Często zdarza się tak, że na numer abonenta dzwonią nie tylko osoby, które zna lub którym sam swój numer udostępnił. Zdarzają się połączenia przez niego niepożądane, których w pewnym momencie właściciel telefonu chce zacząć unikać.

Skąd mają numery?

Różne firmy często kupują bazy danych teleadresowych, aby móc przedstawiać potencjalnym klientom swoje oferty. Bazy często nabywają  od operatorów (po wyrażeniu zgody przez abonentów na udostępnianie ich numerów), korzystając z numerów własnych klientów (banki, operatorzy) lub zatrudniają w charakterze telemarketerów osoby posiadające własne bazy danych teleadresowych.

Niektórzy abonenci zaczynają mieć poważny problem z ilością takich niechcianych połączeń. Co mogą zrobić, jeśli nie są w stanie w ogóle nie odbierać rozmów z nieznanych numerów (ze względów zawodowych chociażby)? Z pomocą przychodzi Internet.

Internet prawdę ci powie

W Internecie istnieją strony, np. https://infonumer.pl gdzie można sprawdzić, do kogo należy nieznany numer telefonu. Inni abonenci też miewają bowiem problemy z często nachalnymi firmami, które zrobią wszystko, by przedstawić ofertę jak największej liczbie ludzi.

Na stronie tej można przeczytać o wielu różnych doświadczeniach z nieznanymi numerami. Czasem okazuje się, że to właśnie konsultanci różnych firm, a innym - ktoś, kto robi sobie głupie żarty.

Oddzwanianie jako metoda sprawdzania: kto dzwonił?

W wielu przypadkach nie jest to dobry pomysł. Czasem początek numeru wygląda, jakby należał do telefonu komórkowego, ale składa się z dłuższego ciągu cyfr. Jest to po prostu numer zagraniczny. Połączenia z takich numerów częstą zdarzają się późnym wieczorem lub nad ranem, Zaspany abonent odbiera lub rano oddzwania - odruchowo. Później okazuje się, że kilka sekund takiego połączenia kosztuje właściciela telefonu kilkaset złotych lub sporo więcej.

Dlatego należy zachować sporą czujność, oddzwaniając na nieznane numery. Stanowczo lepszym rozwiązaniem jest właśnie sprawdzanie takich niezaufanych numerów w sieci, zanim podejmie się kolejne decyzje związane z tym, czy warto na nie oddzwaniać.

Internet to ogromne zasoby wiedzy i informacji użytku codziennego. Warto zadać sobie odrobinę trudu, by do nich dotrzeć, choć zazwyczaj jest to proste i zajmuje zaledwie kilkanaście sekund. Trzeba sobie przy tym uzmysłowić, że robi się to dla siebie i dla własnego bezpieczeństwa.

Mając samemu jakieś doświadczenia z odbieraniem rozmów z nieznanych numerów, jak najbardziej można się nimi podzielić - da to pełniejszy obraz konkretnego numeru i przyda się na pewno wielu innym użytkownikom.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać