Współczesne kobiety mają o wiele bogatszy wybór pod względem dostępnych rodzajów antykoncepcji. Dawniej temat ten poruszany był niechętnie, przez co wiele z nas nawet nie zdawało sobie sprawy, jak mnóstwo możliwości oferuje kobieca antykoncepcja. Z pewnością jest to kwestia niezwykle istotna, a dostateczna wiedza w tym kontekście, pozwala na świadome planowanie macierzyństwa. Co zatem kobiety, a przede wszystkim młode dziewczęta powinny wiedzieć o antykoncepcji? W dzisiejszym wpisie odpowiemy na często zadawane pytania.

Czy antykoncepcja doustna jest w pełni skuteczna?

Zdecydowana większość młodych kobiety wybierając dogodną formę antykoncepcji, stawia na tabletki. Owszem, tabletki antykoncepcyjne wykazują bardzo wysoką skuteczność, a takie rozwiązanie jest niewątpliwie wygodne: wystarczy pamiętać o tym, aby codziennie zażyć jedna tabletkę. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że pigułki w żaden sposób nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. W praktyce oznacza to więc, że podczas zbliżeń warto zadbać o dodatkowe zabezpieczenie, np. w postaci prezerwatyw. Jeżeli na bieżąco się badamy i nasz partner, z którym pozostajemy w stałym związku, także dba o kwestie zdrowotne, to możemy wówczas zrezygnować ze stosowania prezerwatyw. 

Czy wkładkę domaciczną można stosować wyłącznie po porodzie?

Forma antykoncepcji, jaką stanowi wkładka domaciczna owiana jest licznymi nieprawdziwymi informacjami. Znaczna część kobiet, uważa, że zastosować można ją dopiero po przebytym porodzie. Tymczasem wkładka domaciczna z porodem nie ma żadnej korelacji, nie wpływa także na płodność. Bez problemu mogą ją zatem stosować kobiety, które nie rodziły. Nie ma też możliwości, aby wkładka mogła wypaść lub zmienić swoje położenie. 

Czy terapia hormonalna zwiększa masę ciała?

Bardzo często można się spotkać z opiniami dotyczącymi powiązania terapii hormonalnej ze zwiększoną masą ciała. Czy zażywanie tabletek antykoncepcyjnych rzeczywiście sprawia, że zaczynamy przybierać na wadze? Jak się okazuje, niewiele ma to wspólnego z prawdą. Doustne zażywanie estrogenu i progesteronu nie wpływa na tycie. Nie znaczy to jednak, że nie wpływa to w żaden sposób na nasz wygląd. Wiele kobiet, zwłaszcza na początku terapii hormonalnej, zauważa u siebie pogorszenie samopoczucia.

Czy seks podczas miesiączki jest bezpieczny?

Określanie dni płodnych przy pomocy kalendarzyka może okazać się dobrą metodą, gdy staramy się o dziecko, jednak lepiej nie ograniczać się do niej, gdy ciąży chcemy uniknąć. W każdym cyklu mogą wystąpić pewne wahania, dlatego nawet podczas miesiączki nie mamy stuprocentowej pewności, że nie dojdzie do zapłodnienia. Również ze względów higienicznych  warto sięgnąć wówczas po prezerwatywy.

Czy prezerwatywy są wyłącznie dla mężczyzn?

Niewiele osób wie, że istnieje coś takiego, jak damska prezerwatywa. Wygląda ona bardzo podobnie do męskiej, jednak sposób jej zakładania jest zupełnie inny, a nawet bardziej skomplikowany. Co więcej, nie tak łatwo ją nabyć, gdyż nie znajdziemy jej w każdej aptece. Ze względów wygody i praktyczności męska prezerwatywa uznawana jest za lepszą, zapewne dlatego cieszy się większą popularnością. Ponadto, prezerwatywy dedykowane mężczyznom występują w wielu wersjach rozmiarowych, zapachowych, a nawet smakowych.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać