Z pewnością bez problemu, w naszym najbliższym otoczeniu znajdziemy osoby, które wciąż unikają wizyt u stomatologa. A przecież niemalże każdy gabinet jest już wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt i wszędzie oferowane jest znieczulenie, które zapewnia bezbolesne leczenie. Mimo to, wielu Polaków do dentysty wybiera się dopiero w momencie gdy jest to już konieczne, zdając się być głuchymi na informacje, iż choroby rozwijające się w jamie ustnej mogą skutkować zawałem, cukrzycą czy nawet nowotworem.

Wyniki badań pokazują, iż około 3 procent Polek i 10 procent Polaków nigdy nie korzystało z usług stomatologa. Natomiast 17 procent decyduje się na wizytę u specjalisty raz na kilka lat, w większości przypadku wtedy gdy zaczyna dokuczać im ból. Jedynie 25 procent wszystkich mieszkańców Polski szczotkuje zęby przez zalecane 3 minuty, ale co gorsza 1 milion naszych rodaków nie ma nawet szczoteczki.

Trzeba jednak zauważyć, że nasz pogląd na temat regularnych wizyt u stomatologa zaczyna się zmieniać. Coraz większa liczba osób dostrzega korzyści dbania o uzębienie, przez co możemy się cieszyć ładnym i zdrowym uśmiechem.

Polacy boją się stomatologów

Dlaczego nie sprawdzamy regularnie stanu naszego uzębienie? W odpowiedni aż 43 procent Polaków stwierdza, iż po prostu boi się wizyt u stomatologa. Nie można się zatem dziwić temu, że taki strach stał się nawet jednostką chorobową o nazwie dentofobia. A czego tak naprawdę się obawiamy? Przede wszystkim tego, że leczenie będzie po prostu bolało, ale również wstydzimy się tego w jakim stanie znajdują się nasze zęby, przez co czujemy się upokorzeni. Żadna z tych wymówek nie ma jednak racji bytu. Jeśli chodzi o ból to znieczulenie komputerowe praktycznie całkowicie go niweluje, natomiast kwestią wstydu w ogóle nie musimy się przejmować, gdyż dentyści widzieli już zbyt wiele aby zdziwić się kondycją naszych zębów.

Pamiętajmy także, że obecnie zarówno stosowane technologie jak i samo wyposażenie gabinetu spełniają najwyższe standardy. Nowoczesne gabinety, wykształceni fachowcy oraz stosunkowo niewielki koszt leczenia stomatologicznego sprawiają, że z polskich gabinetów korzystają już nie tylko nasi rodacy, ale również pacjenci z zagranicy.

Stomatologia  w muzeum?

Jeśli ktoś byłby zainteresowany nie tylko samym zawodem stomatologa, ale także jego dokładną historią to ma ku temu świetną okazję. Dzień dentysty obchodzony może być w bardzo różny sposób, ale warto chociażby skorzystać z możliwości uczestnictwa w zajęciach muzealnych, podczas których można dowiedzieć się jak wyglądały i funkcjonowały gabinety stomatologiczne w przeszłości.

Światowy Kongres Stomatologiczny

2016 rok jest niezwykle ważnym rokiem dla stomatologów ze względu na Światowy Kongres Stomatologiczny, który w naszym kraju odbędzie się po raz pierwszy. To doroczne spotkanie stomatologów z wielu różnych zakątków świata, trwać będzie od 7 do 10 września, a jego główny temat to wpływ stanów patologicznych jamy ustnej na zdrowie. 12 tysięcy uczestników kongresu, przez cały czas jego trwania weźmie udział w szkoleniach, wykładach oraz prezentacjach sprzętu stomatologiczne, który jest tworzony właśnie przez Polaków. 

Choroby jamy ustnej wpływają na nasze zdrowie

Od lat lekarze próbują docierać do swoich pacjentów z informacją, iż wszelkiego rodzaju patologie w naszej jamie ustnej, mogą być przyczyną sporej liczby chorób, które nie są kojarzone z problemami stomatologicznymi. Należy do nich cukrzyca oraz cukrzyca ciążowa, nadciśnienie, choroby serca, zapalenie opon mózgowych, zapalenie uszu, oczu czy zatok, a także alergie, choroby nerek oraz kłopoty z kręgosłupem. Co ciekawe, choroby jamy ustnej mogą nawet skutkować problemami emocjonalnymi, sepsą czy nowotworem.

Jak to jest właściwie możliwe? Kiedy bakterie, niszczące nasze zęby dostaną się do krwioobiegu, zaczynają wpływać na jego kondycję. Trafiają one do poszczególnych organów, które mogą zostać przez nie uszkodzone lub zakażone, a to oznacza bardzo poważne choroby. Wszelkiego typu schorzenia wywołane przez te bakteria nazywa się odogniskowymi i należy pamiętać, że mogą one dotknąć przede wszystkim dzieci.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać