Srebro i złoto to popularne metale szlachetne. Z kruszców tych bardzo często wytwarza się biżuterię wszelkiego rodzaju, ale nie tylko. To także materiał, który w czystej formie ma wartość handlową. Czym są owe metale szlachetne, co można z nich wykonać i jaką wartość sobą reprezentują?

Złoto – szlachetny kruszec

Od dawien dawna ludzie poszukiwali złota w nadziei szybkiego wzbogacenia się. Gorączka złota sprawiła, że szukanie drogocennego kruszcu stało się dla niektórych sposobem na życie. Jednak jego znalezienie wcale nie było (ani nadal nie jest) takie proste, jak mogłoby się wydawać, a co za tym idzie - prowadzenie poszukiwań wcale nie jest doskonałym pomysłem na szybkie wzbogacenie się. Wręcz przeciwnie - jest to żmudna praca, a to dlatego, iż kruszec ten występuje w naturze w postaci drobnych kamyków, takich jak na przykład bursztyn. Miejsca, gdzie jest go najwięcej, to górskie strumyki bądź głębie pod ziemią. By odnaleźć złoto, trzeba uzbroić się przede wszystkim w cierpliwość oraz w specjalne sito do przesiewania kamieni z dna strumienia, wśród których może znaleźć się i złoto. Najprostszym sposobem jest płukanie żwiru zebranego z dna i odsiewanie z niego tego, co złotem zdecydowanie nie jest. Wymaga to długich godzin spędzonych na żmudnym i monotonnym zajęciu, jednak jeśli wybrany zostanie odpowiedni teren, czas poświęcony na szukanie z pewnością szybko się zwróci. Nie ulega wątpliwości, że to właśnie szczęście jest czymś, co powinno sprzyjać poszukiwaczowi złota.

Złoto dewizowe a złoto jubilerskie

Jak zostało wspomniane, złoto w naturze występuje w postaci drobinek podobnych do kamyków bądź bursztynu, jednak nie w takiej formie jest najcenniejsze. Złoto dewizowe to szlachetny metal przetopiony w sztabki bądź monety bez dodatków innych metali. Czyste złoto. I to właśnie ono ma największą wartość. W Polsce złoto dewizowe jest materiałem inwestycyjnym, który zwolniony jest z podatku VAT oraz podatku Belki. Nie wykonuje się z niego biżuterii ani innych przedmiotów.

Złoto jubilerskie to materiał, z którego wytwarza się biżuterię. Czym różni się od dewizowego? Przede wszystkim tym, że nie nadaje się ono do celów inwestycyjnych. Jednak ze względów praktycznych do złota jubilerskiego dodaje się inne metale, a to dlatego, że złoto jest metalem dość miękkim. Żeby zwiększyć jego trwałość, stapia się je m.in. ze srebrem, cynkiem, miedzią czy niklem. Utwardzają one złoto oraz wygładzają jego powierzchnię, dzięki czemu nadaje się ono do wykonywania biżuterii trwałej i odpornej na zniszczenia. 

sztabki srebra

Srebro

Srebro to metal szlachetny, który znany jest już od czasów starożytnych i wykorzystywany był od dawna jako waluta. Obecnie metal ten używany jest do produkcji biżuterii oraz przedmiotów codziennego użytku, takich jak lustra czy filmy fotograficzne. Warto też pamiętać, że srebro ma właściwości lecznicze, a dokładniej bakteriobójcze. W postaci srebra koloidalnego używane jest w leczeniu rożnych schorzeń. 

Srebro występuje w naturze w postaci rodzimej razem z siarką, chlorem, antymonem i arsenem, a częstotliwość jego występowania jest wyższa niż złota. Wydobywa się je w kopalniach. Warto wiedzieć, że czyste srebro wysokiej jakości zawiera około 99% tego metalu. Do produkcji biżuterii używa się stopów z innymi metalami, gdyż czyste srebro jest zbyt miękkie, by wytworzyć z niego trwałe przedmioty. Do utwardzenia tego metalu tworzy się stopy przede wszystkim z miedzią, gdzie jej zawartość wynosi około 7,5% w próbie 925 – czyli próbie uznanej za standard w jubilerstwie.

Złom srebra i złota

Złoto, a także srebro mogą być oddane w dalszy obieg. Stara i nieużywana biżuteria może zostać sprzedana w postaci złomu srebra czy złota - wtedy otrzymamy gotówkę w zasadzie od ręki. Sposób ten sprawdza się szczególnie w przypadku uszkodzonej czy niemodnej już biżuterii.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać