Płytki ceramiczne lub kamienne to materiały wykończeniowe chętnie stosowane w wielu domach. Nie ma w tym nic dziwnego. Są bowiem praktyczne, wytrzymałe i ładnie się prezentują. Aby jednak ułożenie glazury przebiegło sprawnie, potrzebujemy sprzętu do cięcia i wiercenia w płytkach. Jakie urządzenia sprawdzą się najlepiej?

Narzędzia do cięcia

Podczas układania płytek często występuje konieczność ich przycięcia. Aby odpowiednio dopasować ich rozmiary, potrzebujemy narzędzi do cięcia glazury. W tej roli doskonale sprawdzi się:

  • gilotyna do płytek – inaczej mówiąc przecinarka glazurnicza. To narzędzie często wykorzystywane podczas cięcia płytek. Jest niezwykle wygodne zwłaszcza podczas cięcia prostoliniowego. Kółka tnące gilotyny robią płytkie, proste nacięcie. Po dociśnięciu rękojeści do końca płytki następuje jej przełamanie wzdłuż zarysowania,
  • nóż szklarski – do cięcia płytek używa się noża szklarskiego połączonego ze specjalnymi szczypcami. Za pomocą noża robimy płytkie nacięcie w płytce, a za pomocą szczypiec przełamujemy ją wzdłuż zarysowania na dwie części. Zaletą tego narzędzia jest to, że umożliwia nie tylko cięcie prostoliniowe, ale również krzywoliniowe.

Technika ta nie jest jednak bez wad. Czasem może się bowiem zdarzyć tak, że płytka nie przełamie się równo. Wówczas musimy ponownie użyć szczypiec. Na rynku dostępne są również noże glazurnicze bez szczypców,

  • szlifierka elektryczna – wymaga to precyzji i staranności wykonania. Nawet nieznaczne drgnięcie ręki może doprowadzić do krzywego cięcia, a nawet całkowitego uszkodzenia płytki. Co więcej, jeżeli będziemy ciąć glazurę szlifierką na sucho, musimy liczyć się z dużym zapyleniem pomieszczenia, co zaś wiąże się z koniecznością żmudnego sprzątania. Szlifierkę można wykorzystać także to wygładzenia krawędzi uciętych płytek,
  • piła – wyposażona jest w cienki brzeszczot, którego ostrza wykonane są z wolframu lub węglików spiekanych. Można ją stosować do cięcia płytek o zaokrąglonych liniach. 

Narzędzia do wiercenia

Podczas układania płytek (a także po ich przyklejeniu) konieczne bywa wywiercenie w nich otworów. Na początek miejsce, w którym ma się znaleźć otwór, należy delikatnie zaznaczyć. Robimy to za pomocą ostrego punktaku w taki sposób, aby na płytce powstał otwór. Wówczas możemy przystąpić do tworzenia otworów. Potrzebujemy do tego jednak odpowiedniego narzędzia. W tej roli doskonale sprawdzi się:

  • wiertarko-wkrętarka – musi być ona uzbrojona w odpowiednie wiertło, najlepiej przeznaczone do wiercenia w glazurze lub szkle. Na początek należy wiercić na małych obrotach, pamiętając o wyłączeniu udaru, jeżeli urządzenie takowy posiada. Po przejściu przez pierwszą, a zarazem najtwardszą warstwę płytki, można zwiększyć obroty.

Jeśli zależy nam na wierceniu otworów o większej średnicy, powinniśmy robić to na dwa razy, najpierw używając mniejszego, a potem większego wiertła. Możemy też wykorzystać tak zwane otwornice, czyli specjalne ostrza, które umożliwiają wykonywanie otworów o dużej średnicy. Najlepiej jeśli będą to otwornice o diamentowych ostrzach.

  • elektryczne otwornice do płytek – pozwalają na wiercenie dużych otworów. Mają specjalną, cylindryczną końcówkę tnącą. Wymagają jednak stolika roboczego do ustabilizowania płytki.

Układanie glazury wiąże się z koniecznością jej przycinania, a czasem wiercenia otworów w płytkach. W tym celu niezbędny jest odpowiedni sprzęt. Na rynku znajdziemy zarówno przybory ręczne, jak i elektronarzędzia, które umożliwią nam dostosowanie płytek do potrzeb.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać