Ogromne zróżnicowanie ofertowe gwarantuje nam dostęp do wielu setek modeli słuchawek, które przygotowywane są nie tylko do użytku uniwersalnego, ale również do gier czy też do aktywności sportowych. Wszystko to sprawia, że przed dokonaniem zakupu warto przeanalizować wszystkie opcje wyboru.

Słuchawki korzystające z bezprzewodowego przesyłu treści, podobniej jak przenośne głośniki, gwarantują nam ogromną swobodę użytkowania. Nie musimy bowiem zmagać się z plątaniną kabli, które wszystko utrudniają. Co równie ważne, dzięki nim jesteśmy w stanie przesłać dźwięk z wielu urządzeń znajdujących się kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt metrów od nas.

Oczywiście nie wszystkie modele słuchawek zapewnią nam taką wygodę. Jak to bowiem w przypadku takich sprzętów bywa, na rynku znajdziemy modele lepsze i gorsze. Jeżeli zależy nam na tych pierwszych, powinniśmy dokładnie przeanalizować wszystkie najważniejsze parametry, które wpływają zarówno na jakość generowanego dźwięku, jak i na nasz komfort.

Jakie słuchawki? Nauszne czy douszne?

Na początek warto zastanowić się nad typem omawianego sprzętu. W tym przypadku wybór będzie zależał głównie od tego, jakie będzie zastosowanie słuchawek.

W przypadku, gdy szukamy produktu, który będzie wykorzystywany podczas oglądania filmów, słuchania muzyki w domu lub do gier, powinniśmy zdecydować się na model nauszny. Dlaczego? Związane jest to z jego konstrukcją. Takie słuchawki całkowicie „zamykają” nasze uszy, dzięki czemu odizolowują je od odgłosów dochodzących z zewnątrz. Oczywiście poziom wygłuszenia tych dźwięków jest różny, jednak w przypadku słuchawek dobrej jakości możemy liczyć na bardzo wysoki komfort, dzięki któremu będziemy w stanie skupić się wyłącznie na muzyce, filmie bądź grze.

Słuchawki douszne są stworzone przede wszystkim do użytku mobilnego, na przykład w podróży. Wyróżniają się niewielkimi rozmiarami, a także lekkością, dlatego są wygodne w użyciu. Na rynku znaleźć możemy również modele dokanałowe, które różnią się nieco budową i tym, że wsadzamy je głębiej w uszy.

Użytkownicy często narzekają, że tego typu urządzenia są mocno irytujące podczas uprawiania sportu. Ciągły ruch sprawia bowiem, że wypadają one z uszu, przez co wciąż musimy je poprawiać. Oczywiście wiele zależy od jakości wykonania urządzenia, a także naszych uszu, jeśli jednak zależy nam na większej stabilności, powinniśmy celować w modele wokółuszne, czyli wyposażone w specjalne opaski, które utrzymują słuchawki w jednej pozycji.

Technologia Bluetooth

Jeszcze do niedawna na rynku dostępne były modele radiowe, a także obsługujące fale podczerwone. To na podstawie tych systemów odbywała się komunikacja między nimi a urządzeniem wysyłającym sygnał. Obecnie jednak tego typu urządzenia są rzadko spotykane, dominują natomiast słuchawki bezprzewodowe Bluetooth.

Technologia ta zapewnia nam przede wszystkim stabilne połączenie, które może być zakłócone wyłącznie przez byt dużą odległość od urządzenia nadawczego. Najdroższe słuchawki obsługują również połączenie Wi-Fi, które przez wielu uznawane jest za najlepsze. Problemem jest jednak ich wysoka cena, a także konieczność ciągłego dostępu do sieci.

W przypadku omawiania technologii przesyłu dźwięku, warto wspomnieć także o wątpliwościach, jakie słuchawki bezprzewodowe wywołują w środowisku graczy. Mowa tutaj o niewielkich opóźnieniach dźwięku, z jakimi mamy do czynienia w przypadku modeli z niższej półki. Zazwyczaj są one niewielkie, jednak w przypadku gier sieciowych mogą okazać się decydujące. Jeżeli bowiem usłyszymy naszego przeciwnika zbyt późno, nasza reakcja może okazać się niewystarczająca, by uniknąć zagrożenia. Wszystko to sprawia, że warto decydować się na urządzenia przygotowywane przez sprawdzonych producentów.

Parametry dźwięku

W ten sposób przechodzimy do specyfikacji, która odpowiada za jakość generowanego dźwięku. Niektórzy narzekają, że modele bezprzewodowe nie są w stanie osiągnąć poziomu typowego dla urządzeń przewodowych, jednak warto podkreślić, że producenci cały czas dbają o doskonalenie swoje sprzętu, dlatego bez problemu znajdziemy słuchawki, które są nie tylko wygodne w użyciu, ale również zapewniają wysoką jakość dźwięku.

  • Pasmo przenoszenia. Jest to niezwykle ważny parametr, który informuje nas o tym, jakie częstotliwości dźwięków obsługują nasze słuchawki. Dolne wartości dotyczą tonów niskich, a górne wysokich. Standardowe modele obsługują pasmo z zakresu od 20 do 20 000 Hz, jeśli jednak zależy nam na mocnym basie lub wysokich dźwiękach, powinniśmy decydować się na urządzenia bardziej rozbudowane pod tym względem.
  • Czułość. Wyrażona w decybelach (dB). Decyduje o tym, jak głośno słuchawki są w stanie grać.
  • Impedancja.  Informuje o tym, jak wiele mocy musi zostać dostarczonej do słuchawek, by ten osiągnęły pożądany poziom głośności. Urządzenia z niską impedancją będą więc w stanie grać głośniej niż modele z impedancja wysoką. Warto jednak podkreślić, że wyższa impedancja gwarantuje lepszą odporność na szumy. Warto więc zastanowić się, na czym nam zależy bardziej.

Parametry decydujące o wygodzie użycia słuchawek bezprzewodowych

One również mają ogromne znaczenie. Wspomnieć należy przede wszystkim o zasięgu działania urządzeń. Im jest on większy, tym będzie w stanie bardziej oddalić się do urządzenia stanowiącego źródło wysyłanego sygnału dźwiękowego. Najlepsze pod tym względem słuchawki dysponują zasięgiem na poziomie nawet 100 metrów.

Ważny powinien być dla nas również maksymalny czas pracy. Omawiane urządzenia dysponują bowiem akumulatorami, które co jakiś czas musimy ładować. Zawsze warto sprawdzić, ile czasu będą one w stanie działać bez konieczności podłączania ich do prądu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Gracze oraz osoby wykorzystujące słuchawki do komunikacji z innymi z pewnością zwrócą uwagę na obecność mikrofonu. Nie powinniśmy zapominać także o wszelkich dodatkach, takich jak czytnik kart pamięci, wbudowane radio czy też dodatkowe technologie zwiększające jakość dźwięku.

Odpowiednio dobrane słuchawki bezprzewodowe sprawdzą się w wielu sytuacjach, nie tylko podczas słuchania muzyki. Wszystko to sprawia, że naprawdę warto się nimi zainteresować.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać