Zdrowe i zadbane zęby są wizytówką każdego człowieka. Nie bez powodu mówi się, że uśmiech jest najpiękniejszą ozdobą. Białe i proste zęby świadczą o tym, że dana osoba dba o siebie, a uśmiech wpływa na pewność siebie. Czy wiesz, jak dbać o zęby, żeby jak najdłużej utrzymać je w zdrowiu? Co oferują w tym zakresie gabinety stomatologiczne?

Zęby tracą swoją biel, jeśli regularnie palimy i pijemy napoje barwiące szkliwo (kawa, czarna herbata, czerwone wino), a także w wyniku przebytych chorób. Wybielanie zębów to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów stomatologicznych. Polega ono na zmianie obecnego koloru zęba, nie uszkadzając jego struktury. Wybielanie polega na utlenianiu zębów za pomocą nadtlenku wodoru. W zależności od stanu zdrowia i prowadzonego trybu życia, możemy się zdecydować na różne techniki wybielania. Niektóre sposoby opierają się na wykorzystaniu światła, aby efekty były szybsze i trwalsze. Najlepszą metodę dla siebie, należy wybrać konsultując się z lekarzem (dowiedz się więcej na: http://cdcstomatologia.pl/stomatologia-zachowawcza.html).

Od czego zależy nasz naturalny kolor zębów?

Kolor zęba określany jest w skali: od bieli, poprzez szarość, do żółci. Naturalny kolor zębów jest wynikiem grubości, gęstości zębiny i szkliwa. Istotnym czynnikiem jest skład chemiczny tkanek twardych zęba – odpowiedni stosunek wapnia i fosforu w strukturze zęba. Kolor zębów zależy od wieku, prowadzonego przez nas trybu życia, a także od czynników zewnętrznych i okoliczności w jakich się znajdujemy w danym momencie – odbicia światła od powierzchni zęba, tła oraz indywidualnego postrzegania świata i kolorów przez odbiorcę.

Stomatologia estetyczna

Przebarwione zęby, które straciły swój naturalny kolor są w stanie patologicznym. Wybielanie jest zabiegiem, który przywróci im utraconą biel. Często jednak wybielanie jest kojarzone z leczeniem zębów, a jest to tylko zabieg estetyczny. Taka kosmetyka zębów nie wpływa na ich stan zdrowotny, tylko wizualny. Jedynie przypadek wybielania zębów przebarwionych przez kurację antybiotykową, możemy nazwać leczeniem.

Jakie są przeciwwskazania do wybielania?

Stężenie nadtlenku mocznika i wodoru, których używa się do wybielenia wynosi około 35%. Nie powinniśmy się decydować na wybielanie, jeśli mamy nadwrażliwe zęby, alergię na nadtlenki czy inne środki chemiczne, stosowane w gabinetach stomatologicznych.

Efekty wybielenia utrzymują się u każdego indywidualnie. Wpływ na to mają: tryb życia, dieta i higiena.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać