Higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna. Ładne, zdrowe zęby wpływają na nasze samopoczucie i pewność siebie. Z kolei brak dbałości o jamę ustną, objawiający się chociażby nieświeżym oddechem, może nas zawstydzać i decydować o tym, jak odbierają nas inni ludzie. Inną kwestią są infekcje, afty, pleśniawki czy podrażnienia błony śluzowej. Potrafią pozbawić nas przyjemności ze spożywania ulubionych potraw i napojów. Do podstawowych zabiegów higienicznych należy szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną oraz płukanie jamy ustnej specjalnym płynem.

Płyn z alkoholem czy bez?

Alkohol ma działanie odkażające, w związku z czym często jest składnikiem produktów do płukania jamy ustnej. Nie jest jednak zalecany dzieciom i młodzieży oraz osobom walczącym z nałogiem alkoholowym, kobietom w ciąży czy karmiącym piersią. Z płynu z alkoholem powinny także zrezygnować osoby, które niedawno przeszły zabieg stomatologiczny lub cierpiące na nadwrażliwość zębów. Obecność aft czy pleśniawek w jamie ustnej, również jest przeciwwskazaniem do stosowania produktów z alkoholem, ponieważ ma on działanie drażniące, wysuszające śluzówkę i może nasilać przykre dolegliwości.

Czy po stosowaniu płynu z alkoholem można prowadzić samochód?

Jest prawdą, że bezpośrednio po zastosowaniu produktu z alkoholem, badanie alkomatem może dawać pozytywny wynik. Produkty do płukania jamy ustnej zawierające etanol  w ulotce przylekowej ostrzegają pacjentów, aby bezpośrednio po przyjęciu leku nie prowadzić pojazdów mechanicznych. Należy zachować co najmniej półgodzinna przerwę od przyjęcia leku. Jeżeli nawet hipotetycznie policja stwierdziłaby obecność alkoholu w wydychanym powietrzu bo kontrola odbyłaby się krótko po zastosowaniu płynu, z pewnością we krwi nie będzie śladu alkoholu. Ponowne sprawdzenie alkomatem po 15 minutach również może dać już wynik negatywny.

Jaki płyn stosować, jeżeli mam afty?

Jeżeli cierpisz na aftowe zapalenie błony śluzowej jamy ustnej lub masz podrażnienia związane z noszeniem aparatu ortodontycznego czy protezy, dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie płynu Anaftin®. Nie zawiera alkoholu, jest dobrym rozwiązaniem dla dzieci i dorosłych, chroni przed  bólem szybko tworząc ochronna warstwę na uszkodzonej śluzówce, a dodatkowo ma działanie kojące, dzięki zawartości aloesu zwyczajnego i kwasu hialuronowego.

Jaki płyn stosować, jeżeli mam nadwrażliwe zęby?

Dla osób, które cierpią na nadwrażliwość zębów, przeznaczone są płyny zamykające kanaliki zębinowe. W ich skład wchodzić może hydroksyapatyt czyli minerał naturalnie występujący w zębach, chlorek strontu czy azotan potasu.

A może płyn wybielający?

Często producenci wypuszczają całe serie produktów wybielających zawierające m. in. pastę do zębów i płyn. Najlepszy efekt można osiągnąć stosując gamę produktów. Nie jest to jednak rozwiązanie do stosowania przez długi czas, gdyż często aktywne składniki wybielające niszczą szkliwo, a to predysponuje do nadwrażliwości.

Czy istnieje specjalny płyn dla osób z zapaleniem dziąseł?

Osobom zmagającym się ze stanem zapalnym dziąseł i przyzębia zaleca się płyny z chlorheksydyną. Jest to silna substancja bakteriobójcza i bakteriostatyczna, jednocześnie nie podrażniająca błony śluzowej. Jednak przy stosowaniu chlorheksydyny trzeba być ostrożnym, płyny z tym środkiem mogą doprowadzić do przebarwienia zębów, które trzeba będzie usunąć u stomatologa.

Płyny wzmacniające szkliwo

Na rynku dostępne są także płyny z dużą zawartości substancji mineralnych. Produkty takie przeznaczone są dla osób, które chcą wzmocnić szkliwo. Znajdziemy w nich przede wszystkim związki fluoru.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać