Zakochanie się jest łatwe, ale związki mogą być trudne - pomimo tego, co Hollywood próbuje nam sprzedać. Jak wszystko inne w życiu warte posiadania, związki wymagają pracy. Niektóre pary z powodzeniem przetrwają burze, które nieuchronnie powstają, podczas gdy inne po prostu się rozchodzą.

Jeśli chodzi o sprzężenie, nie ma instrukcji obsługi. Pamiętaj o tej starej mantrze z placu zabaw: Najpierw przychodzi miłość, potem małżeństwo, a potem przychodzi tak i tak i wózek dziecięcy? Gdyby tylko to było takie proste. Podczas gdy niektóre pary podążają tą tradycyjną trajektorią, wiele osób tego nie robi. Mniej par bierze ślub, niektórzy mają dzieci przed ślubem, a niektórzy w ogóle rezygnują z posiadania dzieci. Każdy związek, tak jak każdy człowiek, jest wyjątkowy.

Bez względu na to, jaką drogę wybierze dana osoba, jeśli chodzi o romantyczne związki - czy to do ołtarza, czy przez kontynenty - nieodłączne etapy miłości i przywiązania zasadniczo pozostają takie same. Zdolność pary do poruszania się po tych etapach jest często kluczem do zadowolenia z ich związku.

Neuronaukowcy i "eksperci od miłości" nakreślili cztery etapy związku. Etapy te przechodzą od zakochania do życia długo i szczęśliwie (lub, przynajmniej, przez jakiś czas). Oto sposoby na udaną nawigację po tych etapach.

1. Etap Euforii

Przez ostatnie kilkadziesiąt lat dr Helen Fisher, neuronaukowiec i starszy pracownik naukowy Instytutu Kinseya, oraz dr Lucy Brown, profesor kliniczny neurologii w Einstein College of Medicine w Nowym Jorku, badali aktywność mózgu ludzi zakochanych, od wczesnych do późniejszych etapów.

Brown wyjaśnia, że "Na początku związku - na etapie zakochiwania się - druga osoba jest w centrum twojego życia. Na tych wczesnych etapach wybaczasz wszystko. Ta druga osoba ma wady i widzisz je, ale to nie ma znaczenia. Może zostawia brudne naczynia w zlewie, ale rozśmiesza cię przynajmniej codziennie, więc jest w porządku. Dobre rzeczy przeważają tutaj nad negatywnymi".

Jedno z najbardziej znaczących odkryć w badaniach mapowania mózgu (które zostało określone jako kluczowy czynnik sukcesu w związku) obejmuje to, co Brown określa jako zawieszenie negatywnego osądu.

"Na tym wczesnym etapie, wiele osób wykazuje spadek aktywności w korze przedczołowej, czyli tej części mózgu, która ma do czynienia z negatywnym osądem ludzi".

Innymi słowy, im dłużej para może utrzymać zawieszenie negatywnego osądu wobec siebie, tym większe szanse mają na sukces w związku.

Kiedy badacze kontynuowali badania z uczestnikami, odkryli, że pary, które pozostawały razem przez trzy lata lub dłużej, miały najbardziej zmniejszoną aktywność w tej części mózgu.

Jak długo to potrwa?

Jak długo trwa faza romantyczna? Badania szacują, że etap euforii może trwać od sześciu miesięcy do dwóch lat. Chociaż niewielka część populacji (około 15% do 30%) twierdzi, że nadal jest zakochana i że nadal czuje się jak w pierwszych sześciu miesiącach - nawet po 10 lub 15 latach.

Brown wyjaśnia: "Nie wiemy, dlaczego tak się dzieje. Niekoniecznie uważam, że to dlatego, że znaleźli bratnie dusze. Myślę, że chodzi o osobę. Niektórym ludziom łatwiej jest na nowo rozpalić wcześniejsze etapy. Nie mówiąc, że reszta z nas nie może."

Dla ogółu populacji, upojenie nową miłością w końcu morfuje do następnego etapu: wczesnego przywiązania.

2. Etap wczesnego przywiązania

W poprzednim etapie euforycznej miłości nieświadome czynniki, takie jak przyciąganie i aktywacja systemu nagrody, przejmują kontrolę. W badaniach Fishera i Browna skany mózgu par we wczesnym stadium miłości wykazały wysoki poziom dopaminy, substancji chemicznej, która aktywuje układ nagrody, wyzwalając intensywny przypływ przyjemności.

Autorzy badania napisali, że te wysokie poziomy dopaminy mają taki sam wpływ na mózg jak zażywanie kokainy.

W następnym etapie, bardziej rozwinięta część mózgu zaczyna przejmować kontrolę, włączając w to brzuszną część ciała modzelowatego (region mózgu związany z uczuciami przywiązania i hormonami przywiązania, wazopresyną i oksytocyną - czasami nazywanymi "hormonem miłości").

Wiesz, kiedy osiągnąłeś etap wczesnego przywiązania, kiedy, jak twierdzi Brown, "Możesz spać! Nie myślisz o [swoim partnerze] 24 godziny na dobę. Łatwiej jest robić inne rzeczy w swoim życiu".

Pary, które były małżeństwem przez co najmniej rok, opisywały miłość inaczej. "Jest bogatsza, głębsza, lepiej się ich zna" - mówi Brown. "Wspomnienia zostały zintegrowane - zarówno pozytywne, jak i negatywne - przeszliście przez pewne trudności i rozwinęliście silne przywiązanie".

etap kryzysu w związku

3. Etap Kryzysu

Trzeci etap jest często punktem make or break dla związków. To, co dzieje się na tym etapie, jest kluczowe dla tego, co nastąpi później. Brown określa to jako "siedmioletnie lub pięcioletnie swędzenie".

"Prawie każdy związek ma fazę dryfowania od siebie", mówi Brown. "Albo będziesz nadal dryfować, albo wrócisz do siebie. Potrzebujesz kryzysu, aby przez niego przejść i aby móc o nim razem porozmawiać - oboje się rozwinęliście i zmieniliście."

Dla niektórych par posiadanie dzieci albo umocni związek, albo spowoduje wystarczająco dużo stresu, aby związek się rozpadł.

Jeśli parze uda się pomyślnie przezwyciężyć kryzys, przejdzie ona do następnego etapu: głębokiego przywiązania.

4. Etap głębokiego przywiązania

Etap głębokiego przywiązania to spokój po burzy. W tym momencie para dobrze się zna, przeszła przez nieuniknione wzloty i upadki, wie, że potrafi radzić sobie z kryzysami i prawdopodobnie opracowała plan radzenia sobie z przyszłymi kryzysami.

Opisując ten etap związków, terminem, który powtarza Brown jest "spokój". "Kiedy pary są ze sobą od wielu lat. To jest po prostu bardzo spokojne. I jest bezpiecznie."

Etap głębokiego przywiązania może trwać przez długi czas. Jeśli masz szczęście, może trwać całe życie.

Podtrzymywanie miłości

Jak możemy utrzymać miłość? Według naukowców, jednym z najskuteczniejszych sposobów na podtrzymanie iskry jest nowość. Badania, które śledziły pary przez lata, wykazały, że robienie nowych, ekscytujących i wymagających działań razem ma ogromne korzyści dla związków.

Dr Art Aron, jeden z głównych współpracowników Fishera i Browna, wraz ze swoją żoną, dr Elaine Aron, opracowali "Model ekspansji jaźni", który oferuje wgląd we wczesne etapy miłości i częściowo wyjaśnia, dlaczego pierwsze kilka miesięcy nowego związku jest tak upajające.

"Kiedy wchodzisz w związek, dosłownie zwiększasz to, kim jesteś. Przyjmujesz i dzielisz się perspektywą partnera na świat, oprócz swojej własnej, jego statusu społecznego, jego zasobów. Korzyści płynące ze wspólnych, nowych i pełnych wyzwań doświadczeń są ogromne. I są trwałe."

Zawieszenie osądu, ponowne rozpalenie wczesnych etapów i utrzymanie nowości, tylko może klucze do złamania kodu trwałej miłości.

Czytaj również: Nowa dziewczyna Michała WIśniewskiego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać