Nadwaga i otyłość oraz choroby związane z tymi zjawiskami to nie wypadki, które przytrafiają nam się nagle jednego popołudnia. Są to zjawiska rozwijające się długo w wyniku nieodpowiedniego trybu życia oraz złych nawyków żywieniowych. Nasza dieta ma wpływ na wszystkie aspekty naszego życia, także na sposób radzenia sobie z chorobami i samo zapadanie na nie.

Sposób odżywiania się ma wielkie znaczenie

Nie można nigdy ignorować swojego sposobu odżywiania się. Światowa Organizacja Zdrowia WHO szacuje, że 3 z 4 przypadków zachorować są związane z nieprawidłowym odżywieniem się. Zaraz za tym pojawia się kwestia braku ruchu, co jest ściśle skorelowane z dietą. Chorób, które są wręcz wywoływane przez nieprawidłowe nawyki żywieniowe, jest wiele i lista cały czas rośnie. Najczęstsze z nich to cukrzyca, nadciśnienie tętnicze oraz miażdżyca. Poradą lekarza w każdym z tych przypadków jest zawsze najpierw zmiana nawyków żywieniowych i zgubienie przynajmniej części nadwagi. Konieczne jest unikanie żywności wysoko przetworzonej i skupianie się w większym stopniu na warzywach i owocach. Konieczna jest też dodatkowa aktywność fizyczna.

Wsparcie ze strony dietetyka

Podstawowym zadaniem dietetyka jest uświadomienie nam, że nasza dieta naprawdę ma znaczenie i jesteśmy tym, co jemy. Zawartość talerza zawsze przekłada się na stan skóry, paznokci i włosów, a także na mniej konkretne kwestie, takie jak nastrój, ilość energii, zdolność do koncentracji czy cykl snu i czuwania. Problemy z wszystkimi tymi czynnikami zazwyczaj mają podłoże w naszej diecie. Dietetyk powinien być w stanie dokładnie wskazać, co i jakie problemy powoduje w naszej diecie. Dzięki pozytywnym zmianom w diecie możliwe jest wydłużenie życia i poprawa samopoczucia. Można w bardziej optymistyczny sposób podchodzić do swoich codziennych obowiązków i to przy rezygnacji z picia kawy czy napojów energetycznych.

Żywność dietetyczna

Czas na wizytę u dietetyka

Osoby z chorobliwą otyłością to stosunkowo niewielki odsetek wszystkich osób zgłaszających się do dietetyka. Więcej jest osób, które próbowały już kilkakrotnie zrzucić nadmiar masy, ale nie odniosły sukcesu. Są to osoby obu płci. W przypadku tych osób najczęściej pojawiał się tak zwany efekt yoyo polegający na tym, że po zgubieniu kilku kilogramów wracali oni do starej wagi lub nawet ich waga rosła.

Z punktu widzenia osoby martwiącej się o własne odżywianie, do dietetyka powinniśmy wybrać się w chwili, kiedy realnie staramy się o uzyskanie odpowiedniej masy ciała już od jakiegoś czasu, ale nasze efekty są dalekie od zadowalających. U dietetyka można uzyskać fachową poradę łącznie z otrzymaniem indywidualnie przygotowanego jadłospisu uwzględniającego masę naszego ciała, dotychczasowe przyzwyczajenia oraz styl życia.

Dietetyk może być bardzo pomocny także wtedy, kiedy planujemy istotną zmianę stylu życia. Mowa tutaj o dietach, ale także na przykład zakończenie amatorskiej kariery sportowej w wyniku kontuzji czy wręcz przeciwnie, podjecie takiej kariery. Sygnałem zachęcającym do wizyty u dietetyka mogą być również takie kwestie, jak wypadające włosy, łamliwe paznokcie i źle wyglądająca cera.

Dużo więcej szczegółowych informacji na temat pracy dietetyka znajduje się na pracauslugikrakow.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać