Praca zdalna cieszy się rosnącą popularnością wśród młodych osób i trudno się temu dziwić. Możliwości, jakie stwarza ten rodzaj pracy, są ogromne, a obowiązki bardzo często udaje się połączyć ze studiami i codziennymi sprawami.

Praca online – nie tylko programiści i redaktorzy mogą ją wykonywać

Coraz więcej firm otwiera się na tę formę zatrudnienia i dostrzega w niej ogrom atutów. Pracownik zdalny nie musi każdego dnia pojawiać się w biurze, dlatego nie potrzebuje oddzielnego stanowiska w firmie, a to bardzo duża oszczędność i wygoda.

Ten rodzaj zatrudnienia, do niedawna, był zdominowany przez programistów i grafików. Jakiś czas temu do tego grona dołączyli specjaliści od marketingu, copywriterzy, redaktorzy, dziennikarze i tłumacze, a dziś nie jest niczym dziwnym zdalna praca wirtualnego asystenta, księgowego lub nawet pracownika obsługi klienta w sklepie online. Nowoczesne technologie i powszechny dostęp do szybkich łącz internetowych to kwestie, które otworzyły wiele nowych możliwości – w tym pracę z własnej kanapy, bez wychodzenia z domu i dojazdów.

Praca zdalna to nie tylko wygoda – ma również mankamenty

Wiele osób, które pracują od lat na klasycznych posadach, wyobraża sobie pracę zdalną jako swobodną i przyjemną aktywność zawodową, którą nieustannie przeplata się chwilami relaksu i niekończącym się wolnym czasem. Ta idylla jest bardzo złudna, bo każda praca to, po prostu, praca i nie ma znaczenia miejsce jej wykonywania – zakres obowiązków może być identyczny lub nawet większy niż w przypadku klasycznego etatu. To jednak nie koniec mankamentów pracy zdalnej.

Praca z domu wymaga bardzo dobrej organizacji czasu pracy, umiejętności oddzielania pracy od spraw codziennych i życia osobistego. Wielu pracowników zdalnych musi też, we własnym zakresie, zadbać o swoje stanowisko pracy – odpowiednio je wyposażyć i urządzić, co przecież kosztuje. Praca zdalna bywa trudna, gdy ma się niezbyt dobre warunki mieszkaniowe (wiele osób w domu, wciąż ktoś przeszkadza).

Stanowisko do pracy zdalnej – co powinno zawierać?

Bez względu na to, czy dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z pracą zdalną, czy modyfikujemy dotychczasowe stanowisko pracy, powinniśmy zadbać o kilka kluczowych kwestii:

  • Wygodne biurko – to elementarna część stanowiska pracy. W przypadku pracy zdalnej, wykonywanej z domu, biurko ma bardzo duże znaczenie, ponieważ spędza się przy nim wiele czasu, a jednocześnie jest to elementy umeblowania domu, który musi w jakiś sposób pasować do otoczenia. Warto wybrać biurko z odpowiednio szerokim blatem, które zapewni dość miejsca na komputer i inne urządzenia pomocnicze.
  • Krzesło biurowe – trudno wyobrazić sobie długą pracę przy komputerze bez wygodnego krzesła biurowego. To wręcz konieczność, a najwygodniejszą opcją będzie krzesło na kółkach, obrotowe, z wysokim oparciem, zagłówkiem i podłokietnikami.
  • Komputer oraz akcesoria – znakomita część prac zdalnych wymaga użytkowania komputera, a często również określonych programów i akcesoriów. Niezbędna może okazać się porządna kamera internetowa, jak również mikrofon, gdy do naszych obowiązków będzie należało nagrywanie streamingu lub odbywanie rozmów i rozmów wideo. https://www.morele.net/komputery/akcesoria-zasilanie-i-kamerki/kamery-internetowe-43/
  • Urządzenia biurowe – bez względu na to, jaką pracę zdalną wykonujemy, urządzenia biurowe mogą okazać się przydatne. By nie zajmować wiele miejsca i nie wydawać dużych kwot, najlepiej wybrać urządzenie wielofunkcyjne atramentowe. To sprzęt, który łączy w sobie kilka funkcji, w przy tym nie kosztuje zbyt wiele. https://www.morele.net/komputery/drukowanie-i-skanery/urzadzenia-wielofunkcyjne-atramentowe-298/

Praca zdalna wymaga dobrej organizacji czasu pracy i stworzenia odpowiednich warunków. Najbardziej komfortowa sytuacja to układ, w którym mamy do dyspozycji oddzielne pomieszczenie na gabinet, ale w wielu mieszkaniach i domach jest to niewykonalne z uwagi na zbyt mały metraż. Alternatywą jest wygospodarowanie przestrzeni w pokoju dziennym lub w sypialni. Każde z tych rozwiązań ma swoje mocne i słabsze strony. Priorytetem pozostaje zastosowanie ergonomicznych i wygodnych mebli, przy których będzie się pracowało komfortowo.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać