Bycie zadłużonym może być stresującym doświadczeniem. Bez względu na okoliczności, jeśli podpisałeś umowę na pożyczkę, jesteś zobowiązany do jej zwrotu, nawet jeśli straciłeś pracę, miałeś wypadek albo po prostu zwiększyły ci się wydatki w związku z urodzeniem się dziecka. Bez względu jednak na to, jakie jest źródło twojego długu, nie możesz pozwolić na to, by wciągnęła cię spirala zadłużenia. Jeśli jednak tak się stanie, nie trać nadziei. Oto 4 kroki, które pozwolą ci szybko wyeliminować dług.

Podejmij świadomą decyzję o zaprzestaniu pożyczania pieniędzy

Jeśli chcesz szybko wyjść z długów, musisz przestać używać długu do tego, by finansować swój styl życia. Oznacza to, że od tej pory przestajesz kupować meble i robić inne niepotrzebne zakupy, płacąc do tego kartą kredytową. Niestety, ale nadeszła pora zaciśnięcia pasa i zrezygnowania z codziennej kawy na wynos w drodze do pracy. Dzięki temu będziesz mógł skupić się wyłącznie na zadłużeniu, które obecnie posiadasz, i będziesz w stanie opracować plan jego spłacania, bez dokładania do długu kolejnych niepotrzebnych kwot.

Stwórz realistyczny budżet i trzymaj się go

Opracowanie budżetu, który obejmuje wszystkie twoje dochody i wydatki, ma kluczowe znaczenie dla wyjścia z długów w krótkim czasie. Pomoże Ci ocenić, gdzie jesteś z Twoimi finansami, dzięki czemu możesz pójść do przodu w kierunku celu. Konkretny miesięczny budżet powstrzyma cię przed niepotrzebnymi wydatkami, dzięki czemu będziesz mógł łatwiej rozplanować system spłacania zadłużenia. Możesz skorzystać z prostego narzędzia, jakim jest zapisywanie wszystkich swoich przychodów i wydatków w miesiącu – to świetny sposób monitorowania przepływu gotówki.

Ustanów startowy fundusz awaryjny w wysokości 1000 PLN

Dlaczego jest to ważne? No cóż, jeśli nie masz żadnych pieniędzy w banku i stanie się coś nieprzewidzianego, będziesz miał jak za to zapłacić. Karta kredytowa nie będzie tu dobrym rozwiązaniem, jeśli zamierzasz wyjść z długu. Żeby móc tego dokonać, potrzebny ci bufor między tobą a długiem – taka jest właśnie rola funduszu kryzysowego. Żeby jednak móc go ustanowić, będziesz potrzebował dodatkowej gotówki, co prawdopodobnie będzie wymagać więcej pracy, w niektórych przypadkach – pracy dodatkowej.

Zorganizuj swoje długi

Ma to kluczowe znaczenie przy planowaniu spłaty zadłużenia. Możesz ułożyć swoje długi wedle wielkości – od najmniejszej kwoty do największej – i zacząć od tego najmniejszego. Możesz także, co jest dużo lepszym rozwiązaniem, skonsolidować swój dług, zaciągając kredyt konsolidacyjny. Kredyt konsolidacyjny zapewni ci jedną comiesięczną płatność zamiast wielu i jedną stopę procentową. Możesz także rozłożyć spłatę na dłuższy okres, dzięki czemu raty kredytu będą niższe niż suma rat poszczególnych kredytów, które masz do spłacenia. Kredyt konsolidacyjny pozwoli zorganizować i opanować dług w sytuacji, w której wydaje się, że jest on niemożliwy do spłacenia.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać