Zapewne większość osób zastanawia się, w jaki sposób poprawić stan ogrzewania, a nawet sprawić, aby w ogrodzie, czy też na tarasie było nam ciepło. Otóż najlepszym i najwygodniejszym rozwiązaniem jest zakup piecyka na drewno. Oryginalna konstrukcja i wygląd sprawią, że będzie on sprawdzał się doskonale w praktyce, ale także spełni walory estetyczne.

Stalowy, nowoczesny piecyk na drewno

Każda osoba, która decyduje się na zakup takiego urządzenia musi wiedzieć, że piecyki na drewno zbudowane są z różnych materiałów, choć najczęściej spotyka się piecyki stalowe, a także żeliwne. 

Najpierw pod uwagę weźmy piecyk stalowy, o nowoczesnej konstrukcji. Standardowe urządzenie ma nie więcej jak 80 cm wysokości i 50 cm szerokości. W jego górnej części znajduje się dość dużych rozmiarów palenisko. W drzwiczki zaś wmontowana jest żaroodporna szybka. Dzięki niej dana osoba może cieszyć wzrok widokiem palącego się drewna, a także go kontrolować. 

Często palenisko jest wyłożone specjalnym materiałem – szamotem. Kumuluje on ciepło i pozwala cieszyć się nim jeszcze długo po zakończeniu całego procesu palenia. Większość z tego typu produktów posiada również mocny, żeliwny ruszt, który doskonale znosi większe temperatury. Obecnie znaczna część producentów w stalowych piecykach na drewno montuje ruchomy popielnik. Można go z łatwością wyjąć i opróżnić. Dodatkową i zarazem ogromną zaletą jest specjalna wnęka na samym dole, która może służyć np. do przechowywania niewielkiej ilości drewna.

Tego typu urządzenie jest w stanie ogrzać powierzchnie nawet do 80 m2. Swoim wyglądem zdecydowanie bardziej nadaje się do mieszkań, które charakteryzują się nowoczesnym wystrojem, ale można go także stosować w domach, gdzie mamy do czynienia ze stylem rustykalnym. 

Żeliwny, rustykalny piecyk na drewno

Jak wygląda sytuacja, kiedy nasz wystrój mieszkania jest rustykalny i nie mamy większej ochoty nabywać piecyka nowoczesnego? Otóż w takiej sytuacji można z powodzeniem rozejrzeć się za piecykiem wykonanym w nieco starszym stylu. Paradoksalnie, znalezienie tego typu urządzenia nie powinno być wielkim problemem.

Tego typu piecyki oscylują w granicach 85 cm wysokości, a także 50 cm szerokości. Są zatem nieco większe niż piecyki nowoczesne, ale nieznacznie. Mają za to zupełnie inny wygląd. Zrobione są w bardziej starym stylu, a charakteryzują się przede wszystkim czterema nóżkami, na których opiera się cała konstrukcja.

Rustykalny, żeliwny piecyk, podobnie jak jego bardziej nowoczesny odpowiednik, również posiada żaroodporną szybę, dzięki której można kontrolować cały proces palenia. Zdarza się też, że producenci umieszczają w nim dodatkowe, żeliwne ścianki. Tego typu urządzenie posiada również żeliwny ruszt, który bardzo dobrze znosi wysoką temperaturę. Takie piecyki mają ponadto bardzo praktyczną, otwieraną fajerkę.

jakie piecyki na drewno wybrać

Czy takie piece są przydatne?

To pytanie zadaje sobie mnóstwo osób, które chcą nabyć piecyk na drewno. Odpowiedź zaś jest jak najbardziej pozytywna. Te urządzenia posiadają mnóstwo zalet, o których znaczna część klientów nie ma pojęcia. Po pierwsze, jeśli nie mamy miejsca na typowy kominek to piecyk do drewna powinien idealnie zaspokoić nasze potrzeby, a także stanowić jego namiastkę. Ponadto posiadają niesamowitą sprawność grzewczą, dzięki czemu ich wydajność można porównać do standardowego kominka. 

Po drugie, dzięki zwykłemu piecykowi do drewna możemy ogrzać całe mieszkanie. W jaki sposób? Wystarczy wewnątrz paleniska umieścić stalowy zbiornik z wodą – czyli tzw. płaszcz wodny. Musi być on podłączony do instalacji centralnego ogrzewania. Ciepło przechodzi do kaloryferów znajdujących się w innych pomieszczeniach i dzięki temu po krótkiej chwili w całym mieszkaniu jest bardzo ciepło i przyjemnie. Dodatkowo warto wiedzieć, że jest to metoda niezwykle ekonomiczna i bardzo oszczędna.

Po trzecie, standardowy kominek musi znajdować się w jednym miejscu. Piecyk do drewna zaś można bez problemu zdemontować i przenieść w inne miejsce. Jeśli z jakichś względów ustawienie go w salonie znudzi się nam, można np. umieścić go w kuchni. Jednak warto pamiętać, że tego typu urządzenie jest dość ciężkie, dlatego warto, aby przenosiły go przynajmniej dwie osoby.

Po czwarte, jeśli zdecydujemy się na zakup nieco większego piecyka na drewno, to zazwyczaj w takich urządzeniach znajdują się piekarniki! Umieszczone są na ogół na samej górze, tuż nad paleniskiem. Dzięki temu możemy spróbować swoich sił np. w pieczeniu chleba. A podobno tego typu wyroby własnej roboty smakują najlepiej.

Gdzie można nabyć piecyki na drewno?

Piecyki na drewno są to urządzenia na tyle uniwersalne, że możemy je dostać praktycznie wszędzie. Na pewno warto poszukać w dobrze zaopatrzonych marketach budowlanych, a także w sklepach zajmujących się dystrybucją materiałów i urządzeń dla domu. Warto też przeglądnąć oferty zamieszczone na wielu stronach internetowych, gdyż właśnie tam wielu producentów umieszcza swoje produkty.

Ceny piecyków do drewna są bardzo zróżnicowane. Zwykle rozpoczynają się od kilkuset złotych (np. 800). Za standardowych rozmiarów urządzenie zazwyczaj trzeba zapłacić ok. 1500 złotych. Nieco bardziej zaawansowane piecyki do drewna mogą kosztować od 2000 tysięcy złotych wzwyż. Z racji na to, że są one dość ciężkie, warto zapytać w sklepie o możliwość transportu do domu, co również może kosztować dodatkowe kilkanaście złotych.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać