Taniec w Polsce stał się powszechny, a w dużych miastach oferta szkół tanecznych jest coraz bogatsza. Propaguje się go w telewizji, coraz więcej jest programów poświęconych tej dziedzinie. Wiele gwiazd zakłada swoje szkoły taneczne, promując zdrowy styl życia, sposób na spędzenie wolnego czasu i alternatywę dla siłowni.

Taniec od stuleci jest związany z człowiekiem i jego kulturą - począwszy od prymitywnych plemion, skończywszy na wysublimowanym balecie. Obecnie, taniec wcale nie kojarzy się tylko z określoną kastą, subkulturą czy wyznawaną ideą. Ma on stanowić formę rozrywki oraz aktywności fizycznej, jako zamiennik siłowni, fitnessu czy sportu.

Każdy taniec wymaga wysiłku, pomaga nabrać kondycji i pozytywnie wpływa na cały organizm. Dzięki niemu możemy też pozbyć się dodatkowych kilogramów i zamienić tkankę tłuszczową w mięśniową. Coraz częściej w klubach fitness wykonuje się ćwiczenia, związane z tańcem.
Regularne zajęcia taneczne pomagają wyrzeźbić sylwetkę oraz wzmocnić kręgosłup. Rytm i nauka kroków, pomagają w koordynacji i ćwiczeniu pamięci. Muzyka relaksuje i wprawia w dobry nastrój.

Często osoby starsze blokują się na podjęcie wysiłku fizycznego, jakim jest taniec. Sugerują się swoim wiekiem i kondycją fizyczną. Istnieją formy tańca, w których nie ma ograniczenia wiekowego. Organizacja wieczorków tanecznych w klubach seniora, jest dobrą alternatywą dla sportu. Oprócz tego, podczas tańca wydzielają się endorfiny, a jak wiadomo hormony szczęścia motywują i wpływają pozytywnie na samopoczucie. Podobne uprzedzenia do tańca mają ludzie otyli, ale również w ich przypadku taniec może być ucztą dla ciała i ducha.

Wesela i weekendowe zabawy są idealną okazją do tańców, ale jeśli chcemy być ciągle w dobrej kondycji, musimy tańczyć regularnie. Gdy zafascynujemy się daną techniką i rodzajem tańca, to aby uzyskać wysoki poziom, musimy poświęcić dużo czasu i siły na ćwiczenia.
Duże polskie miasta mają wiele szkół tanecznych, z szerokim wachlarzem różnych technik i stylów. Zajęcia, które się w nich odbywają, są dostosowane do danych grup wiekowych. W zależności od upodobań i możliwości potencjalnego uczestnika, szkoły oferują tańce towarzyskie, współczesne, a nawet orientalne.

Systematyczny udział w zajęciach wpłynie pozytywnie na naszą sylwetkę, kondycję fizyczną, technikę oraz umysł. Prawdziwi miłośnicy tańca, mogą uczestniczyć w amatorskich zawodach i programach TV, występując obok profesjonalistów. A po latach nauki i wytrwałości, samemu można stać się profesjonalistą.

Jak wspomniano wcześniej, taniec to nieodłączny komponent każdej kultury. Dzięki niemu możemy też poznać zwyczaje odmiennych krajów. Przykładem może być belly dance, pochodzący z Bliskiego Wschodu, a na Zachodzie zmodyfikowany i przystosowany do zachodnich standardów (tribal fusion). Często błędnie się go interpretuje jako taniec erotyczny. Był on formą porodu naturalnego i od wieków jest związany z kultem płodności. Kobiety ciężarne (po konsultacji z lekarzem), mogą podjąć taniec brzucha, jako ćwiczenia ciążowe - mięśni brzucha, miednicy i kręgosłupa lędźwiowego.

Taniec jest formą aktywności fizycznej oraz demonstracją określonych idei i stylu życia. To również doskonały sposób na wykorzystanie wolnego czasu i integrację z ludźmi, którzy dzielą z nami tę pasję.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać