Chodzik, choć z pozoru wydaje się jednym z szeregu akcesoriów używanych przez rodziców do wspomagania rozwoju i zajęcia czasu ich dziecka, wywołuje liczne kontrowersje. Warto zapoznać się z opiniami osób, których dzieci używają chodzików i samemu przemyśleć tę kwestię.

Dlaczego chodziki są potępiane?

Jedna z mocnych opinii na temat chodzików głosi, że powodują one skrzywienia kręgosłupa, wady postawy oraz nieprawidłowy rozwój mięśni dziecka. Takie opinie dotyczą nie tylko chodzików stosowanych nieprawidłowo (na przykład zbyt długo w ciągu dnia), ale także i tych stosowanych całkiem prawidłowo. Chodziki potępia wiele stron internetowych oraz czasopism dla dzieci. Tymczasem wielu rodziców twierdzi, że rozsądne stosowanie chodzika nie tylko nie zaszkodziło ich dzieciom, ale wręcz wspomogło rozwój i dało im dużo radości. Kluczem jest naturalnie umiar, jak zwykle – dziecko nie może spędzać w chodziku połowy dnia. Należy przeznaczyć na to godzinę, półtorej dziennie i dodatkowo jeszcze rozbić ten czas na kilka kilkunastominutowych podejść. W ten sposób dziecko będzie mogło poznawać mieszkanie, poruszać się względnie samodzielni oraz bezpiecznie, a zdrowie jego układu mięśniowo-szkieletowego nie zostanie zagrożone.

Kupno chodzika

chodzik dziecięcy z kierownicą

Zdjęcie: https://www.zlotesklepy.pl/produkt/chodziki-klasyczne/sun-baby-chodzik-z-kierownica-i-popychaczem-sb-213pn-niebieski-blyskawiczna-wysylka-24h-5907478644963,3673508

Istnieje wiele różnych możliwości w tym względzie – można kupić solidny, nowy chodzik z mnóstwem dodatków, który stanowić będzie w zasadzie centrum zabawy dla dziecka. Wiele osób decyduje się jednak na najprostszy model, ewentualnie z pozytywką. Niektóre dzieci nie chcą używać chodzików, nie warto więc ryzykować, że dziecku kompletnie nie spodoba się taka zabawa. Istnieje jeszcze jedna, stosunkowo mało kosztowna opcja znalezienie używanego chodzika na sprzedaż, wystawionego przez kogoś, kto już go nie potrzebuje.

chodzik dziecięcy sun baby

Zdjęcie: https://www.zlotesklepy.pl/produkt/chodziki-klasyczne/4baby--chodzik-steps-red-5901691954588,221596

Czy dzieci chętnie korzystają z chodzików?

Z pewnością jest to dla nich nowość. Chodzików używa się dla dzieci, które jeszcze samodzielnie nie chodzą. Dla wielu z nich nagła możliwość szybkiego, sprawnego przemieszczania się po domu jest zaskakująca, ale i wspaniała. Po pierwszej nieufności przekonują się i później trudno im rozstać się z chodzikiem. Wielką zaletą jest tu bezpieczeństwo – dziecko w chodziku nie upadnie na kant, nie uderzy się, nie zrobi sobie krzywdy. Ponad to, zajmie się przez chwilę samo sobą, dając rodzicom wytchnienie. Nie wolno jednak zatracać się w tym ułatwieniu i zapominać, że chodzik nie powinien być używany dłużej niż godzinę, dwie w ciągu doby. W przeciwnym razie zabawa w chodziku faktycznie może skończyć się wadami postawy.

Istotny umiar

Wiele mitów oraz negatywnych opinii na temat chodzików bierze się właśnie ze skutków ich nieprawidłowego użytkowania. Bywa, że rodzice zapominają o przestrzeganiu reguł. Dziecko w chodziku siedzi stabilnie, samo się przemieszcza i najczęściej eksploruje otoczenie, świetnie się przy tym bawiąc. Niektóre modele posiadają także ramy z wiszącymi zabawkami, grają, świecą i edukują. To wielka pokusa, tym bardziej, jeśli dziecko polubiło chodzik i ewidentnie nie chce z niego wychodzić. Trzeba jednak zawsze pamiętać o umiarze.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać