Nieważne, czy pracujesz w korporacji, jesteś bankowcem czy szukasz mocnego sprzętu do swojej firmy. Spośród solidnych modeli biznesowych z pewnością wybierzesz coś na miarę swoich potrzeb - popularne czterordzeniowe laptopy zadowolą bowiem każdą wymagającą osobę. Pracują dość cicho, nawet podczas obsługi wymagających sprzętowo programów i aplikacji.

Czym powinien charakteryzować się laptop dla wymagającego użytkownika?

Jeśli użytkownik zamierza łączyć mobilność z komfortowym użytkowaniem, świetnym wyborem będą czternastocalowe laptopy z porządną, matową matrycą Full HD typu IPS. Dodatkowo kąty widzenia takiej matrycy (nawet 180 stopni, choć standardowo to zazwyczaj tylko 140 stopni) pozwalają na wygodne oglądanie treści na laptopie nawet przez kilka osób jednocześnie. Przy większej matryca, która ma 15,6 cala, z mobilnością sprzętu jest więc nieco gorzej. Rosną nie tylko wymiary, ale również waga laptopa. Warto zwrócić uwagę na prawie bezramkowe wyświetlacze, które optycznie powiększają ekran, redukując wielkość pokrywy laptopa. Przykładem takiego rozwiązania może być ramka laptopa Dell XPS 15, która ma jedynie 5 mm grubości.

Lekkość i odpowiednią sztywność zapewniają dzisiejszym laptopom aluminium, stopy magnezu oraz włókno węglowe. Obudowę wyposaża się nawet w system kanalików odprowadzających wodę  – nie dość, że laptop jest sztywniejszy i odporny na zatłuszczenie, to jeszcze odznacza się wysoką odporność na zarysowanie, zabrudzenie czy zalanie. Powyższe wymagania spełnia na przykład Lenovo ThinkPad T460p.

Jeżeli laptop ma dodatkowo służyć do sporadycznego grania w gry, lepiej postawić na sprzęt z dedykowanym układem graficznym. Laptop w podstawowej wersji – bez dodatkowej karty graficznej - nie poradzi sobie bowiem z grami o wysokich wymaganiach sprzętowych i nie będzie w stanie zapewnić ich płynności w najmniejszym stopniu.

Dobrym przykładem zastosowania zewnętrznego GPU w laptopie nieco bardziej biznesowym jest Dell XPS 15, w którym moc zainstalowanej karty graficznej GeForce GTX 960M poradzi sobie również z uruchomieniem nowszych gier. Innym profesjonalnym laptopem, który stosunkowo nieźle poradzi sobie z uruchomieniem nieco starszych gier, może być Lenovo ThinkPad T460p.

W przypadku Lenovo ThinkPad T460p akumulator ma pojemność 48 Wh, co wystarcza przykładowo na 9 godzin czytania tekstu lub 4 godzin przeglądania stron internetowych. Lepszym rozwiązaniem jest akumulator zastosowany w Dell'u XPS 15. Jest to 56 Wh, który wystarczy na około 5,5 godziny surfowania po internecie lub 6 godzin oglądania filmów.

Podsumowanie

Najciekawsze ultrabooki większości marek występują w wielu wersjach konfiguracyjnych umożliwiających dobranie odpowiedniego modelu do planowanych zadań. Oprócz ceny (rozpiętość pomiędzy „podstawowym” a najbardziej zaawansowanym modelem konkretnej firmy wynosi nawet około 2,5 tysiąca złotych) różnią się także chociażby procesorem, pamięcią czy dyskiem. Część z nich idealnie nadaje się nawet do wymagających gier. Mogą mieć również mocniejszą baterię o różnych pojemnościach (lecz za to z mniejszym dyskiem). Warto sprawdzić, czy obudowa konkretnego modelu nie nagrzewa się zbytnio przy pełnym obciążeniu.

Świetna matryca, doskonale widziana pod wieloma kątami to także podstawa dobrego, multizadaniowego laptopa dla wymagających. Powinien on być także odporny na zalanie czy zabrudzenia, co czyni z takiego sprzętu naprawdę wielofunkcyjne urządzenie, które po godzinach można bezpiecznie udostępnić dziecku.

 

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać