pl/produkty/kategoria/6/Meble+Fryzjerskie

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać